Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak Katowice walczą ze smogiem?

Redakcja RI  |  08.10.2019
Walka ze smogiem
Walka ze smogiem
Fot. pixabay.com

Władze Katowic chcą walczyć ze smogiem. W jaki sposób? Chcą stworzyć bazę największych trucicieli, zachęcić do wymiany kotłów oraz zinwentaryzować źródła ciepła.

Katowice w ramach walki o czyste powietrze chcą przede wszystkim stworzyć bazę największych trucicieli i aktywnie zachęcić do wymiany kotłów. Ponadto ma zostać przeprowadzona inwentaryzacja źródeł ciepła w całym mieście oraz ma się odbyć cykl spotkań w dzielnicach. Dodatkowo mają zostać wprowadzone zmiany w uchwale antysmogowej, aby lepiej odpowiadała ona potrzebom mieszkańców.

Przeczytaj również: Poznań sprawdza jakość powietrza

W planach jest stworzenie bazy największych trucicieli i aktywne zachęcanie ich do wymiany kotłów. Ponadto ma zostać przeprowadzona inwentaryzacja źródeł ciepła w całym mieście oraz cykle spotkań w dzielnicach. Dodatkowo do uchwały antysmogowej mają zostać wprowadzone zmiany, aby jeszcze lepiej odpowiadała ona na zapotrzebowanie mieszkańców.

Podczas 11 spotkań w dzielnicach z mieszkańcami miasta prezentowane będą działania w zakresie ochrony powietrza oraz dotacyjny system wsparcia dla mieszkańców z budżetu Katowic na zmianę systemów grzewczych i montaż OZE. Na spotkaniach obecni będą kominiarze z Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, Strażnicy Miejscy z Katowic a w niektórych lokalizacjach, pracownicy lokalnych przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Przykładem innowacyjnego podejścia Katowic jest montaż 127 czujników jakości powietrza w placówkach edukacyjnych (żłobkach, przedszkolach i szkołach) oraz placówkach służby zdrowia. Jest to najgęstsza w Polsce sieć tego typu czujników należących do miasta. Efektem jest „wzrost świadomości dotyczącej narażenia dzieci na zanieczyszczenia w konkretnej lokalizacji (szkole, miejscu zamieszkania), wzrost presji społecznej i tym samym większa akceptacja dla działań związanych z ochroną powietrza”.

Katowice jako jedno z pierwszych polskich miast wprowadziły też zmiany w polityce wsparcia osób gorzej sytuowanych, które po wejściu w życie uchwały antysmogowej płacą więcej za ogrzewanie. Ponieważ zakazane zostały m.in. najtańsze na rynku muły oraz flotokoncentraty węglowe, część mieszkańców zmuszona jest do zakupu lepszych niż dotychczas, ale równocześnie droższych gatunków węgla. Dodatkowo sytuację pogarsza notowany od wielu miesięcy wzrost cen opału.

Dlatego Urząd Miasta zdecydował się już dwa lata temu na wprowadzenie zmian w systemie pomocy społecznej, której podopieczni w zdecydowanej większości korzystają z kotłów węglowych. Dofinansowanie dla nich do zakupu opału wynosi w 900 zł. Jednak aby jednocześnie zachęcać mieszkańców do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne, od sezonu grzewczego 2018/2019 wprowadzono nową formę pomocy dla mniej zamożnych rodzin: dofinansowanie kosztów ogrzewania elektrycznego lub gazowego, pod warunkiem wcześniejszej wymiany kotła węglowego na elektryczny lub gazowy.

Władze Katowic twierdzą, że te działania odnoszą swój skutek. Przywołują na dowód dane „systemu monitoringu powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Katowic. Pokazują one, że jakość powietrza w tym mieście się poprawia. Podczas pierwszych III kwartałów tego roku w Katowicach była najlepsza jakość powietrza w historii pomiarów.

Źródło: samorzad.pap.pl

[Katowice, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, system monitoringu powietrza, wymiana ogrzewania, sezon grzewczy, ogrzewanie]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl