Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

BIM-Hyde Park w UZP

Spotkanie dyskusyjne „BIM-Hyde Park”
Spotkanie dyskusyjne „BIM-Hyde Park”
Fot. Redakcja RI

Pod koniec maja w Urzędzie Zamówień Publicznych odbyło się spotkanie dyskusyjne „BIM-Hyde Park”. Inicjatywa ta wskazuje na tak pożądane zainteresowanie administracji państwowej tematyką BIM i pozwala mieć nadzieję na stopniowy wzrost jej zaangażowania we wdrażanie w polskim budownictwie tej metodologii.

Spotkanie miało formę moderowanej dyskusji panelowej – po krótkich wypowiedziach zaproszonych reprezentantów różnych środowisk rozgorzała ożywiona dyskusja. Szczególnie cenny był aktywny udział we wszystkich trzech panelach przedstawiciela UZP, który komentował problematykę wdrażania BIM z punktu widzenia inwestora.

Przeczytaj również: Jakie technologie będą stosowane w budownictwie w 2025 roku?

Pierwsza część, prowadzona przez Dariusza Kasznię (Europejskie Centrum Certyfikacji BIM), poświęcona była oferowanemu na rynku oprogramowaniu i jego dostępności w świetle aspektu konkurencyjności użytkowników. Obok konwencjonalnych wystąpień oferentów software, bardzo istotne było przedstawienie przez dr. inż. Tomasza Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji ds. edukacji i wdrożenia BIM Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, nieścisłości znajdujących się w opublikowanym projekcie ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP) z 4 kwietnia 2019 r., który został już poddany uzgodnieniom, opiniowaniu i konsultacjom publicznym [1]. Dotychczasowy art. 10 e został zmieniony w sposób niezgodny z aktualną praktyką.

Stosowanie wymogu przedstawienia oferty lub prac konkursowych z użyciem narzędzi elektronicznego modelowania dotyczy w praktyce branży architektonicznej, która od dawna już prezentuje w tej formie swoje wizualizacje, bez uwzględnienia branż inżynierskich. Oferty oparte na takim modelu są wysoce spekulatywne i bazują na zbyt ogólnikowych wskaźnikach, które ponadto nie uwzględniają nakładów w okresie eksploatacji. Decydenci zdani są w tym przypadku na wiedzę architekta opartą na statystycznej analizie zrealizowanych przez jego pracownię projektach. Siłą rzeczy preferowane są tradycyjne rozwiązania, które eliminują dodatkowe możliwości optymalizacji efektu danego przedsięwzięcia inwestycyjnego w całym okresie użytkowania obiektu wynikające z zastosowania nowoczesnych rozwiązań branż inżynierskich. Złożenie wraz z ofertą trójwymiarowej wizualizacji spełniałoby ten warunek, preferując tym samym architekturę z pominięciem branż inżynierskich.

Nie mniej ważna jest kwestia doprecyzowania pojęcia ogólnodostępności narzędzi cyfrowych i ewentualnej możliwości i zasad partycypowania zamawiającego w pozyskaniu oprogramowania wymaganego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, jeśli nie zostanie ono uznane za ogólnodostępne. Sformułowanie to odbiega od praktyki rynkowej, gdyż pracownie i biura projektów posługują się z reguły sprawnie tylko jednym oprogramowaniem 3D i wymóg stosowania innego programu realizowany byłby ze szkodą dla projektu. Proces inwestycyjny musi być wyważoną kompozycją architektury i branż inżynierskich. Powinna ona spełniać wymogi estetyczne, jednak nie mniej istotne są funkcjonalność i koszty eksploatacji w okresie istnienia budynku.

Szybki rozwój techniki wymaga odpowiednio wczesnego włączania branż inżynierskich – już na etapie koncepcji, aby racjonalizować ambicje architekta. W tym kierunku idą założenia mozolnie wdrażanej metodologii BIM, która opiera się na harmonijnej współpracy zespołu wielobranżowego i inwestora w celu uzyskania optymalnego efektu. W zespole takim jego członkowie funkcjonują na równych prawach, bez powszechnej w praktyce jeszcze dzisiaj dominacji architektów.

Przy wyborze odpowiedniej koncepcji zamawiający jest jednak zdany na własne doświadczenie lub sugestie architekta, przy czym z reguły decydujące są koszty inwestycyjne. W Niemczech i w Austrii stosowane są symulacje kosztów, np. przez 20 lat, obejmujące nakłady inwestycyjne, pozyskania kapitału oraz kompleksowej eksploatacji w tym okresie. Przedstawiane są rozmaite warianty koncepcji wielobranżowych umożliwiających zamawiającemu świadomy, oparty na kilku konkretnych obliczeniach wybór wersji odpowiadającej jego preferencjom, takim jak komfort, ekologia, łatwość adaptacji, na podstawie przejrzystych i zrozumiałych pozycji kosztowych wyliczonych dla każdego wariantu. Zwłaszcza w przypadku budynków publicznych koszty eksploatacji odgrywają w skali makroekonomicznej zasadniczą rolę.

Wobec coraz większej liczby oprogramowania pojawiającego się na rynku kluczowe jest doskonalenie platformy IFC (Industry Foundation Classes), tak aby stanowiła ona platformę wymiany danych gwarantującą całkowity transfer informacji i elementów pomiędzy programami. W przeciwnym wypadku wizja utraty danych może nadal skłaniać do tworzenia zespołów pracujących w tym samym otoczeniu programowym – ogranicza to konkurencyjność poszczególnych użytkowników.

Należy jeszcze dodać, że w procesie projektowania niezbędna jest pełna wersja oprogramowania 3D. Obsługa modelu w trakcie wykonawstwa, polegająca na przekazywaniu informacji wykonawcom, wprowadzaniu zmian i rzeczywistych parametrów poszczególnych komponentów obiektu, nie wymaga już kwalifikacji projektanta, a jedynie sprawnego posługiwania się oprogramowaniem. Dzięki stopniowemu wprowadzaniu danych unika się spiętrzenia tych czynności na końcu budowy, a rezultatem jest model powykonawczy zawierający nieocenione w okresie eksploatacji dane rzeczywiste. Dla służb inwestorskich zupełnie wystarczające są licznie pojawiające się na rynku przeglądarki.

[BIM, Urząd Zamówień Publicznych, BIM-Hyde Park, polskie budownictwo, rynek budowlany, technologia BIM, CAD]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl