Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Krótka historia programów Audytor oczami Piotra Wereszczyńskiego

Krótka historia programów Audytor oczami Piotra Wereszczyńskiego
Krótka historia programów Audytor oczami Piotra Wereszczyńskiego
Fot. mat. pras.

Minęło 25 lat od wprowadzenia na rynek pierwszej wersji programu Audytor. Przez ten czas staraliśmy się, aby nasze programy w jak największym stopniu usprawniły Państwu proces projektowania. Dbaliśmy, żeby były one jak najbardziej przyjazne i jednocześnie rozwijały się zgodnie z Państwa oczekiwaniami.

Mimo wprowadzania nowych funkcji staraliśmy się unikać rewolucji w sposobie ich użytkowania. Jak uczy nas historia, większość rewolucji zapowiada się atrakcyjnie, a kończy katastrofą. Dzięki zachowaniu konsekwencji w sposobie pracy z programami na kolejnych etapach rozwoju ich użytkownicy nie musieli uczyć się wszystkiego od nowa.

Przeczytaj również: Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych

To już 25 lat a wdaje się, że to było wczoraj 

Wszystko zaczęło się tak naprawdę jeszcze wcześniej, bo w 1984 roku, kiedy pewien młody wówczas student Politechniki Warszawskiej zobaczył  u swojego kolegi po raz pierwszy w życiu komputer ZX Spectrum. Okres fascynacji grami trwał dość krótko i szybko okazało się, że dużo ciekawsze jest zmuszenie tej zabawki (48 kilobajtów RAM, procesor taktowany zegarem 8 Mhz) do wykonania jakiejś pożytecznej pracy.

Pierwsze napisane programy służyły do naciągania wyników pomiarów do sprawozdań z laboratoriów na studiach (mam nadzieję, że ujawnienie tej informacji nie spowoduje utraty dyplomu magistra). Potem były próby pisania prostych gier. Zabawa była tak atrakcyjna, że studia zeszły na drugi plan i w efekcie drugi rok studiów trwał trzy lata. Dopiero wizja obowiązkowej dwuletniej służby wojskowej sprowadziła studenta za ziemię. Na szczęście okazało się, że fascynację możliwością programowania można było połączyć z tematami realizowanymi na studiach.

Można powiedzieć, że w tym momencie rozpoczyna się historia programów Audytor

Na trzecim roku studiów był do wykonania projekt niewielkiej instalacji centralnego ogrzewania w systemie grawitacyjnym. Realizacja tego projektu wiązała się z koniecznością przeprowadzenia żmudnych obliczeń iteracyjnych. Nie było wówczas Excela, nie było nawet komputerów osobistych klasy PC (młodzi projektanci pomyślą pewnie jak to możliwe).

Do dyspozycji był tylko ZX Spectrum i bardzo prymitywny kompilator Pascala. Wtedy powstał prosty program na potrzeby studenckiego projektu, liczący opory liniowe wg Colebrooka-White'a oraz opory miejscowe. Na szczęście prawa fizyki i mechaniki płynów nie podlegają modzie i poprawności politycznej, w związku z tym fragmenty kodu z tego pierwszego programu są do tej pory wykorzystywane w programach Audytor. Dość szybko zdolności programistyczne owego młodego studenta zostały dostrzeżone przez kadrę naukową Politechniki Warszawskiej, a konkretnie przez prof. Roberta Rabjasza oraz dr. Aleksandra Panka, którzy stali się jego mentorami.

Na uczelni pojawiły się pierwsze komputery klasy PC, na których można było zainstalować profesjonalny kompilator Pascala. W ramach studiów powstał program PĘTLA służący do projektowania poziomych instalacji jednorurowych, który jak na tamte czasy posiadał profesjonalny interface. Miał jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę: został zaliczony jako praca magisterska wyżej wymienionego studenta. W trakcie pracy naukowo-dydaktycznej świeżo upieczony magister dalej rozwijał oprogramowanie związane z projektowaniem instalacji sanitarnych. Powstał program C.O. Reg. służący do wykonywania obliczeń regulacji hydraulicznej istniejących instalacji centralnego ogrzewania w docieplonych budynkach. Program był wykorzystywany do celów dydaktycznych i w pracach uczelnianych.

Zobacz także: Trzy nowości Audytora SET

Zdobyte wówczas praktyczne doświadczenie przyczyniło się do dalszego usprawniania programu

Dodany został moduł projektowania nowych instalacji, program został zaadaptowany do środowiska Windows, poprawiono system komunikacji z użytkownikiem. W drugiej połowie 1994 roku program Audytor C.O. Reg. 1.0 pojawił się na rynku. Dalej sprawy potoczyły się z górki. Stworzone zostały nowe wersje programów, z płaską grafiką, grafiką 3D, a później również z możliwością pracy w technologii BIM.

Funkcjonalność programów jest stale rozbudowywana

Nad ich rozwojem pracuje cały zespół, którego trzon tworzą absolwenci Politechniki Warszawskiej. 

Jak widać powstanie programów Audytor było w pewnym stopniu dziełem przypadku. W odpowiednim czasie i miejscu spotkali się ludzie z otwartymi umysłami. Na początku nikt nie zdawał sobie sprawy ani z celu, jaki chcemy osiągnąć, ani z zakresu prac do wykonania. Podobno dobrze jest nie znać do końca skali przedsięwzięcia, a mądrzy ludzie mówią, że większość wynalazków powstała tylko dzięki temu, że ich twórcy nie zdawali sobie sprawy z tego, że jakiegoś problemu nie da się rozwiązać.

[Audytor, program do projektowania, projektowanie, BIM, technologia BIM, program Audytor]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl