Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Odzysk wody i ciepła z wody szarej

Odzysk wody i ciepła z wody szarej
Odzysk wody i ciepła z wody szarej
Fot. pixabay.com

Kwestia deficytu wody pitnej i rosnących kosztów jej pozyskiwania staje się w obliczu zauważalnych zmian klimatycznych coraz bardziej istotna. Niezwykle ważne jest przekazywanie społeczeństwu, przyzwyczajonemu w minionym okresie „gospodarki planowej” do rozrzutności w używaniu wody w gospodarstwie domowym, należnego szacunku dla tego medium, które w niedługim czasie może się stać surowcem bardzo kosztownym.

Możliwości redukcji zużycia wody pitnej w instalacjach domowych opisano m.in. w artykule „Oszczędzanie wody w instalacjach wewnętrznych” opublikowanym 27 czerwca br. w newsletterze serwisu www.inzynierbudownictwa.pl. Pominięto w nim jednak niektóre istotne aspekty problemu, które bez większego nakładu inwencji projektantów mogłyby się przyczynić do poważnych oszczędności tego coraz bardziej cennego surowca. Wystarczy tylko nieco się zastanowić nad celowością i sposobem użytkowania instalacji zimnej i ciepłej wody.

Przeczytaj również: Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku?

Kreatywność architektów podpowiada im niekiedy lokalizację pomieszczeń kuchni w dużej odległości od głównych pionów wod-kan służących obsłudze sanitariatów. Poza koniecznością projektowania dodatkowego pionu kanalizacyjnego dochodzi odcinek rurociągu doprowadzający wodę do zlewu i zmywarki. Prowadzone pod posadzką przewody ciepłej i zimnej wody z reguły nie są wyposażone w dodatkowy odcinek cyrkulacji. Uzyskanie odpowiedniej temperatury w baterii zmywakowej wymaga spuszczenia schłodzonej wody z przewodu zasilającego. Przy odległości np. 5 m oznacza to każdorazowe marnotrawstwo ok. 1,5 l wody.

Coraz powszechniejsze używanie zmywarek do naczyń redukuje zmywanie w samym zlewie do chwilowego uruchomienia baterii. Korzystna dla kuchni temperatura wody jest zwykle wyższa od używanej w innych punktach czerpalnych. Skłania to do podwyższania temperatury w całej instalacji i zasobniku ciepłej wody, a tym samym wzrostu strat energii. Nie można również przemilczeć stosowania modnych ostatnio, efektownych baterii zlewozmywakowych z pokaźną wylewką i dużą przepustowością, które dopiero za którymś razem pozwalają ustabilizować pożądany strumień wody. Zakładając minimalne korzystanie z kuchni w porach posiłków, można łatwo policzyć, że na jedną rodzinę marnotrawione może być dziennie przynajmniej 4,5 l wody pitnej. W praktyce sprawdza się doprowadzenie do kuchni tylko zimnej wody i zastosowanie lokalnego, małego, pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego, który reaguje natychmiast i umożliwia indywidualne ustalenie temperatury w punkcie czerpalnym.

Każdy z nas miał chyba do czynienia z hotelowymi kabinami prysznicowymi wyposażonymi w baterie, w których ustawienie odpowiedniej temperatury kąpieli wymaga zbyt dużo czasu. Obliczeniowa wydajność baterii prysznicowej wynosi 0,15 l/s, co przy hipotetycznym „poszukiwaniu” właściwej temperatury w ciągu pół minuty kosztuje (wprawdzie niby tylko hotel, ale jednak z naszych wspólnych zasobów wody) ok. 4,5 litra na każdy orzeźwiający prysznic. Coraz częściej stosowane są baterie termostatyczne, ale ich obsługa jest nie zawsze oczywista. Rozsądne byłoby zastosowanie, podobnie jak w archaicznych mieszaczach, barwnej skali pozwalającej z góry ustawić pożądany obszar temperaturowy, bez prób „...za zimno–...za gorąco”. Stopniowo pojawia się na rynku armatura wyposażona w ekrany dotykowe – dzięki nim nawet osoba całkowicie nietechniczna może w prosty sposób ustawić pożądany obszar i wprowadzać ewentualnie drobne korekty.

Zobacz także: Gdzie i jak zagospodarować wodę z odzysku deszczu?

We Francji stosunkowo popularne jest dzielenie pionów kanalizacyjnych na ścieki fekalne i pozostałe. Prowadzi to wprawdzie do częstego dublowania pionów kanalizacyjnych, jednak nie stanowi jakiejś szczególnej pozycji kosztowej, a pozwala przygotować instalację do wykorzystania wody szarej. Nie oznacza to konieczności projektowania kosztownych urządzeń, ale umożliwia realizację w przyszłości, gdy pojawi się ekonomiczne uzasadnienie wykorzystania ścieków. Należy podkreślić, że oszczędności wynikające z wykorzystania wody szarej nie oznaczają jedynie jej powtórnego zawrócenia do obiegu, ale możliwość odzysku ciepła, które aktualnie bezpowrotnie znika w kanalizacji. Jest to szczególnie wyraźne w przypadku obiektów sportowych, gdzie stanowić powinno prawny obowiązek ujęty w Warunkach Technicznych.

[odzysk wody, odzysk ciepła, woda szara, woda, deficyt wody, oszczędzanie wody]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 9/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl