Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

ISMO i VIPSKILLS

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 6/2019  |  25.06.2019
ISMO i VIPSKILLS
ISMO i VIPSKILLS
Fot. WJ

VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem” zgromadziła blisko 100 uczestników – młodych naukowców z uczelni polskich i zagranicznych, w tym gości z Hiszpanii, Litwy, Czech, Włoch, Portugalii, Gruzji i Maroka. Przez dwa dni (22–23 maja) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia na Politechnice Białostockiej młodzi inżynierowie dzielili się wynikami badań. W kilku sesjach plenarnych i posterowych zaprezentowano sporo ciekawych prac studentów i absolwentów oraz młodych doktorantów z dziedziny inżynierii i ochrony środowiska, efektywności energetycznej i wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych oraz gospodarki odpadami. Rozstrzygnięto też konkurs na prace dyplomowe i magisterskie studentów PB – laureaci otrzymali propozycje stażów i atrakcyjne nagrody m.in. od Wodociągów Białostockich i Enea Ciepło w Białymstoku oraz firm partnerskich.

W tym roku konferencja ISMO była powiązana z finałem projektu „VIPSKILLS – Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers”. Dr hab. inż. Dorota Krawczyk z Politechniki Białostockiej, koordynator projektu, przedstawiła jego cele i wyniki, a uczestnicy – studenci z Litwy, Hiszpanii i Polski – swoje prace. VIPSKILLS był realizowany od grudnia 2016 do końca maja 2019 w ramach Partnerstwa Strategicznego w sektorze szkolnictwa wyższego w programie Erasmus+ przez Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej wspólnie z University of Cordoba, Vilnius College of Technologies and Design oraz Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Budownictwa w Białymstoku, przy wsparciu wielu firm z tych trzech krajów, m.in.: Sankom, Nibe-Biawar, De Dietrich, Purmo – Rettig Heating, Centro de Innovación Andaluz para la Construcción Sostenible, Grupo MAGTEL i Asociación de Fabricantes Andaluces de Refrigeración y Climatización.

Przeczytaj również: Projekt VIPSKILLS 2019

W Białymstoku i Cordobie zorganizowano szkoły letnie dla studentów oraz kursy podnoszące kwalifikacje dydaktyczne nauczycieli w zakresie technik informatycznych, e-learningu i metodyki uczenia w językach obcych. Współpraca kadry dydaktycznej i studentów w międzynarodowych zespołach miała za zadanie wymianę doświadczeń i unowocześnienie metod nauczania, a także zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w innych krajach oraz dostosowanie treści zajęć i umiejętności studentów do oczekiwań europejskiego rynku pracy. Celem programu było też rozwijanie umiejętności, które pomagają przeprowadzać kompleksowe analizy z uwzględnieniem różnych aspektów: technicznych, ekonomicznych, ekologicznych, społecznych, klimatycznych i prawnych w celu wyboru optymalnego rozwiązania.

W pierwszym etapie przeszkolono grupę 16 nauczycieli w celu stworzenia modułów i przeprowadzania zajęć w systemie e-learningowym oraz podniesienia kwalifikacji kadry do nauczania w językach obcych. Powstały nowatorskie moduły nauczania – zajęcia w Polsce i Hiszpanii (po 2 tygodnie), oddzielone częścią e-learningową. Położono w nich nacisk na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i programów komputerowych, wspierano zindywidualizowane uczenie się i pokazywano korzyści wynikające ze współpracy międzynarodowej i multidyscyplinarnej. Wszystkie wyniki prac: syllabus, materiały dydaktyczne, moduł e-learningowy i e-laboratoria oraz publikacje zespołów i słownik zostały udostępnione navipskills.pb.edu.pl/results.

W tym samym czasie (23 maja) na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB odbyła się V Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie, na której dyskutowano m.in., czy wybór pomiędzy wydajnością a bezpieczeństwem pracy w budownictwie jest konieczny. Zaprezentowano przykłady nowoczesnych rozwiązań deskowań i rusztowań. Były też wystąpienia na temat prac szczególnie niebezpiecznych oraz bezpiecznej eksploatacji urządzeń transportu bliskiego na budowie. W tym dniu na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się też szkolenie zorganizowane przez Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE nt. zarządzania projektami międzynarodowymi.

[VIPSKILLS, ISMO, Międzynarodowa Konferencja Naukowa, konferencja, Inżynieria Środowiskowa - Młodym Okiem, Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 6/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl