Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Bałtycki szczyt gazowy

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 6/2019  |  25.06.2019
Bałtycki szczyt gazowy GAZTERM 2019
Bałtycki szczyt gazowy GAZTERM 2019
Fot. mat. pras.

Konferencja GAZTERM (6–9 maja, Międzyzdroje) po raz kolejny zmieniła się w międzynarodowe forum gazownicze, w którego trakcie dyskutowano o integracji rynków gazu w regionie bałtyckim. Temu zagadnieniu poświęcono specjalne wydarzenie – Bałtycki Szczyt Gazowy, w którym uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej oraz biznesu gazowego z Danii, Finlandii, Litwy, Polski i Stanów Zjednoczonych.

Konferencji patronował Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, który w liście do uczestników przypomniał strategiczne cele aktualnej polskiej polityki wobec gazu ziemnego: Poprzez rozbudowę terminala LNG i Baltic Pipe’u zbliżamy się do pełnej suwerenności energetycznej. Chcemy być także wiarygodnym dostawcą gazu do krajów sąsiednich dzięki naszej infrastrukturze. Dążymy również do tego, aby rynek gazu był maksymalnie wolny i suwerenny i jest to także cel państw Trójmorza. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, zadeklarował kontynuację działań zmierzających do wzmocnienia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, a w dalszej kolejności do państw Trójmorza i Skandynawii. Realizowana obecnie strategia ma doprowadzić do powstania nowego bezpiecznego szlaku transportu gazu na osi Północ-Południe. Obok Baltic Pipe’u i terminalu LNG w Świnoujściu kolejnym elementem będzie drugi terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej, który ma być uruchomiony za 5–6 lat.

Przeczytaj również: Polskie ciepłownictwo a OZE i magazyny energii

Do kwestii dywersyfikacji dostaw gazu odniósł się także Ole Egberg Mikkelsen, ambasador Królestwa Danii, wskazując na polsko-duńskie wspólne postrzeganie tego zagadnienia i konsekwentne wsparcie dla projektu Baltic Pipe. Z kolei Žygimantas Vaičiūnas, minister energii Republiki Litewskiej, rozwijając wątek dywersyfikacji, podkreślił, że realizowane w tym zakresie projekty wzmacniają bezpieczeństwo, ale także konkurencyjność rynków. Tym celom służyć ma postępujący proces integracji rynków w basenie Morza Bałtyckiego, obejmujący od zachodu Danię i Szwecję, a w kierunku wschodnim Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. Główny wysiłek w tych projektach ponoszą narodowi operatorzy systemów przesyłowych, na których spoczywa m.in. zadanie zharmonizowania regulacji oraz stworzenia odpowiednich warunków technicznych dla płynnego przepływu gazu pomiędzy systemami w ramach regionalnych obszarów bilansujących.

Obok aspektów strategicznych na GAZTERMIE dyskutowano o kwestiach biznesowych. Grupa PGNiG wskazywała na swoją coraz większą i bardziej zróżnicowaną aktywność międzynarodową. O ofertach handlowych oraz infrastrukturze eksportowej informowali przedstawiciele zarządów amerykańskich koncernów energetycznych: Sempra LNG & Mid­stream, oraz LNG Strategy and Communications. Dla amerykańskich dostawców gazu skroplonego Polska stała się atrakcyjnym i bardzo perspektywicznym rynkiem. Postrzegana jest także jako „brama”, przez którą amerykański gaz może wejść na kolejne rynki Trójmorza. Podczas paneli dyskusyjnych wskazywano, że amerykański eksport gazu skroplonego jest i będzie w niedalekiej przyszłości jednym z czynników rozwoju sektora LNG w Polsce i regionie bałtyckim. Dostawy te przyczynią się do wzrostu konkurencji na rynku i poprawią pozycję handlową importerów. Zwracano uwagę na perspektywy tankowania transportu morskiego na Bałtyku w paliwo LNG – PGNiG i LOTOS przeprowadziły pierwsze tankowania komercyjne. Także Polskie LNG będzie do tego gotowe i zwiększa zdolności regazyfikacyjne terminalu w Świnoujściu do 7,5 mld m3 rocznie.

Dyskusje na temat krajowego rynku gazu koncentrowały się na dwóch zagadnieniach: dynamice i skali konsumpcji gazu ziemnego w najbliższych latach oraz na cenach. Czynniki, które będą stymulowały wzrost zużycia gazu w Polsce, to program gazyfikacji gmin realizowany przez PSG oraz rozwój energetyki gazowej współpracującej z elektrowniami wiatrowymi, a także rozwój small LNG, szczególnie w transporcie publicznym.

W dyskusjach na temat cen zwrócono uwagę na znaczenie infrastruktury handlowej, która umożliwia transparentny i konkurencyjny mechanizm ich kształtowania – zadanie to spełnia Towarowa Giełda Energii. Wśród najważniejszych czynników kształtujących ceny gazu ziemnego wymieniono m.in. temperatury powietrza w okresie jesień–zima, stan napełnienia magazynów w Europie (szczególnie w Niemczech), wzrost produkcji gazu skroplonego w USA i podaży gazu na rynkach światowych, dynamika konsumpcji gazu na Dalekim Wschodzie (spadek w Chinach) i zmiana cen surowców energetycznych, zwłaszcza ropy i węgla. W dyskusjach podkreślano też kwestie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki energetycznej. Wskazywano na zagrożenia i sposoby ich neutralizacji.

Zobacz także: Raport Energetyczny 2019: duże zainteresowanie przedsiębiorstw czystą energią

Wśród wniosków z GAZTERMU na pierwszy plan wysuwa się kwestia suwerenności energetycznej oraz bezpieczeństwa energetycznego – to zagadnienia, które są ważne w relacjach politycznych Polski z państwami regionu bałtyckiego. Uformowana została wspólnota interesów i powstają wspólne projekty infrastrukturalne – polsko-duński rurociąg Baltic Pipe oraz polsko-litewski interkonektor GIPL. Kolejna ważna kwestia to integracja rynków, która daje nowe perspektywy biznesowe dla branży gazowniczej oraz konsumentów gazu. Położona centralnie Polska ma predyspozycje do zorganizowania, przy udziale partnerów z regionu, centrum dystrybucji i handlu gazem dla Trójmorza. LNG jest katalizatorem pozytywnych zmian na rynkach gazu w regionie bałtyckim i ma perspektywy w transporcie morskim oraz samochodowym, a kontrakty terminowe z USA mogą być impulsem do powstania nowego atlantycko-bałtyckiego korytarza transportu gazu ziemnego.

mat. DISE i Studio4U

[Gazterm 2019, konferencja, GAZTERM, gaz, ogrzewanie, Morze Bałtyckie, Bałtycki Szczyt Gazowy, branża energetyczna]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl