Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Edukacja młodych instalatorów – przegląd wyzwań

patronat medialny Rynku Instalacyjnego
Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 10/2019  |  24.09.2019
Edukacja młodych instalatorów – przegląd wyzwań
Edukacja młodych instalatorów – przegląd wyzwań
Fot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych

W dzisiejszym świecie edukacji już nie stawia się granic. Innowacyjne materiały dydaktyczne, projekty, design thinking, cyfryzacja to w większości typów szkół już codzienność. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom współczesności opartej na postępie technologicznym oraz dynamicznie rozwijającemu się rynkowi pracy, szkolnictwo coraz odważniej otwiera się na nowe perspektywy. Swoich szans rozwoju upatruje między innymi  w ścisłej współpracy z pracodawcami, czy z otoczeniem biznesowym.

Z drugiej strony, mimo wielu pozytywnych zmian, jakie zachodzą w ostatnich latach, system szkolnictwa zawodowego nadal pozostaje bardziej dopasowany do własnych, mieszczących się w przestrzeni warsztatów szkolnych możliwości niż realnych potrzeb rynku pracy. I co gorsza, zaczyna brakować chętnych uczniów do podjęcia nauki w szkole branżowej.

Przeczytaj również: Nowy kierunek studiów o czystym powietrzu

Problemy branży instalacyjnej

Z różnych stron daje się coraz częściej słyszeć głosy o konieczności zaangażowania w proces kształcenia przyszłych instalatorów. Tak, aby poprzez współpracę ze szkołami wspólnie kształcić fachowców, którzy mogliby zasilić branżę, ale również pozytywnie inspirowali swoich rówieśników do wyboru zawodu instalatora. Kłopotliwy pozostaje błędny stereotyp hydraulika wykonującego męczącą, brudną i ciężką pracę. Jeśli dołożyć do tego nienadążających za zmianami technologicznymi i nowinkami nauczycieli, młody instalator opuszcza szkolne mury bez solidnej wiedzy i umiejętności praktycznych. Jesteśmy również świadomi, że niewiele lepiej wygląda praktyczna nauka zawodu u pracodawcy.

Szereg wyzwań stojących przed nami zatem skupia się wokół odczarowania samej profesji instalatora i promocji zawodu, potrzeby udoskonalenia systemu edukacji umiejętnie łączącego wiedzę i praktyczną naukę zawodu, przygotowania atrakcyjnej oferty edukacyjnej zachęcającej młodzież do nauki zawodu hydraulika oraz dostosowania jej do potrzeb rynku pracy. A wyzwania inspirują do poszukiwania nowych możliwości; są motorem do działania dla wszystkich, którzy chcą kreować lepszą branżę.

#RAZEM DLA BRANŻY

Wszystko zaczęło się jeszcze podczas Targów Grupy SBS w Strykowie. Pierwsze spotkanie z Robertem Przywitowskim – dyrektorem firmy BISAN utwierdziło nas w przekonaniu, że opracowanie systemowego projektu edukacyjnego dla młodych instalatorów jest jak najbardziej uzasadnione i potrzebne. Poruszyliśmy wówczas wiele zagadnień związanych i z samą profesją, edukacją, jak również bolączkami branży. Najważniejsza jednak okazała się chęć wspólnego działania. Szybko doszło do kolejnego spotkania, już w Warszawie, na którym prezes OSFIS, Paweł Kaczmarek, przedstawił propozycję projektu edukacyjnego zakładającego wspólne działania zarówno instalatorów, producentów, jak i dystrybucji. Pojawiła się konieczność zebrania się w większym gronie.

Dowiedz się więcej: Siódme Targi SBS

Na wniosek OSFIS Instytut Badań Edukacyjnych zorganizował regionalne seminarium informacyjne „Zintegrowany System Kwalifikacji – nowe wyzwania, nowe możliwości dla biznesu” prowadzone przez ekspertów IBE. Spotkanie odbyło się 3 lipca br. w Poznaniu, a udział w nim wzięło liczne grono reprezentujące różne środowiska branży instalacyjno-serwisowej. 

Branża, która podjęła się zaangażowania w kształcenie młodzieży i wsparcie szkolnictwa branżowego. Swoje projekty realizują z powodzeniem elektrycy, stolarze, sektor metalurgiczny, wykorzystując możliwości wielopłaszczyznowej współpracy i solidarnego działania. Ilość podejmowanych działań i inicjatyw w ramach projektu może przyprawiać o zawrót głowy! Od opracowania materiałów dydaktycznych, które stanowią uzupełnienie dla programów nauczania nie zawsze nadążających za tempem zmian, poprzez spotkania z przedstawicielami branży, udział w wydarzeniach branżowych, konkursy i rywalizacje zawodowe, a na stażach i stypendiach kończąc.

Hydraulik – zawód wielu możliwości 

Spotkanie w Poznaniu miało szczególny charakter, ponieważ zapoczątkowało dialog branżowy. Deklarację konieczności dalszej współpracy oraz konieczność rozwinięcia jej w konkretne działania złożyli zarówno przedstawiciele producentów, dystrybucji, jak i instalatorów. Nie ulega wątpliwości, że wspólnym zadaniem łączącym wszystkie środowiska branżowe i oświatę powinno być zadbanie o to, by nauka zawodu instalatora stała się jak najbardziej atrakcyjna i ciekawa. Chcemy, by praca instalatora była równie dobrze postrzegana, jak zawód kucharza, handlowca czy youtubera. 

W parze z rosnącą świadomością dynamicznie rozwijającego się rynku pracy powinno wzrastać zrozumienie, że w ślad za tym rozwijają się również poszczególne profesje. I nie inaczej jest z zawodem hydraulika. Dzisiejszy hydraulik/instalator ma zdecydowanie więcej pracy niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Rozwój nowoczesnych i innowacyjnych technologii bardzo poszedł do przodu, podobnie jest w przypadku instalacji grzewczych i wod-kan. Współczesny hydraulik wykorzystuje w swojej pracy nowoczesne rozwiązania, produkty i technologie, gdyż dynamicznie rozwijająca się branża dotrzymuje kroku postępowi. A branża instalacyjno–serwisowa to bogactwo różnych możliwości, które nie ograniczają dzisiejszych profesjonalistów tylko do montowania instalacji sanitarnych.

Projekt „Hydraulik – zawód wielu możliwości” – głównym celem jest promocja zawodu hydraulika jako perspektywicznego i rozwojowego oraz zachęcenie młodzieży do wstąpienia w szeregi branży, w której czeka dobrze opłacana praca. Naszemu środowisku nie może zabraknąć wykształconych kadr, a klientom godnych zaufania fachowców. Cały czas pracujemy nad jego kształtem i poszczególnymi działaniami, które w określonej kolejności będziemy wdrażać.

Zależy nam na tym, aby współtwórcami projektu byli zarówno firmy instalacyjne, dystrybucja i producenci,  którzy dostrzegają w nim przestrzeń do realizacji swoich ciekawych inicjatyw i pomysłów. Zapraszamy do współpracy. Wspólnie możemy odmienić wizerunek zawodu instalatora, wpłynąć na programy nauczania i cały system edukacji, koniecznie uwzględniając zachodzące zmiany. A razem możemy więcej! 

Paulina Jurgowiak
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych

[hydraulik, wod-kan, instalacje grzewcze, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych, branża instalacyjno-serwisowa]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 10/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl