Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Eko-Dok 2019

 wj  |  Rynek Instalacyjny 6/2019  |  06.05.2019
EKO-DOK 2019
EKO-DOK 2019
Fot. mat. pras.

W dniach 8-10 kwietnia już po raz jedenasty odbyła się konferencja Eko-Dok. Jest to wydarzenie interdyscyplinarne z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Tematy podejmowane podczas wystąpień dotyczyły przede wszystkim oczyszczania wody i ścieków, systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, ochrony atmosfery, ogrzewnictwa, wentylacji,  klimatyzacji, a także biologii sanitarnej i ekologii.

Dziś to jedna z najważniejszych konferencji dla doktorantów i studentów inżynierii środowiska. Historia Eko-Dok rozpoczęła się skromnie – od małej studenckiej konferencji organizowanej przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Przez lata wiele się zmieniło, ale wciąż jest to wydarzenie nastawione na młodych naukowców – głównie doktorantów, często dzielących się przy tej okazji swoimi najważniejszymi badaniami, ale także studentów mogących postawić tu swoje pierwsze naukowe kroki.

Zobacz relację z poprzedniej edycji konferencji >>

Przedstawienie swoich osiągnięć na Eko-Doku jest z pewnością opłacalne. Materiały z tegorocznej edycji, w zależności od preferencji autorów, zostaną opublikowane w trybie open access w dedykowanym konferencji numerze czasopisma SN Applied Sciences wydawnictwa Springer lub w indeksowanych w bazach Web of Science i Scopus materiałach konferencyjnych E3S Web of Conferences. Nie można jednak zapominać, że to trzydniowe wydarzenie jest przede wszystkim miejscem do wymiany myśli i nawiązania kontaktów. Te cele nie mogłyby być w pełni osiągnięte, gdyby nie obecność bardziej doświadczonej kadry naukowej oraz przedstawicieli przemysłu.

Osiem sesji poświęconych ochronie środowiska – woda, ścieki, gospodarowanie odpadów

W ośmiu sesjach referatowych i trzech posterowych swoje wyniki zaprezentowali naukowcy z najważniejszych polskich uczelni i instytutów badawczych. W tym roku nie brakowało też uczestników zza granicy – do ośrodka w Polanicy-Zdroju zjechali się goście z krajów takich jak Rosja, Ukraina, Serbia, Czechy, Węgry.

Wśród wystąpień wiele było poświęconych uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków oraz zagadnieniom ochrony wód powierzchniowych. Było też wiele referatów nt. ochrony środowiska i gospodarowania odpadami. Były nawet prace poświęcone kwestiom emisji spalin, w tym przez pojazdy. To świadczy m.in. o tym, że młodzi naukowcy podejmują całe spektrum zagadnień dot. inżynierii środowiska, zwłaszcza te wpływające na nasze zdrowie.

Oprócz zaprezentowanych referatów z zakresu branży instalacyjnej warto przywołać m.in. wystąpienia nt.: oceny różnych metod wspomagających dezynfekcję wody w basenie (Anna Lempart, Edyta Kudlek i Mariusz Dudziak), zastosowanie modelowania matematycznego do oceny uciążliwości zapachów z zakładu gospodarki odpadami (Marcin Pawnuk i Izabela Sówka), termomodernizacji budynków z wykorzystaniem technologii zielonych ścian (Małgorzata Wesołowska i Marta Laska) oraz wykorzystania w geotermii ultraniskotemperaturowych sieci ciepłowniczych (ULTDH) do celów chłodzenia i ogrzewania (Bartłomiej Ciapała i Mirosław Janowski).

Przeczytaj również: Kliwent Event 2019 - relacja

Bakterie oporne na antybiotyki w ściekach komunalnych

Wysokim poziomem merytorycznym cechowały się prace prezentowane podczas sesji posterowych. Najlepsze z nich zostały wyselekcjonowane przez naukowe jury, a następnie zostały poddane głosowaniu przez uczestników konferencji. Najwyżej oceniona została praca przygotowana przez zespół: Adriana Osińska, Ewa Korzeniewska, Monika Harnisz, Sebastian Niestępski i Piotr Jachimowicz  z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pt. „Występowanie bakterii opornych na antybiotyki, w tym Escherichia coli, w ściekach komunalnych”.

Moją uwagę jak zwykle zwróciły prace na tematy instalacyjne mające istotne znaczenie praktyczne w projektowaniu i pracach instalacyjnych, m.in. nt.: wykorzystania promieniowania słonecznego do wytwarzania ciepła w kolektorze powietrznym w Polsce (Jolanta Fieducik), zwiększenia wydajności klimatyzatorów (Wojciech Cepiński i Paweł Szałański), modelu efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda (Krzysztof Piechurski i Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa), bilansowania energii w gruntowym wymienniku ciepła dla systemów pomp ciepła (Ewelina Stefanowicz i Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa), częstotliwości awarii sieci wodociągowych (Joanna Gwoździej-Mazur i Kamil Świętochowski), prognozowania zużycia wody w miastach różnej wielkości (Adam Piasecki, Agnieszka Pilarska i Radosław Golba) oraz nierówności zużycia wody w halach produkcyjnych (Edyta Dudkiewicz i Marta Laska). Wszystkich ciekawych prac nie sposób wymienić w tej relacji.

Przygotowanie konferencji z każdą edycją jest coraz bardziej wymagające. W tym roku Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej organizacyjnie wspierały Gelsenwasser Polska, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Uniwersytet w Niszu (Serbia) oraz Uniwersytet w Ton Duc Thang (Wietnam).  Konferencję wsparły: Agencja Rozwoju Przemysłu, Nalco Water, MC-Bauchemie, F.B.I. TASBUD, Santander Universidades, A-STER, Venture Industries, Gazuno, Effcontrol i WojMixx. Następna konferencja młodych doktorantów za rok.

[eko-dok, konferencja eko-dok, XI konferencja naukowa interdyscyplinarne zagadnienia w inżynierii i ochronie środowiska EKO-DOK, konferencja dla studentów, inżynieria i ochrona środowiska, technologia wody i ścieków, ścieki, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, odnawialne źródła energii, oze]]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl