Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Jubileusz PZITS

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 6/2019  |  25.06.2019
Uczestnicy Gali Jubileuszowej
Uczestnicy Gali Jubileuszowej
Fot. PZITS

100-lecie Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych uroczyście obchodzono 10 maja 2019 roku w Hotelu Lord w Warszawie. Na część oficjalną składał się rys historyczny Zrzeszenia przygotowany przez profesora Jana Pawełka. Początki organizacyjne obecnego PZITS to zrzeszenie się gazowników już w 1912 roku na Zjeździe Techników Polskich w Krakowie – powołano wówczas Polski Związek Techników Gazownictwa działający na terenie Małopolski. Jednak za formalną datę powstania obecnego PZITS przyjęto 25 kwietnia 1919 roku, kiedy na I Ogólnokrajowym Zjeździe Gazowników Polskich w Warszawie powołane do życia zostało Zrzeszenie Gazowników Polskich.

Podczas Gali Jubileuszowej zasłużonym członkom Zrzeszenia wręczono Odznaki Honorowe PZITS, a po uroczystym obiedzie zaprezentowano działalność Głównych Sekcji Branżowych. Paweł Stańczak przedstawił historię 100 lat działalności gazowników. W 1877 roku we Lwowie na Wystawie Rolniczo-Przemysłowej Ignacy Łukasiewicz zaproponował zorganizowanie Zjazdu Naftowego, a ten uchwalił powstanie pierwszej społecznej organizacji naftowej pod nazwą Towarzystwo dla Opieki i Rozwoju Przemysłu i Górnictwa Naftowego w Galicji z siedzibą w Gorlicach.

Przeczytaj również: Zapraszamy do udziału w Warsztatach PZITS

Kanalizacja dawniej a teraz

Florian Piechurski omówił działania Głównej Sekcji Wodociągów i Kanalizacji. Przypomniał, że gdy Rzeczpospolita odzyskała niepodległość w 1918 roku, to w byłym zaborze pruskim mieliśmy 152 miasta, w 70 z nich wodociągi, a w 72 kanalizację, w byłym zaborze austriackim na 169 miast wodociągi miało 37, a kanalizację 39, natomiast w byłym zaborze rosyjskim na 603 miast wodociągami cieszyły się 74, natomiast kanalizacją 32. Wojciech Ratajczak z Głównej Sekcji Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa, Wentylacji i Inżynierii Atmosfery przypomniał, że ciepłownictwo jest stosunkowo młode i pierwszymi budynkami ogrzewanymi zdalaczynnie (parą wodną) były kompleks Politechniki Warszawskiej oraz Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie, gdzie ciepło doprowadzono w latach 1899–1901.

Z kolei Krzysztof Stelągowski z Głównej Sekcji Techniki Instalacyjnej w Szpitalnictwie i Balneotechniki przypomniał, że powstała ona w 1986 roku m.in. dzięki zaangażowaniu Andrzeja Królikowskigo, Gerarda Beslera, Jerzego Makowieckiego i Stanisława Przydrożnego. Wieczór uświetniła uroczysta kolacja, podczas której nie obyło się bez wspomnień, koleżeńskich rozmów, wymiany doświadczeń, chóralnego odśpiewania „Sto lat” oraz snucia ambitnych planów na przyszłość.

Gala Jubileuszowa 100lecia PZITS

Na tę okoliczność została również wydana jubileuszowa monografia, w której zawarto wiele archiwalnych zdjęć i ciekawych informacji o działalności Zrzeszenia w 21 oddziałach terenowych, 5 głównych sekcjach branżowych oraz 3 komisjach problemowych. Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych jest kontynuatorem tradycji wielu pokoleń inżynierów i techników skupionych początkowo w powstałym w 1919 roku Zrzeszeniu Gazowników Polskich. Od tego czasu organizacja obejmowała swym zasięgiem coraz szersze grono specjalistów branży sanitarnej, przechodząc liczne przeobrażenia i przyjmując kolejno nazwy: od 1922 roku – Zrzeszenie Gazowników, Wodociągów i Techników Sanitarnych, od 1952 roku – Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Sanitarnych, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Terenów Zielonych, a od 1957 roku – Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Zobacz także: Współpraca międzynarodowa Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych

Działalność PZITS obejmuje w szczególności: organizację szkoleń i konferencji; usługi w zakresie opinii i ekspertyz; doradztwo techniczne; doradztwo w orzecznictwie patentowym; współpracę z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ministerstwem Energii, Polską Izbą Inżynierów Budownictwa, stowarzyszeniami w ramach NOT oraz Polskim Komitetem Normalizacyjnym, a także współpracę międzynarodową. Zrzeszenie jest również właścicielem trzech uznanych w branży czasopism: „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” (od 1921), „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” (od 1969) i „Ochrona Środowiska” (od 1979).

Zdjęcia i prezentacje z Jubileuszu znaleźć można na stronie pzits.pl/100lat/gala-jubileuszowa.

mat. PZITS

[PZITS, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, zrzeszenie, Zrzeszenie Gazowników Polskich, inżyniera sanitarna, inżynieria środowiska]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl