Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Pasywna oczyszczalnia ścieków w Białce

Redakcja RI  |  02.08.2019
Pasywna oczyszczalnia ścieków w Białce
Pasywna oczyszczalnia ścieków w Białce
Fot. RDLS

Uniwersytecka spółka spin-off RDLS we współpracy z czeską firmą Dekonta wybuduje jedną z pierwszych w Polsce hybrydowych hydrofitowych oczyszczalni wody i ścieków. To przyjazne środowisku rozwiązanie, które imituje warunki hydrauliczne i siedliskowe naturalnych ekosystemów.

RDLS (spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego) i Dekonta wygrały przetarg o wartości 3,7 mln zł na budowę pasywnej oczyszczalni ścieków w miejscowości Białka, w gminie Dębowa Kłodwa (woj. lubelskie). Innowacyjność oczyszczalni wód i ścieków opiera się na technologii naśladującej naturalne procesy bagienne. Będzie to jedna z pierwszych tego typu oczyszczalni w Polsce.

Przeczytaj również: Nowa oczyszczalnia ścieków w Przechlewie

Inwestycja powstanie na ok. 1 hektarze ziemi i obsłuży prawie 1800 mieszkańców. W ramach projektu zostanie również wykonany system kanalizacyjny, który będzie doprowadzał ścieki z poszczególnych gospodarstw do oczyszczalni. Ponadto RDLS dostarczy know-how oraz preparaty mikrobiologiczne umożliwiające uruchomienie i stabilizację procesów oczyszczania, oraz gwarantujące ich efektywną realizację.

Ekologiczne rozwiązanie – pasywne oczyszczanie ścieków

Pasywne oczyszczalnie wykorzystujące złoża gruntowe, imitują warunki hydrauliczne i siedliskowe naturalnych ekosystemów. Wszędzie tam, gdzie występuje gleba w stanie nasycenia wodą, nieustannie zachodzą procesy biologicznego oczyszczania. Ich motorem są różnorodne mikroorganizmy zasiedlające rozwinięty system korzeni i kłączy roślin wodnych i wodolubnych.

– Pasywne systemy oczyszczania wód i ścieków doskonale radzą sobie z różnymi rodzajami ścieków, zarówno przemysłowymi, jak i odpadowymi. Charakteryzują się wysoką efektywnością w usuwaniu zanieczyszczeń organicznych, a także pozostałości nawożenia związkami azotu. Ich zaletą są bardzo niskie koszty eksploatacji. Obsługa jest niezwykle prosta, wymagany jest jedynie okresowy nadzór – tłumaczy prof. Łukasz Drewniak, przedstawiciel spółki RDLS.

Pasywne oczyszczalnie mogą być efektywną alternatywą dla terenów o rozproszonej zabudowie. Stosunkowo niewielka gęstość zabudowy przekłada się na wysokie koszty budowy sieci kanalizacyjnej. Dlatego też wiele gospodarstw domowych korzysta z przydomowych oczyszczalni ścieków lub zbiorników bezodpływowych, które mogą nie być wystarczająco efektywne i szczelne. Pasywne oczyszczalnie to bardzo dobre rozwiązanie dla miejscowości oddalonych od istniejącej sieci kanalizacyjnej. Tego typu oczyszczalnie sprawdzają się już w przypadku małych miejscowości liczących od 100 do 150 mieszkańców. W miarę wzrostu zaludnienia, system można łatwo rozbudować o kolejne filtry i zbiorniki.

Źródło: uw.edu.pl

[oczyszczanie ścieków, sieć kanalizacyjna, oczyszczalnia ścieków, ścieki, system kanalizacyjny, woda, Uniwersytet Warszawski, RDLS]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl