Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zdalny nadzór obiektów i instalacji przemysłowych – Internet Rzeczy

 EFENTO SP. J.  |  27.06.2019  |  1
Regulator temperatury Efento
Regulator temperatury Efento
Fot. mat. pras.

Rosnące koszty związane z utrzymaniem personelu odpowiedzialnego za nadzór techniczny nad nieruchomościami wymagają nowego podejścia do monitorowania obiektów rozproszonych i alarmowania w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Szybki rozwój Internetu Rzeczy oparty o bezprzewodowe sensory i platformy w chmurze pozwala sprostać temu wyzwaniu.

EFENTO

Problem

Jedna z ogólnokrajowych sieci handlowych zwróciła się do firmy Efento z zapytaniem o opracowanie niedrogiego i niezawodnego systemu monitorowania warunków w obiektach rozproszonych na terenie całej Polski. Kluczowymi funkcjami systemu, z punktu widzenia klienta, były: monitorowanie zużycia mediów, alarmowanie w przypadku awarii systemów chłodniczych, obecności zanieczyszczeń, czy wycieków substancji chemicznych.

Rozwiązanie

Inwestor we wcześniejszym etapie wdrożył monitorowanie temperatury oparte na rozwiązaniu Efento.

Rys. 1. System Monitorowania temperatury w supermarkecie w oparciu o Nb-IOT i “chmurę”
System Monitorowania temperatury w supermarkecie w oparciu o Nb-IOT i „chmurę”

Pomiary temperatury z urządzeń chłodniczych i obiektów magazynowych, zlokalizowanych na terenie całego kraju, przekazywane są do platformy w chmurze. Przesłane dane są tam zapisywane i analizowane, w przypadku przekroczenia bezpiecznych wartości platforma generuje alarmy i przesyła powiadomienia Dodatkowo, platforma umożliwia konfigurację rejestratorów bezprzewodowych i logiki alarmów oraz generowanie raportów podsumowujących pracę urządzeń.

Na bazie tej infrastruktury przystąpiono do drugiego etapu – monitorowania zużycia energii i jego analizy. Obiekty, w których klient chciał monitorować zużycie energii elektrycznej, budowane były w różnych okresach, różniła się też ich dostępna infrastruktura. Zdecydowano, że rozwiązanie powinno współpracować z istniejąca infrastrukturą pomiarową lub umożliwiać łatwy montaż liczników w miejscach jeszcze nieopomiarowanych. Koncepcja polega na prostym podłączeniu rejestratorów produkowanych przez Efento do dowolnego licznika jednofazowego na szynę DIN, posiadającego wyjście impulsowe lub RS485.

W zależności od potrzeb klienta, dostępne są dwie możliwości:

  • licznik z wyjściem impulsowym – sensory I/O obsługują jednocześnie do 3 wejść (3 liczniki jednofazowe). Licznik mierzy zużycie prądu, co każdą Wh sensor wysyła impuls do platformy.
  • licznik z wyjściem RS485 – sensor I/O obsługuje jedno wejście. Licznik podaje bieżący odczyt – sensor cyklicznie odczytuje te wartości i przesyła do platformy.

Zarówno montaż, jak i demontaż systemu jest prosty, może być wykonywany bez ingerencji w istniejące systemy automatyki. Podłączenie, do systemu, nowych rejestratorów bezprzewodowych polega na ich odpowiednim rozmieszczeniu i skonfigurowaniu po stronie platformy. W podobnej formule można monitorować wodomierze, ciepłomierze, gazomierze, liczniki energii elektrycznej dowolnego producenta.

Film pokazujący możliwości Platformy Cloud - Efento

Efento to polski producent, oferujący rozwiązanie umożliwiające monitorowanie i analizę różnych wielkości fizycznych, oparte na bezprzewodowych rejestratorach i rozbudowanej platformie w chmurze oraz aplikacjach mobilnych. Sensory mierzą, m.in.: temperaturę, wilgotność, ciśnienie różnicowe, ciśnienie atmosferyczne, wibracje, stężenie oparów paliw oraz wycieki.

Do najważniejszych funkcji platformy należą: wysyłanie powiadomień, generowanie automatycznych raportów, zarządzanie urządzeniami oraz prezentacja i analiza danych pomiarowych.

Obecnie urządzenia Efento są używane przez około 3000 klientów, w tym firmy przemysłowe, farmaceutyczne, szpitale i magazyny w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Norwegii, na Węgrzech, a także na Filipinach i w RPA. Około 35% produkcji jest eksportowane. W 2018 firma opracowała System Monitorowania Wielkości Fizycznych w technologii NB-IoT, który został wyróżniony przez Association for Sensors and Measurement – Niemcy nominacją do grupy 35 najciekawszych rozwiązań z zakresu techniki pomiarowej i sensorowej na świecie. W 2019 jako jedna z pierwszych na świecie wdrożyła komercyjny system LTE Cat M1.

Bezprzewodowy monitoring temperatury, wilgotności, napięcia i innych wielkości fizycznych

Rozmowa z Tadeuszem Szydłowskim – współzałożycielem firmy Efento

Z jakich powodów klienci decydują się na czujniki i rejestratory bezprzewodowe?

Rynek sensorów bezprzewodowych jest w fazie szybkiego rozwoju. Już obecnie jest wiele zastosowań, w których czujniki bezprzewodowe nie mają alternatywy zwłaszcza w systemach mobilnych i rozproszonych (energetyka cieplna, transport, rolnictwo, nadzór powietrza). Na korzyść rozwiązania bezprzewodowego przemawiają: prostota i znacznie niższe koszty instalacji, łatwość serwisu i, co jest ciekawe, większa niezawodność związana z mniejszą ilością połączeń mechanicznych i urządzeń aktywnych. Nowoczesne systemy pracują na bateriach około 5 lat, wiec zasilanie nie jest problemem.

Na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze czujników bezprzewodowych?

Dane pozyskiwane z czujników powinny być gromadzone i analizowane z wykorzystaniem najbardziej perspektywicznych rozwiązań IT – systemów opartych o „chmurę” - brak możliwości podłączenia do „chmury”, praktycznie powinien eliminować sensor z rynku. Dodatkowo system powinien oferować API, umożliwiające przekazywanie danych do innych aplikacji i systemów klienta – wtedy dane pomiarowe mogą być wykorzystane do zaawansowanej analityki i wprowadzenia usprawnień.

Czujniki bezprzewodowe powinny korzystać z transmisji dedykowanych dla rozwiązań sensorowych, czyli oszczędzających energię, pozwalających budować duże i rozległe sieci: Bluetooth, NB-IoT, LTE Cat M1. Warto zwrócić uwagę, że urządzenia komunikujące się przy użyciu NB-IoT i LTE Cat M1 korzystają z pasma licencjonowanego, co praktycznie eliminuje możliwość zakłóceń i zapewnia wysoką niezawodność transmisji danych.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi rynku czujników bezprzewodowych?

Ruszają komercyjne instalacje sieci szkieletowych Internetu Rzeczy. Technologie, które mają szansę być kluczowymi w tej dziedzinie to: NB-IoT i LTE Cat M1. W obu tych standardach czujniki będą łączyły się bezpośrednio z „chmurą”.

Jakie konkretnie rozwiązania oferujecie?

Oferujemy dwa systemy działające w „chmurze”. Jeden oparty o Bluetooth Low Energy, drugi o Nb-IoT i LTE Cat M1. Wszystkie urządzenia są kompatybilne, więc na niektórych obiektach można stosować np. Bluetooth Low Energy, a na innych NB-IoT czy LTE CAT M. W zakresie asortymentowym mamy między innymi: czujniki temperatury, wilgotności, ciśnienia, otwarcia/zamknięcia, zmiany stanu (zanik napięcia), oparów paliw. Opracowanie nowego czujnika, na życzenie klienta, trwa około 2 miesiące.

Zarówno NB-IoT, jak i LTE CAT M1 są technologiami przygotowanymi dla aplikacji IoT (ang. Internet of Things). Internet Rzeczy łączy miliony urządzeń z Internetem. W przeciwieństwie do tradycyjnych zastosowań sieci komórkowych, urządzenia IoT transmitują niewielkie ilości danych w rzadkich seriach. Kolejnym wymaganiem dla tych urządzeń jest to, że są one tanie i działają przez ponad 5-10 lat bez konieczności wymiany baterii.

Monitorowanie temperatury w kriostatach
Monitorowanie temperatury w kriostatach

Bezpłatne testy

Zapraszamy na efento.pl celem zapoznania się z asortymentem i skorzystania z oferty bezpłatnych testów systemu. Instalacja we własnym zakresie zajmuje około 1 godziny. W czasie miesięcznych testów można zapoznać się z możliwościami i niezawodnością systemu.

Pobierz katalog produktów Rectorseal.

Wybrane instalacje oparte na systemie Efento.

EFENTO logo

EFENTO Sp. J.

Adres:
ul. Krupnicza 14/5, 31-123 Kraków

Telefon:
+48 574 753 980

Biuro:

www.efento.pl

Komentarze

(1)
Pedrooo | 03.07.2019, 08:39
Lodówka się popsuje w Krakowie a pracownik w Warszawie dostanie sms że trzeba naprawić. To rozwiązanie jest raczej przeznaczone dla dużych firm.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 



Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 



Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 



Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl