Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Eko-Dok 2019

 wj  |  Rynek Instalacyjny 6/2019  |  06.05.2019
EKO-DOK 2019
EKO-DOK 2019
Fot. mat. pras.

W dniach 8-10 kwietnia już po raz jedenasty odbyła się konferencja Eko-Dok. Jest to wydarzenie interdyscyplinarne z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Tematy podejmowane podczas wystąpień dotyczyły przede wszystkim oczyszczania wody i ścieków, systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, ochrony atmosfery, ogrzewnictwa, wentylacji,  klimatyzacji, a także biologii sanitarnej i ekologii.

Dziś to jedna z najważniejszych konferencji dla doktorantów i studentów inżynierii środowiska. Historia Eko-Dok rozpoczęła się skromnie – od małej studenckiej konferencji organizowanej przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Przez lata wiele się zmieniło, ale wciąż jest to wydarzenie nastawione na młodych naukowców – głównie doktorantów, często dzielących się przy tej okazji swoimi najważniejszymi badaniami, ale także studentów mogących postawić tu swoje pierwsze naukowe kroki.

Zobacz relację z poprzedniej edycji konferencji >>

Przedstawienie swoich osiągnięć na Eko-Doku jest z pewnością opłacalne. Materiały z tegorocznej edycji, w zależności od preferencji autorów, zostaną opublikowane w trybie open access w dedykowanym konferencji numerze czasopisma SN Applied Sciences wydawnictwa Springer lub w indeksowanych w bazach Web of Science i Scopus materiałach konferencyjnych E3S Web of Conferences. Nie można jednak zapominać, że to trzydniowe wydarzenie jest przede wszystkim miejscem do wymiany myśli i nawiązania kontaktów. Te cele nie mogłyby być w pełni osiągnięte, gdyby nie obecność bardziej doświadczonej kadry naukowej oraz przedstawicieli przemysłu.

Osiem sesji poświęconych ochronie środowiska – woda, ścieki, gospodarowanie odpadów

W ośmiu sesjach referatowych i trzech posterowych swoje wyniki zaprezentowali naukowcy z najważniejszych polskich uczelni i instytutów badawczych. W tym roku nie brakowało też uczestników zza granicy – do ośrodka w Polanicy-Zdroju zjechali się goście z krajów takich jak Rosja, Ukraina, Serbia, Czechy, Węgry.

Wśród wystąpień wiele było poświęconych uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków oraz zagadnieniom ochrony wód powierzchniowych. Było też wiele referatów nt. ochrony środowiska i gospodarowania odpadami. Były nawet prace poświęcone kwestiom emisji spalin, w tym przez pojazdy. To świadczy m.in. o tym, że młodzi naukowcy podejmują całe spektrum zagadnień dot. inżynierii środowiska, zwłaszcza te wpływające na nasze zdrowie.

Oprócz zaprezentowanych referatów z zakresu branży instalacyjnej warto przywołać m.in. wystąpienia nt.: oceny różnych metod wspomagających dezynfekcję wody w basenie (Anna Lempart, Edyta Kudlek i Mariusz Dudziak), zastosowanie modelowania matematycznego do oceny uciążliwości zapachów z zakładu gospodarki odpadami (Marcin Pawnuk i Izabela Sówka), termomodernizacji budynków z wykorzystaniem technologii zielonych ścian (Małgorzata Wesołowska i Marta Laska) oraz wykorzystania w geotermii ultraniskotemperaturowych sieci ciepłowniczych (ULTDH) do celów chłodzenia i ogrzewania (Bartłomiej Ciapała i Mirosław Janowski).

Przeczytaj również: Kliwent Event 2019 - relacja

Bakterie oporne na antybiotyki w ściekach komunalnych

Wysokim poziomem merytorycznym cechowały się prace prezentowane podczas sesji posterowych. Najlepsze z nich zostały wyselekcjonowane przez naukowe jury, a następnie zostały poddane głosowaniu przez uczestników konferencji. Najwyżej oceniona została praca przygotowana przez zespół: Adriana Osińska, Ewa Korzeniewska, Monika Harnisz, Sebastian Niestępski i Piotr Jachimowicz  z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pt. „Występowanie bakterii opornych na antybiotyki, w tym Escherichia coli, w ściekach komunalnych”.

Moją uwagę jak zwykle zwróciły prace na tematy instalacyjne mające istotne znaczenie praktyczne w projektowaniu i pracach instalacyjnych, m.in. nt.: wykorzystania promieniowania słonecznego do wytwarzania ciepła w kolektorze powietrznym w Polsce (Jolanta Fieducik), zwiększenia wydajności klimatyzatorów (Wojciech Cepiński i Paweł Szałański), modelu efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda (Krzysztof Piechurski i Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa), bilansowania energii w gruntowym wymienniku ciepła dla systemów pomp ciepła (Ewelina Stefanowicz i Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa), częstotliwości awarii sieci wodociągowych (Joanna Gwoździej-Mazur i Kamil Świętochowski), prognozowania zużycia wody w miastach różnej wielkości (Adam Piasecki, Agnieszka Pilarska i Radosław Golba) oraz nierówności zużycia wody w halach produkcyjnych (Edyta Dudkiewicz i Marta Laska). Wszystkich ciekawych prac nie sposób wymienić w tej relacji.

Przygotowanie konferencji z każdą edycją jest coraz bardziej wymagające. W tym roku Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej organizacyjnie wspierały Gelsenwasser Polska, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Uniwersytet w Niszu (Serbia) oraz Uniwersytet w Ton Duc Thang (Wietnam).  Konferencję wsparły: Agencja Rozwoju Przemysłu, Nalco Water, MC-Bauchemie, F.B.I. TASBUD, Santander Universidades, A-STER, Venture Industries, Gazuno, Effcontrol i WojMixx. Następna konferencja młodych doktorantów za rok.

[eko-dok, konferencja eko-dok, XI konferencja naukowa interdyscyplinarne zagadnienia w inżynierii i ochronie środowiska EKO-DOK, konferencja dla studentów, inżynieria i ochrona środowiska, technologia wody i ścieków, ścieki, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, odnawialne źródła energii, oze]]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl