Tematem przewodnim ostatniego spotkania (30 maja) były Wymagania i rzeczywiste zadania dla wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych, które omówił dr inż. Grzegorz Kubicki z Politechniki Warszawskiej. Podkreślał, że strategia ochrony przeciwpożarowej budynku powinna się opierać na zdefiniowaniu celu działania wszystkich instalacji zabezpieczenia ppoż. oraz określeniu wzajemnego współdziałania technicznych środków ochrony ppoż. Przepisy techniczno-budowlane i o ochronie ppoż. określają wymagania podstawowe, które są podstawą projektowania. W budynkach wielokondygnacyjnych najistotniejsze są dwa z wymagań podstawowych – powstrzymanie rozprzestrzeniania się dymu w budynku poprzez ukształtowanie gradacji ciśnienia i zapewnienie bezpieczeństwa.
Przeczytaj również: Zapraszamy do udziału w Warsztatach PZITS
Do spełnienia wymagań podstawowych konieczne jest zastosowanie rozwiązań technicznych dobranych w oparciu o opracowany na potrzeby konkretnego budynku scenariusz pożarowy. Scenariusz ten powinien opisywać sekwencję możliwych zdarzeń pożarowych, uwzględniając charakterystykę budynku i jego użytkowników oraz charakterystykę prawdopodobnego pożaru. Wybrane rozwiązania wentylacji pożarowej muszą osiągać nakreślone w scenariuszu cele, opisane jako wymagania funkcjonalne. Bezkrytyczne kopiowanie rozwiązań lub stosowanie wspólnej matrycy postępowania dla różnych budynków może prowadzić do sytuacji, w której nie będzie możliwe spełnienie wymagań funkcjonalnych.
Spotkania GSCOWiIA PZITS odbywają się w Domu Technika NOT przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie. Podczas poprzednich omawiane były zagadnienia dotyczące zmian w dyrektywie EPBD i ich konsekwencji dla krajowej legislacji oraz projektowania systemów chłodzenia budynków w kontekście dyrektywy F-gazowej.
[obiad czwartkowy, pzits, polskie zrzeszenie inżynierów i techników sanitarnych, warszawski dom technika not, główna sekcja ciepłownictwa ogrzewnictwa wentylacji i inżynierii, wentylacja, wentylacja pożarowa]