Woda szara wykorzystywana jest już w nowym budynku Urzędu Miejskiego Wrocławia, na Stadionie Miejskim oraz budynku bazy technologiczno-logistycznej MPWiK. Urzędnicy chcą, aby także mieszkańcy rozpoczęli oszczędzać i gromadzić wodę, dlatego program „Złap deszcz” jest z jednej strony rozwinięciem idei zero waste, a z drugiej wyjściem naprzeciw postępującym zmianom klimatu. Nabór wniosków rozpocznie się do sierpnia 2019 r.
Przeczytaj również: Gdzie i jak zagospodarować wodę z odzysku deszczu?
Woda deszczowa jest zasobem, który warto zatrzymać w miejscu opadu. Każdy złapany jej litr, zmniejsza ryzyko podtopień, powodzi oraz suszy. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą również walory ekonomiczne. Zbieranie wody deszczowej odciąża kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania, a jej wykorzystanie może ograniczyć zużycie wodny pitnej nawet o 50%. Dlatego mieszkańcy w ramach programu mogą np. założyć ogród deszczowy w pojemniku, wybudować muldę lub studnię chłonną, zainstalować podziemny zbiornik na wodę opadową lub postawić naziemny pojemnik na wodę opadową z dachu.
Zalety pozyskiwania wody deszczowej
Gromadzenie wody deszczowej pozwala przede wszystkim odciążyć obiekty podziemnej infrastruktury technicznej. Dzięki zastosowaniu lokalnej retencji i infiltracji zmniejszają się koszty obsługi tradycyjnego systemu kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Zretencjonowane wody można wykorzystać np. do nawodnień zieleni miejskiej oraz przydomowego ogródka. Przy wykorzystaniu odpowiednich instalacji i filtrów woda opadowa może służyć także w domowej łazience lub kuchni.
W ramach promocji programu wrocławski MPWIK ogłosił konkurs, w którym do wygrania są profesjonalne pojemniki do zbierania wody deszczowej. Więcej informacji na stronie: www.mpwik.wroc.pl/zlap-deszcz.
Źródło: wroclaw.pl
[woda, woda deszczowa, woda opadowa, dofinansowanie, Wrocław, deszcz, woda, oszczędzanie wody, studnia, pojemnik na wodę]