Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dzień Otwarty Fundacji PROZON – start projektu „Refrigerants LIFE Cycle”

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 7-8/2019  |  25.06.2019
Zespół przygotowujący projekt oraz Krzysztof Grzegorczyk - Prezes Zarządu Fundacji PROZON
Zespół przygotowujący projekt oraz Krzysztof Grzegorczyk - Prezes Zarządu Fundacji PROZON
Fot. PROZON

14 czerwca br. w siedzibie PROZON Fundacji Ochrony Klimatu odbył się „Dzień Otwarty Fundacji”. Wydarzenie to zgromadziło blisko 100 uczestników, m.in. przedstawicieli administracji państwowej, instytutów naukowych, uczelni technicznych i firm branży chłodniczo-klimatyzacyjnej. Podczas części oficjalnej Krzysztof Grzegorczyk – Prezes Zarządu Fundacji PROZON po raz pierwszy podał do oficjalnej wiadomości informację o rozpoczęciu projektu „Demonstracyjna instalacja do rozdziału mieszanin odpadów czynników chłodniczych”.

Projekt polega na budowie innowacyjnej na skalę światową instalacji, która umożliwi regenerację, dotychczas niedających się przetworzyć, mieszanin czynników chłodniczych. Dzięki temu blisko 100% odpadów czynników chłodniczych będzie przetwarzanych i wprowadzanych na rynek do ponownego użycia jako pełnowartościowy produkt. To spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na pierwotne czynniki chłodnicze, a w konsekwencji znaczną redukcję emisji fluorowanych gazów cieplarnianych (tzw. F-gazów), które wpływają na zmiany klimatyczne. Projekt ograniczy emisję gazów cieplarnianych równoważną około 100 tysięcy ton ekwiwalentu CO2 rocznie.

Przeczytaj również: Międzynarodowy Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego 2019

Innowacyjna instalacja powstanie w Warszawie. Środki na realizację przedsięwzięcia Fundacja pozyskała z funduszy europejskich. Projekt wykonawczy instalacji zostanie sfinansowany z Programu Inteligentny Rozwój w kwocie 340 000 PLN. Natomiast etap inwestycyjny zostanie dotowany z Programu LIFE. Komisja Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości blisko 1 mln EURO, co stanowi 55% wartości projektu. Obecnie PROZON stara się pozyskać dodatkowe finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który od początku bardzo wspierał projekt na etapie wnioskowania do KE.

Projekt występujący również pod nazwą „Refrigerants LIFE Cycle” wystartuje 1 lipca, natomiast na 2020 rok zaplanowano rozpoczęcie budowy instalacji. Zgodnie z przyjętym harmonogramem z dniem 31.12.2021 r. zakończone zostaną ostatnie testy. Sieć gromadzenia odpadów, które będą przetwarzane w instalacji obejmie w pierwszym etapie obszar Polski, Czech, Słowacji i Niemiec.

Statuetka Przyjaciela Klimatu

Kontynuując tradycję rozpoczętą na Gali 20-lecia Fundacji, wręczono Statuetki Przyjaciela Klimatu. Wyróżnione nimi zostały firmy i osoby, które w ocenie Fundacji odznaczają się troską o środowisko oraz pomagają jej w realizacji celów statutowych. Oprócz części oficjalnej na uczestników Dnia Otwartego czekały pokazy i prezentacje przygotowane przez Centrum Szkoleń Fundacji PROZON. W Akademii Czynników Alternatywnych, która powstała w drugim etapie europejskiego programu szkoleniowego REAL Alternetives goście mogli obejrzeć laboratorium szkoleniowe wyposażone w zaawansowane technologicznie obiegi chłodnicze, gdzie na co dzień starannie dobrana kadra przygotowuje kursantów do egzaminu, którego pozytywny wynik pozwala uzyskać międzynarodowy certyfikat REAL Alternatives.

Goście Dnia Otwartego mieli okazję zobaczyć przygotowane specjalnie na tę okazję prezentacje: „Chłodnictwo z wykorzystaniem naturalnego czynnika chłodniczego CO2” oraz „Czynniki palne w chłodnictwie i klimatyzacji”. Swoją salę dla odwiedzających otworzyła również Akademia Lutowania i Spawania a Centrum Szkoleń Praktycznych przybliżyło zagadnienia związane z gospodarką gazem SF6 w obiegu zamkniętym. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja przygotowana przez specjalistów z Centrum Regeneracji Fundacji PROZON - „Śladami Twojego Czynnika”.

Źródło: PROZON

[PROZON, chłodnictwo, klimatyzacja, czynniki chłodnicze, Refrigerants LIFE Cycle, branża chłodniczo-klimatyzacyjna, zmiany klimatyczne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl