Według badania IKR profesjonaliści rekomendujący i montujący pompy identyfikują kilka trendów, które będą wpływać na rynek pomp ciepła w kolejnych latach, ale do wiodących zmian zaliczają silną presję na energooszczędność tych urządzeń. Z tego względu coraz ważniejsza staje się też opcja łączenia pomp z odnawialnym źródłem zasilania, a wśród tych dominuje zasilanie z paneli solarnych. W opinii co trzeciego instalatora tego typu rozwiązania są przyszłością branży techniki grzewczej. Warto zauważyć, że – jak wynika z badań – na tę zmianę zwracają uwagę zwłaszcza instalatorzy młodzi, których staż w zawodzie nie przekracza 5 lat.
Przeczytaj więcej o pompach ciepła >>
Coraz większe inwestycje w pompy ciepła
Instalatorzy obserwują wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami także wśród osób, które decydują się inwestować w pompę ciepła. Klienci pytają o możliwości łączenia pompy ze źródłem energii odnawialnej i spodziewają się od fachowców rekomendacji marek oraz pomocy przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Z tego względu aż 78 proc. instalatorów podaje, że oczekuje od sprzedawców i producentów aktualnych informacji dotyczących pomp całkowicie zasilanych energią odnawialną.
Taka wiedza jest przydatna fachowcom również z powodu liczby marek, które mają do wyboru. Instalatorzy spontanicznie wymieniają ponad 50 brandów, z których wiele ma pompy z możliwością łączenia choćby z panelami fotowoltaicznymi. I nie są to wyłącznie marki najsilniej kojarzone przez zawodowców z tą kategorią produktową jak: Viessmann, Vaillant, NIBE, Junkers czy Buderus, ale również marki spoza pierwszej, spontanicznie kojarzonej z pompami dziesiątki, jak: Hewalex, Tweetop czy Beretta.
Top 10 marek kojarzonych przez instalatorów z pompami ciepła przedstawia się wg badania następująco: Viessmann – 55%, Vaillant – 37,6%, Nibe – 32,3%, Junkers – 30%, Buderus – 26,4%, De Dietrich – 22%, Panasonic – 18%, Stiebel Eltron – 15%, Daikin – 13,7%, Galmet – 13,3%. Trendy w pompach ciepła do 2021 r. wskazywane przez instalatorów: coraz bardziej oszczędne pompy ciepła – 35,8%, zasilanie pomp energią z OZE (głównie PV) – 30%, generalny wzrost popularności pomp ciepła i wypieranie kotłów gazowych i węglowych – 30%, upowszechnianie się aplikacji mobilnych do sterowania pompami ciepła – 25,4%, całoroczne systemy grzewcze (ogrzewanie i chłodzenie) – 20%.
Źródło: Raport Managerski Instytutu Keralla Research z Badania w Firmach „Pompy Ciepła – Aktualne Praktyki Zakupowe Instalatorów i Potencjał Marek 2019”
[pompy ciepła, ogrzewanie, panele fotowoltaiczne, instalator grzewczy, system grzewczy, odnawialne źródła energii, OZE, technika grzewcza]