Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Warsztaty PZITS

patronat medialny Rynku Instalacyjnego
Warsztaty PZITS – relacja
Warsztaty PZITS – relacja
Fot. WJ

Zorganizowane przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych drugie Warsztaty pracy projektanta i rzeczoznawczy instalacji i sieci sanitarnych zgromadziły ponad 350 uczestników – specjalistów z branży sanitarnej oraz studentów, doktorantów i pracowników naukowych uczelni technicznych. W tym roku motto warsztatów brzmiało: Wiedza – Praktyka – Bezpieczeństwo – Energooszczędność.

Przez dwa dni (3-4 października) w Warszawie można było wziąć udział w 20 warsztatach panelowych. Były też wystąpienia partnerów Warsztatów - przedstawili oni 25 prezentacji omawiających studia przypadków i rozwiązania dla konkretnych zagadnień technicznych. Prelegentami byli zarówno przedstawiciele nauki, jak i doświadczeni projektanci i eksperci.

Przeczytaj również: Konferencja PZITS Katowice – zaproszenie

Urządzenia HVAC w przyszłych budynkach

Honorowym prelegentem był prof. Stefano P. Corgnat, prezydent REHVA poprzedniej kadencji, który przedstawił referat inauguracyjny pt. „Urządzenia HVAC w przyszłych budynkach”. Podkreślał on, że przed nami transformacja energetyczna – przejście do społeczeństwa bezwęglowego. Jego zdaniem powinno się ono odbywać z uwzględnieniem możliwości ekonomicznych różnych grup społecznych. Dla branży transformacja energetyczna oznacza wymóg budowy inteligentnych budynków autonomicznych i rozwój internetu rzeczy. Digitalizacja i integracja już rodzą nowe usługi i produkty. Postawił on tezę, że w przyszłości wartość informacji i analizy nt. zużycia energii będzie przewyższała wartość samej energii. Będziemy przechodzić z modelu płatności za produkt na płacenie za usługę zapewniania komfortu. A to rodzi nowe wyzwania dla branży i inżynierów. Akcentem upamiętniającym jubileusz Zrzeszenia był referat prof. Jana Pawełka przedstawiający 100 lat PZITS.

Co z zawodem projektanta?

Podczas warsztatów poruszano kwestie przyszłości zawodu projektanta, zamiany gospodarki linearnej na obiegi zamknięte, prawidłowego określania obecnych priorytetów w branży, a także trendów w rozwoju instalacji. Były też warsztaty nt. energooszczędnych rozwiązań przy projektowaniu i eksploatacji instalacji HVAC i domów bez rachunków, warsztat pracy rzeczoznawcy XXI wieku oraz modelowanie energetyczne a charakterystyka energetyczna budynku.

Jak powinien się zmieniać warsztat projektanta? – temu zagadnieniu poświęcony był panel z udziałem dr. inż. Floriana Piechurskiego, mgr. inż. Zbigniewa Gieleciaka, mgr inż. Adama Masłowskiego i mgr inż. Macieja Cyby. Poruszono w nim bardzo wiele wątków i pokazał on, że takie spotkania w gronie projektantów i wykonawców oraz inwestorów powinny być częstsze. W toku takiej swobodnej i otwartej dyskusji można bowiem zdiagnozować wiele niepotrzebnych barier administracyjnych, które mają źródło w przyjętych wiele lat temu regulacjach, a dziś nie przystają do rzeczywistości.

Paneliści podkreślali, że na projekty i budowę wpływają również często zmieniające się przepisy, w tym dotyczące efektywności energetycznej. Inwestorzy nie zawsze to rozumieją. Szybkie zmiany powodują, że po kilku latach - a tyle trwa cykl wznoszenia budynków - mamy nowe wymagania i budynek bywa już zapóźniony w stosunku do aktualnej wiedzy technicznej i ekonomii eksploatacji. Pokazuje to, jak daleko w przyszłość musi patrzeć projektant i że powinien przekonywać  do tego inwestorów. Kolejny problem to postawa administracji, która interpretuje prawo wedle własnego uznania, przez co ile urzędów, tyle interpretacji.

Dyskutowano też o tym, czy potrzebna jest koncepcja i jakie jest jej umocowanie w procesie inwestycyjnym. Jak powinien wyglądać projekt budowlany i wykonawczy? Podkreślano, że to społeczeństwo powinno mieć głos w przypadku inwestycji publicznych  - czy odpowiadają one naszym potrzebom i oczekiwaniom, komu i jak mają służyć i ile będą kosztować.

W jaki sposób powinien rozwijać się projektant?

Zastanawiano się również, jak powinien się rozwijać projektant. Jak korzystać ze szkoleń firmowych i co powinno się znaleźć w ich programie? Czy rzeczywiście potrzebujemy inżynierów po drugim stopniu wyższego kształcenia? Czy szerokie uprawnienia są dobre, czy mając je, rzeczywiście potrafimy projektować od wod-kanu po klimatyzację? Jak weryfikować umiejętności projektowania? Podkreślano szczególnie powstanie luki kompetencyjnej pomiędzy ofertą szkoły czy uczelni a oczekiwaniami rynku. Musimy tę lukę zapełnić, ale najpierw wspólnie te kompetencje określić. Trzeba przygotować fachowców w szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym. Problem narasta i koniecznie jest współdziałanie wszystkich stron: przemysłu, wykonawców i szkół. Wskazywano, że brakuje umiejętności pracy w grupie i samokształcenia inżynierów - tego też trzeba ich uczyć.

Nie sposób tu omówić, a nawet przywołać tematów wszystkich warsztatów panelowych i prezentacji.  Szczegółowa tematyka poszczególnych prelekcji jest dostępna na stronie: warsztaty.pzits.pl/program. Wielką wartością dla uczestników, ale i dla osób, które nie mogły w nich uczestniczyć, byłaby możliwość dostępu do prezentacji lub nawet nagrań wystąpień.  Warto o tym pomyśleć przy kolejnej edycji.

Konkurs na najlepszą pracę dyplomową PZITS

Podczas Warsztatów przyznane zostały nagrody i wyróżnienia w konkursie na najlepszą pracę dyplomową – podkreślano, że zgłoszone prace charakteryzowały się wysokim poziomem merytorycznym, a także innowacyjnym podejściem w rozwiązaniu problemu inżynierskiego. Nagrodę otrzymała mgr inż. Iwona Jarosz (absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie) za pracę „Optymalizacja danych wyjściowych do obliczania pojemności sieciowych zbiorników wyrównawczych na przykładzie obiektu Bębło”, przygotowaną pod opieką dr. hab. inż. Tomasza Bergela. Wyróżniono mgr inż. Edytę Kubalę (absolwentkę Politechniki Krakowskiej) za pracę pt. „Projekt koncepcyjny oświetlenia kampusu Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej uwzględniający zasady ochrony przed zanieczyszczeniem świetlnym i wytyczne Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej (CIE)”, przygotowaną pod opieką dr. hab. Tomasza Ściężora.

Patronat honorowy nad Warsztatami objął Minister Inwestycji i Rozwoju oraz REHVA - Federation of European Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations, jak również Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Izba Gospodarcza Gazownictwa oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

Partnerami Warsztatów były następujące firmy: Partnerzy Strategiczni - LG Electronics, Geberit, Wilo Polska, Hauraton Polska, Armacell Poland; Partnerzy Złoci - Lindab, Niczuk, Vertiv Poland, FläktGroup Poland; Partnerzy Srebrni - EW-Invest, Flamco Meibes, Swegon, Schako Polska, Spirax Sarco, Gazex, Kessel, Cadsoft, Belimo, Tracto-Technik, Jeven, Hawle, Egeplast International, Europejski Instytut Miedzi, Immergas, Uponor Polska, Verano, Borysowski & Spółka, A-went; Partnerzy Brązowi – Elplast i Hennlich.

[PZITS, warsztaty, szkolenie, instalacje grzewcze, instalacje klimatyzacyjne, ogrzewanie, klimatyzacja, instalacje HVAC, sieci sanitarne]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 10/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl