Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym

Redakcja RI  |  22.10.2019
Zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym
Zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym
Fot. pixabay.com

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym. Dzięki temu realizacja inwestycji przyspieszy, a obywatele będą mogli skorzystać z Geoportalu, na którym znajdą się bezpłatne dane przestrzenne, zdjęcia lotnicze lub podstawowe dane dotyczące działek.

Zmiany dotkną przede wszystkim prac, które wykonują geodeci. W projekcie ustawy znalazły się takie rozwiązania, jak: uproszczony, ryczałtowy, sposób pobierania opłat od geodetów, za potrzebne im do pracy dokumenty, możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili – trzeba będzie je zgłosić w ciągu 5 dni, mniej formalności na linii geodeta – starostwo powiatowe, co pozwoli geodetom szybciej uzyskać potrzebne dokumenty. Dzięki temu czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z pracami geodezyjnymi skróci się znacznie – z 60 do 18 dni – co przyspieszy znacząco realizację inwestycji.

Przeczytaj również: Ustawa Prawo budowlane - tekst ujednolicony

Ponadto projekt przyjęty przez rząd, zakłada aktualizowanie informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, czyli z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne. 

Wcześniej też wiele danych przestrzennych było do tej pory dostępnych tylko na wniosek i za opłatą np. dane topograficzne, zdjęcia lotnicze, dane pomiarowe LIDAR, Numeryczny Model Terenu i podstawowe dane o działkach i budynkach. Teraz będzie można je bezpłatnie pobrać ze strony geoportal.gov.pl. Takie dane mogą być potrzebne przedsiębiorcom na przykład do tworzenia aplikacji na smartfony wykorzystujących informacje o przestrzeni albo do budowy przyłącza gazowego.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

[Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, geodeta, geoportal, prawo geodezyjne, prawo kartograficzne]


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl