Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Intensywny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce w I poł. 2019 r.

Redakcja RI  |  14.08.2019
Zastosowanie pomp ciepła jest najbardziej efektywną drogą wykorzystania energii elektrycznej z OZE
Zastosowanie pomp ciepła jest najbardziej efektywną drogą wykorzystania energii elektrycznej z OZE
Fot. PORT PC

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w I poł. 2019 roku. Z danych wynika, że znacząco wzrasta segment powietrznych pomp ciepła. W I połowie roku rynek pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania wzrósł dwukrotnie w porównaniu do tego samego okresu w 2018 r.

Według danych PORT PC, wzrost liczby sprzedaży powietrznych pomp ciepła w tym roku może wynieść ok. 20 tys. sztuk. Natomiast rynek gruntowych pomp ciepła odnotował wzrost w I połowie 2019 roku na poziomie blisko 20 proc., co oznacza, że w tym roku liczba sprzedanych gruntowych pomp ciepła przekroczy 6 tys. szt. Cały rynek pomp ciepła w naszym kraju odnotował wzrost na poziomie ok. 30 proc., a w przypadku pomp ciepła do centralnego ogrzewania o około 60 proc.

Przeczytaj również: Trendy na rynku techniki grzewczej – pompy ciepła zasilane energią odnawialną

Szczególnie widoczny wzrost sprzedaży odnotowano, w segmencie urządzeń o mocy grzewczej poniżej 20 kW. Jest to prawdopodobnie związane z przyśpieszeniem działania programu Czyste Powietrze oraz zwiększeniem zainteresowania klientów bezemisyjną technologią grzewczą. W segmencie pomp ciepła do ciepłej wody widać nieznaczny wzrost sprzedaży na poziomie ok. 1 proc., który jest spowodowany wzrostem sprzedaży pomp ciepła do centralnego ogrzewania pomieszczeń, które jednocześnie mogą przygotowywać ciepłą wodę użytkową w budynkach.

Etykietowanie urządzeń grzewczych

To, co może dodatkowo przyspieszyć zmiany w strukturze sprzedaży urządzeń grzewczych to fakt, że od 26 września 2019 r. nastąpi zmiana w etykietowaniu urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania. Na etykiecie energetycznej urządzeń grzewczych pojawi się najwyższa klasa energetyczna A+++. Pompy ciepła to urządzenia, które charakteryzują się najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++ wśród urządzeń grzewczych oraz najwyższą klasą A+ wśród urządzeń do podgrzewu wody użytkowej.

Ogrzewanie budynku w 2050 roku

Długoterminowo największy wpływ na zwiększenie stosowanie pomp ciepła będzie mieć polityka klimatyczno-energetyczna i plany dekarbonizacji gospodarek Unii Europejskiej do 2050 r. W każdym z analizowanych wariantów dekarbonizacji udział pomp ciepła w ogrzewaniu budynków w 2050 roku, zarówno w ogrzewaniu budynków, jak i w systemach ciepłowniczych będzie kluczowy. Technologia pozwala na włączenie w integrację sektorów produkcji i zużycia energii, jest najbardziej efektywną. Zapewnia przekazywanie ponad 70 proc. udziału ciepła jako OZE oraz pozwoli docelowo na pełną i efektywną dekarbonizację ciepła w budynkach w ramach połączenia sektorów produkcji i zużycia energii.

Wg zapowiedzi Komisji Europejskiej główny strumień wsparcia finansowego w nowej perspektywie budżetowej UE w latach 2021-2027 będzie skierowany na efektywność energetyczną budynków modernizowanych i nowych.

Wzrost sprzedaży układów fotowoltaicznych i istniejący system opustów powoduje duże zainteresowanie klientów pompami ciepła jako odbiornikami wyprodukowanej i zgromadzonej energii elektrycznej w „wirtualnym magazynie”. Klienci montujący układy fotowoltaiczne coraz częściej decydują się na montaż pomp ciepła i staje się to istotnym czynnikiem wzrostu sprzedaży tych urządzeń. Stąd też od czerwca 2019 r. PORT PC wspólnie z innymi organizacjami zrzeszonymi w Porozumieniu Branżowym na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE rozpoczęły kampanię informacyjną „Dom bez rachunków” promującą budynki plus-energetyczne z pompami ciepła, fotowoltaiką i wentylacją z odzyskiem ciepła. Kampania skierowana jest do osób, które zamierzają budować dom w najbliższej przyszłości oraz instalatorów, architektów i branżystów.

Źródło: PORT PC

[dom bez rachunków, PORT PC, budynki zeroenergetyczne, POBE, energia elektryczna, fotowoltaika, pompa ciepła, urządzenie grzewcze, ogrzewanie program Czyste Powietrze, OZE, odnawialne źródła energii]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl