Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Trendy na rynku techniki grzewczej – pompy ciepła zasilane energią odnawialną

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 7-8/2019  |  11.06.2019
TOP 5 trendów w pompach ciepła do 2021 r.
TOP 5 trendów w pompach ciepła do 2021 r.
Fot. Keralla Research

Z badania Instytutu Keralla Research wynika, że energia odnawialna jako źródło zasilania pomp ciepła staje się jednym z ważniejszych trendów według instalatorów na kolejne lata. Blisko 78 proc. instalatorów techniki grzewczej oczekuje od producentów i sprzedawców informacji o takich rozwiązaniach.

Według badania IKR profesjonaliści rekomendujący i montujący pompy identyfikują kilka trendów, które będą wpływać na rynek pomp ciepła w kolejnych latach, ale do wiodących zmian zaliczają silną presję na energooszczędność tych urządzeń. Z tego względu coraz ważniejsza staje się też opcja łączenia pomp z odnawialnym źródłem zasilania, a wśród tych dominuje zasilanie z paneli solarnych. W opinii co trzeciego instalatora tego typu rozwiązania są przyszłością branży techniki grzewczej. Warto zauważyć, że – jak wynika z badań – na tę zmianę zwracają uwagę zwłaszcza instalatorzy młodzi, których staż w zawodzie nie przekracza 5 lat.

Przeczytaj więcej o pompach ciepła >>

Coraz większe inwestycje w pompy ciepła

Instalatorzy obserwują wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami także wśród osób, które decydują się inwestować w pompę ciepła. Klienci pytają o możliwości łączenia pompy ze źródłem energii odnawialnej i spodziewają się od fachowców rekomendacji marek oraz pomocy przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Z tego względu aż 78 proc. instalatorów podaje, że oczekuje od sprzedawców i producentów aktualnych informacji dotyczących pomp całkowicie zasilanych energią odnawialną.

Taka wiedza jest przydatna fachowcom również z powodu liczby marek, które mają do wyboru. Instalatorzy spontanicznie wymieniają ponad 50 brandów, z których wiele ma pompy z możliwością łączenia choćby z panelami fotowoltaicznymi. I nie są to wyłącznie marki najsilniej kojarzone przez zawodowców z tą kategorią produktową jak: Viessmann, Vaillant, NIBE, Junkers czy Buderus, ale również marki spoza pierwszej, spontanicznie kojarzonej z pompami dziesiątki, jak: Hewalex, Tweetop czy Beretta.

Top 10 marek kojarzonych przez instalatorów z pompami ciepła przedstawia się wg badania następująco: Viessmann – 55%, Vaillant – 37,6%, Nibe – 32,3%, Junkers – 30%, Buderus – 26,4%, De Dietrich – 22%, Panasonic – 18%, Stiebel Eltron – 15%, Daikin – 13,7%, Galmet – 13,3%. Trendy w pompach ciepła do 2021 r. wskazywane przez instalatorów: coraz bardziej oszczędne pompy ciepła – 35,8%, zasilanie pomp energią z OZE (głównie PV) – 30%, generalny wzrost popularności pomp ciepła i wypieranie kotłów gazowych i węglowych – 30%, upowszechnianie się aplikacji mobilnych do sterowania pompami ciepła – 25,4%, całoroczne systemy grzewcze (ogrzewanie i chłodzenie) – 20%.

Źródło: Raport Managerski Instytutu Keralla Research z Badania w Firmach „Pompy Ciepła – Aktualne Praktyki Zakupowe Instalatorów i Potencjał Marek 2019”

[pompy ciepła, ogrzewanie, panele fotowoltaiczne, instalator grzewczy, system grzewczy, odnawialne źródła energii, OZE, technika grzewcza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl