Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zmiany w kontroli kotłów

 wj  |  Rynek Instalacyjny 7-8/2019  |  16.07.2019
Kontrola kotłów
Kontrola kotłów
Fot. pixabay.com

31 maja br. do sejmu wpłynął rządowy projekt zmian ustawowych mających na celu wzmocnienie i uszczelnienie oraz egzekwowanie wymagań dla kotłów na paliwa stałe.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (DzU, poz. 1690, z pózn. zm.) wprowadza do polskiego porządku prawnego restrykcyjne wymagania dla kotłów na paliwo stałe o mocy do 500 kW. Na jego podstawie obowiązują krajowe wymagania dotyczące emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, a także wprowadzony jest zakaz stosowania rusztu awaryjnego. Jednak ich egzekwowanie wymaga regulacji ustawowych – zmian w Prawie ochrony środowiska oraz ustawie o Inspekcji Handlowej.

Przeczytaj również: Rząd przyjął projekt kar za sprzedaż nieekologicznych kotłów

W uzasadnieniu zmian do tych ustaw przekazanych do sejmu czytamy m.in. że takie regulacje spowodują zwiększenie efektywności systemu kontroli przestrzegania przepisów rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe m.in. przez powierzenie tego zadania organom Inspekcji Handlowej wraz z zapewnieniem tym organom odpowiednich zasobów finansowych na potrzeby jego realizacji, w tym na specjalistyczne badania kotłów. W przypadku niespełnienia wymagań pozwolą one organom Inspekcji Handlowej na ograniczenie wprowadzania urządzeń do obrotu oraz umożliwią nakładanie administracyjnych kar pieniężnych, także za kotły z importu. Organy Inspekcji Handlowej będą mogły nie tylko ograniczyć wprowadzanie ich do obrotu, ale karać przedsiębiorców do wysokości 5 proc. przychodu z poprzedniego roku.

W uzasadnieniu zmian jest też mowa o tym, że wejście w życie proponowanych przepisów i systematyczne kontrole kotłów w punktach sprzedaży, pozwolą ograniczyć nieuczciwą konkurencję ze strony podmiotów oferujących obecnie urządzenia niespełniające wymagań z nierzetelną lub sfabrykowaną dokumentacją, oferowanych i reklamowanych jako urządzenia niskoemisyjne.

System kontroli ma też wykrywać tego typu nieuczciwe praktyki i nakładać sankcje za wprowadzanie do obrotu kotłów niespełniających wymagań. Doprowadzi to do sytuacji, że podmioty wprowadzające do obrotu kotły zgodne z przepisami, nie będą musiały obawiać się nieuczciwej konkurencji ze strony producentów i sprzedawców łamiących przepisy prawa. W ten sposób poprawi się sytuacja i pozycja rynkowa podmiotów w tej branży wprowadzających do obrotu kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW zgodne z wymaganiami.

Projekt na www.sejm.gov.pl.

[kocioł, kocioł na paliwa stałe, efektywność systemu kontroli, Inspekcja Handlowa, ogrzewanie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl