Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Projekt antysmogowej mapy dla Żywca ukończony w połowie

Redakcja RI  |  22.08.2019
Projekt antysmogowej mapy dla Żywca ukończony w połowie
Projekt antysmogowej mapy dla Żywca ukończony w połowie
Fot. pixabay.com

Forum Energii i Miasto Żywiec wspólnie realizują projekt antysmogowej mapy drogowej dla miasta Żywiec. Projekt jest w tej chwili na półmetku, zakończył się audyt energetyczny miasta. Kolejne etap to wstępne diagnozy i określenie kolejnych kroków w celu zrealizowania projektu.

Celem projektu „Antysmogowa mapa drogowa” rozpoczętego w czerwcu br. jest przygotowanie koncepcji i strategii ograniczenia smogu z ciepłownictwa i ogrzewnictwa do 2030 r. w Żywcu. Cel będzie realizowany w oparciu o 4 kroki: poprawa efektywności energetycznej w budynkach, wyeliminowanie starych kotłów grzewczych, modernizacja systemu ciepłowniczego i przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu.

Przeczytaj również: W których gminach złożysz wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”?

Pierwszy etap projektu polegał na przeprowadzeniu 200 uproszczonych audytów energetycznych i 80 wywiadów z mieszkańcami Żywca. Sprawdzono każdą ulicę w Żywcu, żeby ocenić efektywność energetyczną budynków. Współpracujemy z miejskimi spółkami oraz MOPS. Dotychczasowe działania pozwoliły zorientować się, jaki jest stan termomodernizacji, jaka jest struktura paliw wykorzystywanych do ogrzewania i jakie są źródła i poziom emisji zanieczyszczeń. W Żywcu, na potrzeby grzewcze, wykorzystuje się 55 tys. ton węgla rocznie. Rocznie koszty ciepła w mieście sięgają 74 mln zł. Ponad 90 mln zł rocznie mieszkańcy płacą za zanieczyszczenie środowiska – przez utratę zdrowia.

Czy i w jakim stopniu możliwe będzie zwiększenie udziału w miksie energii ze źródeł odnawialnych, czy z energii odpadowej? Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w budynkach? Kiedy zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza? Jakie będą koszty zmiany? Skąd wziąć pieniądze? Jak nie pogłębić skali ubóstwa energetycznego? I ile to wszystko będzie kosztować? – na te pytania odpowiedzi będą opracowywane w kolejnym etapie projektu.

Inicjatywa „Antysmogowa mapa drogowa dla Żywca. Czyste powietrze poprzez czyste ciepło do 2030 roku” jest realizowana w ramach projektu „Międzynarodowe Forum Współpracy – Czyste ciepło” i finansowana przez Europejską Inicjatywę na rzecz Ochrony Klimatu – EUKI oraz niemieckie Ministerstwo Środowiska.

Źródło: Forum Energii

[Forum Energii, termomodernizacja, antysmogowa mapa drogowa, smog, walka ze smogiem, audyt energetyczny, ogrzewanie, poziom emisji zanieczyszczeń, urządzenia grzewcze, energia z odnawialnych źródeł, efektywność energetyczna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl