Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak stan powietrza wpływa na jakość życia mieszkańców miast?

Redakcja RI  |  03.07.2019  |  2
Warto pamiętać, że stan powietrza atmosferycznego jest tożsamy z tym, którym oddychamy w domowych wnętrzach. Zaprzestanie otwierania okien nie stanowi bynajmniej rozwiązania problemu, a dodatkowo go komplikuje
Warto pamiętać, że stan powietrza atmosferycznego jest tożsamy z tym, którym oddychamy w domowych wnętrzach. Zaprzestanie otwierania okien nie stanowi bynajmniej rozwiązania problemu, a dodatkowo go komplikuje
fot. Pro-Vent

Jakość powietrza jest jednym z ważniejszych czynników determinujących funkcjonowanie organizmu. Jednym z ważniejszych czynników, wpływających na komfort codziennego życia, jest jakość powietrza. I nie chodzi tu o życiodajny tlen, a inne unoszące się wokół nas cząsteczki. Im więcej niepożądanych substancji, które poprzez układ oddechowy przenikają do naszego krwiobiegu, tym większa szansa na pojawienie się odczuwalnych negatywnych skutków ich wdychania. Jak walczyć z tym wrogami, skoro nawet ich nie widzimy? W jaki sposób kontrolować jakość powietrza, które wdychamy każdego dnia? Jakie podjąć kroki, jeśli żyjemy na obszarze szczególnie narażonym na zanieczyszczenia pod postacią pyłów oraz obecność alergenów?

Na początku postawmy sobie pytanie: Czy sedno sentencji „jesteś tym, co jesz”, nie jest tożsame ze stwierdzeniem, że równie kluczowe dla wewnętrznej równowagi jest to, czym oddychamy? Jakość wdychanego powietrza wywiera ogromny wpływ na stan zdrowia, gdzie dobre samopoczucie to zaledwie początek.

Czym oddychają miastowi?

Niezmienność składu powietrza pod kątem zawartości procentowej gazów jest praktycznie doskonała. Nie oznacza to jednak, że w każdym miejscu na świecie i o dowolnej porze możemy doświadczyć rześkości kojarzącej się z dziewiczą przyrodą. Najwięcej zagrożeń czyha na mieszkańców dużych metropolii, gdzie wysoko rozwinięty przemysł i znaczna gęstość zaludnienia odciskają piętno na środowisku.

W mieście unoszące się w powietrzu pyły są stałym elementem codzienności. Fakt, że są niewidoczne dla oka nie umniejsza ich randze, a jedynie potęguje możliwość wywierania niekorzystnego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Najbardziej niepożądane są te o średnicy poniżej 2,5 μm. To właśnie pył określany jako PM2,5 jest na tyle drobny, że bez trudu przenika poprzez pęcherzyki płucne do krwiobiegu, wywierając negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. W przeciwieństwie do niego PM10 sięgnąć może najdalej do oskrzeli, nadwyrężając niemniej w ten sposób układ oddechowy.

Zobacz też: Antysmogowe filtry powietrza do wentylacji mechanicznej – rekuperatorów i central wentylacyjnych

Obok pyłów, zarówno tych, pochodzenia naturalnego, jak i będących efektem działań człowieka, w powietrzu obecne są inne czynniki przyczyniające się do odczuwania wzmożonego dyskomfortu, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Są nimi alergeny, które równie silną reakcję uczuleniową co na zewnątrz wywołują także w domu.

Recepta na świeżość

Warto pamiętać, że stan powietrza atmosferycznego jest tożsamy z tym, którym oddychamy w domowych wnętrzach. Zaprzestanie otwierania okien nie stanowi bynajmniej rozwiązania problemu, a dodatkowo go komplikuje, ponieważ brak rotacji powoduje kumulację substancji obecnych w obrębie czterech ścian – pleśni, bakterii, środków chemicznych etc. Dlatego też to właśnie dobrze zaprojektowany system wentylacji, a nie ścisła izolacja, zadba o to, by stan powietrza sprzyjał mieszkańcom.

Sprawdź: Efektywność energetyczna i czyste powietrze

– O ile szansa na kontrolę stanu powietrza w środowisku zewnętrznym jest znikoma, jeśli nie zupełnie niemożliwa, o tyle sytuacja zmienia się diametralnie, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem zamkniętym. Doposażając dom w określone urządzenia lub instalując odpowiednie rozwiązania technologiczne na przewodach wentylacyjnych możemy w niemalże doskonałym stopniu wyeliminować szkodliwe drobiny unoszące się w powietrzu. Do rozwiązań powszechnych, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym, należy dziś system rekuperacji, który pozwala podnieść jakość powietrza w domu, jak również przyczynia się do dużych oszczędności oraz zmniejsza stopień energochłonności budynku. Do nowinek na rynku wentylacyjnym należy natomiast specjalistyczny filtr, który wykorzystując właściwości pola siłowego separuje, a następnie neutralizuje aż do 99,8% obecnych w powietrzu cząstek niepożądanych, o średnicy nawet 1 μ– mówi Magdalena Skórska, ekspert firmy Pro-Vent.

Niezależnie od tego, czy należymy do domatorów pracujących w zamkniętych pomieszczeniach czy preferujemy spędzanie czasu poza domem – w obu sytuacjach jesteśmy narażeni na działanie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Jedyną różnicą jest fakt, że w domu możemy precyzyjnie kontrolować stan wdychanego powietrza, o co dba system wentylacji oraz montowane na jego przewodach specjalistyczne filtry.

Źródło: Pro-Vent

[jakość powietrza, czyste powietrze, zanieczyszczone powietrze, pyły, powietrze w miastach]

Komentarze

(2)
OlekW | 05.07.2019, 13:20
Jak chcemy oddychać czystym powietrzem możemy się przeprowadzić na wieś :)
KarolP | 10.07.2019, 06:51
My kupiliśmy oczyszczacz powietrza i w domu mamy czyste.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl