Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czy zdążymy wdrożyć nowe przepisy do Prawa budowlanego?

Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 9/2019  |  24.09.2019
Czy zdążymy wdrożyć nowe przepisy do Prawa budowlanego?
Czy zdążymy wdrożyć nowe przepisy do Prawa budowlanego?
Fot. pixabay.com

Z dniem 10 marca 2020 r. mija termin, w którym Polska, podobnie jak pozostałe państwa członkowskie UE, ma obowiązek wdrożyć zmienioną dyrektywę 844/2018 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Organizacje skupione w POBE – Porozumieniu Branżowym na rzecz Efektywności Energetycznej – oraz środowisko, które POBE reprezentuje, przyjmują z dużym niepokojem informację dotyczącą odsunięcia w czasie części prac nad implementacją zapisów ww. dyrektywy. Dlatego POBE zwraca uwagę na konieczność wznowienia prac w tym zakresie w terminie umożliwiającym pełne wdrożenie zapisów dyrektywy w pierwszym kwartale 2020 r. Jest to konieczne, biorąc pod uwagę, że zmiany wprowadzone po rewizji dyrektywy są bezpośrednio powiązane z funkcjonującymi obecnie w Polsce programami wsparcia, m.in. Programem Priorytetowym „Czyste Powietrze”, oraz koniecznością nowelizacji projektów PEP 2040 i Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030, a ich terminowe wdrożenie ma znaczenie zarówno z perspektywy legislacyjnej, jak i z punktu widzenia beneficjentów i pozostałych obywateli naszego kraju.

Zmiany w dyrektywie zostały wprowadzone w ramach prac nad tzw. pakietem zimowym zatytułowanym „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Główne założenie pakietu, jakim jest energy efficiency first, czyli „najpierw efektywność energetyczna”, pokazuje, jak istotne znaczenie z perspektywy panujących obecnie w Europie i na świecie trendów ma efektywność energetyczna.

Przeczytaj również: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju nowelizuje prawo budowlane. Czy aby na pewno słusznie?

W Polsce poza niekwestionowanymi korzyściami ekonomicznymi efektywność energetyczna ma jeszcze bardzo istotny aspekt społeczny i środowiskowy. To najskuteczniejsze działanie w walce z dwoma palącymi problemami – ubóstwem energetycznym, które dotyka ponad 12% społeczeństwa polskiego, a także często powiązanym z nim problemem zanieczyszczenia powietrza, którego jednym ze źródeł jest tzw. niska emisja. Z uwagi na problem jakości powietrza kwestia poprawy efektywności energetycznej w budownictwie powinna się stać jednym z priorytetów polskiego rządu, dlatego tak istotne znaczenie ma terminowe wdrożenie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Na efektywność energetyczną w budynkach składają się trzy istotne filary:

 • dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne, 
 • źródło ciepła i chłodu oraz sprawność instalacji doprowadzającej ciepło i chłód,
 • możliwość optymalizacji przepływów energii w systemach technicznych budynku, a więc w systemie ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, ciepłej wody użytkowej.

Znaczenie wszystkich tych kwestii w kontekście efektywności energetycznej budynku pokazała przeprowadzona w tym roku rewizja wspomnianej dyrektywy. Organizacje podpisane pod stanowiskiem przekazanym do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii dążą do konstruktywnej współpracy z jednostkami administracji państwowej.

Zaproponowane zmiany przepisów krajowych wynikające z konieczności transpozycji zapisów zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynku mają również istotne znaczenie z punktu widzenia aktualnie prowadzonej polityki, m.in. realizowanego programu „Czyste Powietrze”. Odkładanie implementacji dyrektywy w czasie nie tylko stwarza zagrożenie nałożenia na Polskę wysokich kar, jest również niekorzystne z perspektywy beneficjentów istniejących programów oraz pozostałej części społeczeństwa. Dlatego POBE zwraca szczególną uwagę na konieczność włączenia działań mających na celu implementację dyrektywy do zapisów prawa krajowego do najbliższej agendy prac Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Zobacz także: POBE proponuje zmiany w programie Czyste Powietrze 

Przedstawiciele czołowych stowarzyszeń branżowych podpisali w 2018 porozumienie na rzecz współpracy w zakresie efektywności energetycznej i na początku lutego 2019 przyjęło ono nazwę Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej. Wśród inicjatyw POBE znalazły się też propozycje zmian w funkcjonowaniu programu „Czyste Powietrze”, uwagi dotyczące projektu Polityki Energetycznej Polski 2040 czy wsparcie dla kampanii „Dom bez rachunków”.

W POBE działają przedstawiciele następujących organizacji:

 • Sekcji Głównej Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa, Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Ciepłownictwa PZITS,
 • Korporacji Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji,
 • Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV,
 • Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe,
 • Stowarzyszenia Polska Wentylacja,
 • Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła,
 • Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

Źródło: POBE

[POBE, dom bez rachunków, prawo budowlane, efektywność energetyczna, Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej, PEP 2040]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 9/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl