Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

ISMO i VIPSKILLS

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 6/2019  |  25.06.2019
ISMO i VIPSKILLS
ISMO i VIPSKILLS
Fot. WJ

VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem” zgromadziła blisko 100 uczestników – młodych naukowców z uczelni polskich i zagranicznych, w tym gości z Hiszpanii, Litwy, Czech, Włoch, Portugalii, Gruzji i Maroka. Przez dwa dni (22–23 maja) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia na Politechnice Białostockiej młodzi inżynierowie dzielili się wynikami badań. W kilku sesjach plenarnych i posterowych zaprezentowano sporo ciekawych prac studentów i absolwentów oraz młodych doktorantów z dziedziny inżynierii i ochrony środowiska, efektywności energetycznej i wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych oraz gospodarki odpadami. Rozstrzygnięto też konkurs na prace dyplomowe i magisterskie studentów PB – laureaci otrzymali propozycje stażów i atrakcyjne nagrody m.in. od Wodociągów Białostockich i Enea Ciepło w Białymstoku oraz firm partnerskich.

W tym roku konferencja ISMO była powiązana z finałem projektu „VIPSKILLS – Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers”. Dr hab. inż. Dorota Krawczyk z Politechniki Białostockiej, koordynator projektu, przedstawiła jego cele i wyniki, a uczestnicy – studenci z Litwy, Hiszpanii i Polski – swoje prace. VIPSKILLS był realizowany od grudnia 2016 do końca maja 2019 w ramach Partnerstwa Strategicznego w sektorze szkolnictwa wyższego w programie Erasmus+ przez Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej wspólnie z University of Cordoba, Vilnius College of Technologies and Design oraz Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Budownictwa w Białymstoku, przy wsparciu wielu firm z tych trzech krajów, m.in.: Sankom, Nibe-Biawar, De Dietrich, Purmo – Rettig Heating, Centro de Innovación Andaluz para la Construcción Sostenible, Grupo MAGTEL i Asociación de Fabricantes Andaluces de Refrigeración y Climatización.

Przeczytaj również: Projekt VIPSKILLS 2019

W Białymstoku i Cordobie zorganizowano szkoły letnie dla studentów oraz kursy podnoszące kwalifikacje dydaktyczne nauczycieli w zakresie technik informatycznych, e-learningu i metodyki uczenia w językach obcych. Współpraca kadry dydaktycznej i studentów w międzynarodowych zespołach miała za zadanie wymianę doświadczeń i unowocześnienie metod nauczania, a także zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w innych krajach oraz dostosowanie treści zajęć i umiejętności studentów do oczekiwań europejskiego rynku pracy. Celem programu było też rozwijanie umiejętności, które pomagają przeprowadzać kompleksowe analizy z uwzględnieniem różnych aspektów: technicznych, ekonomicznych, ekologicznych, społecznych, klimatycznych i prawnych w celu wyboru optymalnego rozwiązania.

W pierwszym etapie przeszkolono grupę 16 nauczycieli w celu stworzenia modułów i przeprowadzania zajęć w systemie e-learningowym oraz podniesienia kwalifikacji kadry do nauczania w językach obcych. Powstały nowatorskie moduły nauczania – zajęcia w Polsce i Hiszpanii (po 2 tygodnie), oddzielone częścią e-learningową. Położono w nich nacisk na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i programów komputerowych, wspierano zindywidualizowane uczenie się i pokazywano korzyści wynikające ze współpracy międzynarodowej i multidyscyplinarnej. Wszystkie wyniki prac: syllabus, materiały dydaktyczne, moduł e-learningowy i e-laboratoria oraz publikacje zespołów i słownik zostały udostępnione navipskills.pb.edu.pl/results.

W tym samym czasie (23 maja) na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB odbyła się V Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie, na której dyskutowano m.in., czy wybór pomiędzy wydajnością a bezpieczeństwem pracy w budownictwie jest konieczny. Zaprezentowano przykłady nowoczesnych rozwiązań deskowań i rusztowań. Były też wystąpienia na temat prac szczególnie niebezpiecznych oraz bezpiecznej eksploatacji urządzeń transportu bliskiego na budowie. W tym dniu na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się też szkolenie zorganizowane przez Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE nt. zarządzania projektami międzynarodowymi.

[VIPSKILLS, ISMO, Międzynarodowa Konferencja Naukowa, konferencja, Inżynieria Środowiskowa - Młodym Okiem, Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl