Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Konferencja prasowa kampanii „Dom bez rachunków”

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 7-8/2019  |  13.06.2019
Konferencja prasowa kampanii „Dom bez rachunków”
Konferencja prasowa kampanii „Dom bez rachunków”
Fot. PORT PC

12 czerwca tego roku w Centrum PAP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona kampanii informacyjnej „Dom bez rachunków”. Podczas spotkania przedstawiono założenia i cele kampanii, a także nowy, preferencyjny instrument finansowy dla inwestorów zainteresowanych budownictwem plus energetycznym.

Jesienią ubiegłego roku siedem polskich organizacji branżowych (reprezentujących branżę instalacji budowlanych) połączyło siły, żeby popularyzować wiedzę na temat budownictwa plus energetycznego. Inauguracja kampanii informacyjnej „Dom bez rachunków” miała miejsce podczas tegorocznego kongresu PORT PC w Kielcach. Kampania skierowana jest do inwestorów prywatnych, którzy zamierzają budować dom w najbliższej przyszłości oraz instalatorów, projektantów i architektów. Jej celem jest popularyzacja wiedzy na temat budownictwa plus energetycznego oraz promocja odnawialnych źródeł energii, obejmujących panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz efektywne systemy wentylacji z odzyskiem ciepła.

Dowiedz się więcej: Poradnik „Dom bez rachunków”

Mniejsze rachunki za energię – ogrzewanie, ciepła woda, chłodzenie budynków

Z założenia „Dom bez rachunków” ma być nie tylko dostępny finansowo na etapie realizacji dla większości inwestorów, ale – zgodnie z nazwą – ma nie generować podczas eksploatacji rachunków za energię przeznaczoną na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody, chłodzenie budynku i zużycie w nim energii elektrycznej (z wyjątkiem znikomych opłat stałych).

Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. Programu Czyste Powietrze, mówił m.in. – Pomysł „Domu bez rachunków” to nowatorski model połączenia elementów bazujących na odnawialnych źródłach energii. Minimalny pobór energii od zewnętrznych dostawców lub bazowanie tylko na wytworzonej przez siebie energii sprawia, że dom jest nie tylko tani w eksploatacji, ale również przyjazny dla człowieka i środowiska. Niestety, świadomość tego typu rozwiązań w Polsce nie jest jeszcze zbyt duża. Rząd chce to zmienić. W styczniu 2019 r. minister Jadwiga Emilewicz ogłosiła program Energia Plus, którego celem jest ułatwienie inwestycji w prosumenckie instalacje OZE. Rządowy zespół zidentyfikował już i rozpoczął likwidację prawnych barier w rozwoju tzw. energetyki obywatelskiej. Pierwszą część zmian stanowi tzw. pakiet prosumencki w ustawie o OZE. W planach są kolejne ułatwienia. MPiT współpracuje też z bankami nad uruchamianiem instrumentów finansowych wspierających możliwości inwestycyjne prosumentów. Na odbiorców indywidualnych w niektórych bankach czekają preferencyjne kredyty na fotowoltaikę. MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa – red.) mogą skorzystać z gwarancji BGK.

Jaki jest cel kampanii „Dom bez rachunków”?

Pomysłodawca i inicjator akcji, Paweł Lachman, który wypowiadał się w imieniu organizacji branżowych oraz partnerów współpracujących w ramach kampanii „Dom bez rachunków”, przedstawił zarówno jej założenia, jak i konkretne uwarunkowania techniczne oraz finansowe – Celem realizowanej wspólnie kampanii „Dom bez rachunków” jest popularyzacja wiedzy na temat bezemisyjnego budownictwa plus energetycznego oraz promocja odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych. Chcemy pokazać inwestorom możliwość wyboru rozwiązań, które są obecnie dostępne i możliwe. Przy odpowiednim zaprojektowaniu budynku, rezygnując z budowy kotłowni, magazynu opału, komina czy przyłącza gazowego, oraz projektując tańszy dach dwuspadowy, można zbudować nowoczesny dom, mieszcząc się w porównywalnych kosztach jak w budownictwie tradycyjnym.

Co ważne: jak wynika z naszych analiz i rzeczywistych przykładów, koszty eksploatacji tego budynku, związane ze zużyciem energii elektrycznej, jego ogrzewaniem, przygotowaniem ciepłej wody i chłodzeniem, będą wynosić tylko około 200 zł rocznie. Na stronie kampanii „Dom bez rachunków” inwestorzy oraz osoby z branży już teraz znajdą zbiór przykładów i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania, doboru i montażu instalacji OZE w budynkach jednorodzinnych. W najbliższych tygodniach planujemy prezentację konkretnych i rzeczywistych przykładów realizacji domów o standardzie plus energetycznym.

Zobacz także: Rusza kampania informacyjna „Dom bez rachunków”

Nowy partner kampanii „Dom bez rachunków”

Podczas konferencji prasowej przedstawiono nowego partnera kampanii „Dom bez rachunków”, którym został Bank Ochrony Środowiska, oferujący inwestorom zainteresowanym budownictwem plus energetycznym specjalnie przygotowany, nowy instrument finansowy, który jest już aktywny.

Podczas konferencji została również zapowiedziana inna, niezwykle ważna stymulacja finansowa. Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. Programu Czyste Powietrze, zadeklarował podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia ulgi podatkowej w rozliczeniach PIT dla inwestorów, którzy w swoich nowo budowanych domach zastosują łącznie pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną – na wzór ulgi, która obowiązuje obecnie tylko dla budynków modernizowanych przy wykorzystaniu OZE. Jak podkreślił, wsparcie inwestorów w ograniczeniu zapotrzebowania na energię finalną i zwiększenie udziału OZE w budownictwie mieszkaniowym w Polsce niewątpliwie ułatwiłoby rozliczenie się naszego kraju ze zobowiązań wynikających z polityki klimatycznej UE.

Jednocześnie zapowiedział, że projekt nowelizacji Ustawy o odnawialnych źródłach energii, który m.in. przewiduje dołączenie do programu prosumenckiego osób prowadzących działalność gospodarczą, powinien zostać uchwalony już podczas tegorocznych wakacji. Zdaniem pomysłodawców kampanii, może to zdecydowanie zwiększyć grupę potencjalnych inwestorów zainteresowanych budową „Domu bez rachunków”, którego idea bazuje m.in. na wykorzystaniu tzw. systemu opustu umożliwiającego prosumentom „magazynowanie” wytworzonej energii elektrycznej w sieci na preferencyjnych zasadach. Ponadto, jak stwierdził prezes Paweł Lachman, promocja bezemisyjnych technologii grzewczych powinna być jednocześnie połączona ze wsparciem przez rząd konwersji firm produkujących kotły na paliwa stałe w kierunku produkcji pomp ciepła.

Więcej informacji na temat kampanii „Dom bez rachunków” można znaleźć na stronie internetowej: www.dombezrachunkow.com.

Źródło: PORT PC

[PORT PC, kongres, konferencja, branża grzewcza, fotowoltaika, system grzewczy, ogrzewanie, chłodzenie, energia elektryczna, systemy fotowoltaiczne, Dom bez rachunków, poradnik dom bez rachunków]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl