Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Na kajaku w zgodzie z naturą – start programu edukacyjnego

Redakcja RI  |  26.06.2019  |  2
„Na kajaku w zgodzie z naturą” – program ochrony rzek
„Na kajaku w zgodzie z naturą” – program ochrony rzek
Fot. Geberit

Razem z rozpoczęciem wakacji wystartował sezon kajakowy. Tysiące ludzi wyruszą nad rzeki, aby cieszyć się bliskością przyrody. Do licznych stanic kajakowych w Polsce trafił specjalnie przygotowany plakat edukacyjny „Na kajaku w zgodzie z naturą”. Można z niego dowiedzieć się jak odpowiedzialnie, rozsądnie i w zgodzie z naturą korzystać z rzek.

Program Strażnicy Rzek WWF to inicjatywa Fundacji WWF Polska, do której przystąpiła firma Geberit. Ma ona na celu ochronę naturalnego stanu rzek i ekosystemów rzecznych w Polsce, których mamy blisko 150 tys. kilometrów. Do tej pory w program zaangażowało się kilkuset wolontariuszy – Strażników Rzek WWF, którzy aktywnie działają dla dobra tych ekosystemów w swoim sąsiedztwie. Ich zadaniem jest prowadzenie działań edukacyjnych, monitorowanie prac utrzymaniowych na ciekach wodnych, gromadzenie trudno dostępnych danych, konsultowanie dokumentów, tworzenie ekspertyz, przeprowadzanie interwencji oraz akcji sprzątania rzek.

Dowiedz się więcej: Geberit ponownie został partnerem strategicznym programu Strażnicy Rzek WWF

W jaki sposób możemy zaopiekować się rzeką?

W ramach programu „Zaopiekuj się rzeką”, Strażnicy Rzek WWF regularnie monitorują 2-kilometrowy odcinek wybranej rzeki. Mogą również wybrać kilka takich odcinków. Wyposażeni przez WWF w specjalny pakiet, zawierający przydatne podczas patrolu wyposażenie, mapę oraz Kartę Opieki Rzeki, prowadzą obserwacje  zarówno zjawisk negatywnych, jak i tych, wskazujących na naturalny charakter rzeki. Spostrzeżenia umieszczają w Formularzu Zagrożeń i Zjawisk (koniecznie ze zdjęciami), który następnie trafia do dalszej analizy fundacji. Jest to cenne źródło informacji na temat stanu rzeki i tego, jak się ona zmienia. Wolontariusze prowadzą także akcje sprzątania wybranego odcinka rzeki i monitorują prace utrzymaniowe na nim wykonywane. Źródłem informacji na temat planowanych prac mogą być lokalne urzędy. W przypadku, gdy prace nad brzegiem rzeki zdają się zagrażać jej naturalnemu charakterowi i budzą zastrzeżenia, Strażnicy Rzek WWF, przy wsparciu Fundacji, wnioskują do odpowiednich urzędów o zmianę ich zakresu.

To bardzo szeroki zakres aktywności, jednak to nie wszystko. Bardzo istotne są także działania edukacyjne oraz dzielenie się wiedzą Strażników z ich otoczeniem. Wspólna akcja Geberit i WWF „Na kajaku w zgodzie z naturą” to jeden z elementów działań edukacyjnych na rzecz programu Strażnicy Rzek WWF. Do akcji włączyło się już ponad 40 stanic kajakowych z całego kraju.

Źródło: Geberit

[strażnicy rzek WWF, WWF, woda, rzeka, potok, degradacja rzek, rzeki w Polsce, dbanie o środowisko, środowisko]

Komentarze

(2)
Mareckki | 26.06.2019, 13:00
To jest bardzo dobra inicjatywa, mało tego powinni jakieś kary nakładać na tych co zaśmiecają rzeki. Sam nie raz widziałem jak ludzie wyrzucają butelki czy puszki z kajaka do wody.
Pietrek | 27.06.2019, 08:19
Super oby więcej takich akcji, nasi rodacy (nie wszyscy oczywiście) zachowują się jak bydło.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl