Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowe klasy energetyczne

 wj  |  Rynek Instalacyjny 9/2019  |  06.09.2019
Źródła ciepła i zasobniki, których dotyczą wymagania ErP
Źródła ciepła i zasobniki, których dotyczą wymagania ErP
rys. Junkers/Bosch

Od 26 września 2019 roku będą obowiązywały nowe klasy energetyczne. Dla źródeł ciepła zostanie dodana klasa A+++, a przy urządzeniach do przygotowania c.w.u. klasa A+. W obu grupach produktowych zostaną wycofane najniższe klasy od G do E.

Urządzenia grzewcze etykietowane są od września 2015 r. Wówczas źródła ciepła zostały podzielone na klasy energetyczne od G do A++. Podczas gdy klasy od G do A zawierają różnego rodzaju kotły grzewcze, to już A+ i A++ wymagają dodatkowo zastosowania układów kogeneracyjnych, albo wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Urządzenia do przygotowania ciepłej wody użytkowej zostały w 2015 r. podzielone na klasy od G do A.

Przeczytaj również: Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła?

Obowiązek spełnienia minimalnych wymagań w zakresie efektywności energetycznej i etykietowania nałożyła Dyrektywa europejska ErP (Energy related Products) dotycząca produktów zużywających energię. Odnosi się ona m.in. do kotłów grzewczych (gazowych, olejowych i elektrycznych), pomp ciepła, urządzeń kogeneracyjnych i do zasobników. Wynika z niej obowiązek oznakowania etykietami efektywności energetycznej produktów i systemów o mocy do 70 kW. Podobne etykiety są stosowane na urządzeniach elektrycznych, takich jak pralki, lodówki, suszarki czy telewizory. W ten sposób użytkownik już na pierwszy rzut oka może rozpoznać efektywność.

Oprócz etykiet produktowych również etykiety zestawów muszą informować o ocenie energetycznej danego systemu. Za prawidłowe oznakowanie odpowiedzialny jest tzw. uruchamiający instalację, a więc z zasady instalator. Jeśli chciałby on zaoferować pakiet z produktami różnych producentów, to wówczas powinien samodzielnie przygotować jego oznakowanie, tj. etykietę zestawu. Przy gotowych zestawach jednego dostawcy systemu jest dużo łatwiej, gdyż zestaw jest już etykietowany i instalator nie musi podejmować żadnych dodatkowych czynności.

Źródło: Junkers/Bosch

[etykiety grzewcze, ogrzewanie, odnawialne źródła energii, OZE, ocena energetyczna, efektywność energetyczna, kotły grzewcze, woda]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 9/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl