Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zanieczyszczenie powietrza? Urząd Marszałkowski reaguje

Redakcja RI  |  27.09.2019
Zanieczyszczenie powietrza – walka ze smogiem
Zanieczyszczenie powietrza – walka ze smogiem
Fot. pixabay.com

Urząd Marszałkowski województwa małopolskiego przedstawiło statystyki, z których wynika, że od marca wpłynęło 300 zgłoszeń o zanieczyszczeniu powietrza z 76 gmin i przeprowadzono 144 kontroli.

Od czasu uruchomienia specjalnego formularza na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego niemal codziennie napływają informacje o kolejnych przypadkach łamania przepisów środowiskowych. Najczęściej zgłaszanym problemem pozostaje spalanie śmieci w kotłach i przydomowych ogródkach.

Przeczytaj również: Projekt antysmogowej mapy dla Żywca ukończony w połowie

Spośród 300 zgłoszeń, jakie mieszkańcy nadesłali od marca, aż 231 dotyczyło spalania odpadów, 64 zawierały informacje o eksploatacji pieca niezgodnie z uchwałą antysmogową, a 5 mówiło o sprzedaży węgla złej jakości. 

Dotychczas małopolski urząd marszałkowski zweryfikował łącznie 144 zgłoszenia. W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych (75), 23 razy udzielono pouczenia, nałożono jeden mandat karny, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Siedem zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, dziesięć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejnych siedem trafiło do odpowiednich gmin. W siedmiu przypadkach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W ośmiu przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Czterokrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.

Formularz Ekointerwencji na stronie małopolskiego urzędu marszałkowskiego został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie urząd marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Źródło: samorzad.pap.pl

[ekointerwencja, walka ze smogiem, smog, ogrzewanie, palenie węglem, sezon grzewczy, kocioł węglowy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl