Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wrocław „łapie” deszcz

Redakcja RI  |  27.06.2019  |  1
Wrocław „łapie” deszcz
Wrocław „łapie” deszcz
Fot. wroclaw.pl

We Wrocławiu wystartował nowy pilotażowy projekt „Złap deszcz”. Celem projektu jest utrzymanie zasobów wód gruntowych oraz poprawę lokalnego mikroklimatu poprzez zwiększenie naturalnej retencji na terenie Wrocławia. W ramach dotacji mieszkańcy mogą otrzymać nawet do 5 tys. zł. dofinansowania na budowę systemów deszczowych.

Woda szara wykorzystywana jest już w nowym budynku Urzędu Miejskiego Wrocławia, na Stadionie Miejskim oraz budynku bazy technologiczno-logistycznej MPWiK. Urzędnicy chcą, aby także mieszkańcy rozpoczęli oszczędzać i gromadzić wodę, dlatego program „Złap deszcz” jest z jednej strony rozwinięciem idei zero waste, a z drugiej wyjściem naprzeciw postępującym zmianom klimatu. Nabór wniosków rozpocznie się do sierpnia 2019 r.

Przeczytaj również: Gdzie i jak zagospodarować wodę z odzysku deszczu?

Woda deszczowa jest zasobem, który warto zatrzymać w miejscu opadu. Każdy złapany jej litr, zmniejsza ryzyko podtopień, powodzi oraz suszy. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą również walory ekonomiczne. Zbieranie wody deszczowej odciąża kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania, a jej wykorzystanie może ograniczyć zużycie wodny pitnej nawet o 50%. Dlatego mieszkańcy w ramach programu mogą np. założyć ogród deszczowy w pojemniku, wybudować muldę lub studnię chłonną, zainstalować podziemny zbiornik na wodę opadową lub postawić naziemny pojemnik na wodę opadową z dachu.

Zalety pozyskiwania wody deszczowej

Gromadzenie wody deszczowej pozwala przede wszystkim odciążyć obiekty podziemnej infrastruktury technicznej. Dzięki zastosowaniu lokalnej retencji i infiltracji zmniejszają się koszty obsługi tradycyjnego systemu kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Zretencjonowane wody można wykorzystać np. do nawodnień zieleni miejskiej oraz przydomowego ogródka. Przy wykorzystaniu odpowiednich instalacji i filtrów woda opadowa może służyć także w domowej łazience lub kuchni.

W ramach promocji programu wrocławski MPWIK ogłosił konkurs, w którym do wygrania są profesjonalne pojemniki do zbierania wody deszczowej. Więcej informacji na stronie: www.mpwik.wroc.pl/zlap-deszcz

Źródło: wroclaw.pl

[woda, woda deszczowa, woda opadowa, dofinansowanie, Wrocław, deszcz, woda, oszczędzanie wody, studnia, pojemnik na wodę]

Komentarze

(1)
Ketram | 28.06.2019, 11:20
Bardzo fajna inicjatywa oby tak dalej.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl