Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

SN: Umowa inżyniera kontraktu zobowiązuje do starannego działania

Redakcja RI  |  24.10.2019
SN: Umowa inżyniera kontraktu zobowiązuje do starannego działania
SN: Umowa inżyniera kontraktu zobowiązuje do starannego działania
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal prawo.pl, Sąd Najwyższy orzekł, że umowa inżyniera kontraktu polegająca na obsłudze finansowej, doglądaniu, sprawdzaniu, konsultacjach jest umową starannego działania, a nie rezultatu. Co więcej, data końcowa umowy jest związana z wykonaniem zadania, a nie z konkretnym terminem.

Wyrok ten ma duże znaczenie dla wielu spółek w Polsce podpisujących umowy inżyniera kontraktu. W praktyce chodzi o wynagrodzenie za usługi, a nie za rezultat działalności. W tej sprawie konsorcjum kilku spółek budowlanych pozwało Wałbrzyskie Centrum Sportowo-Rekreacyjne (zmawiającego) w sprawie zapłaty za czynności wykonane przez inżyniera kontraktu.

Przeczytaj również: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju nowelizuje prawo budowlane. Czy aby na pewno słusznie?

Zamawiający wraz z konsorcjum zawarli w maju 2010 r. umowę o usługi inżyniera kontraktu z nadzorem inwestorskim w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie prawa zamówień publicznych. Konsorcjum miało wybudować zespół basenów. Prace podzielono na etapy z oznaczeniem planowanych terminów zakończenia, termin zakończenia realizacji umowy wyznaczono na 30 marca 2012 r. Jednak terminu wykonania budowy nie dochowano. We wrześniu 2012 r. inwestor złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy z głównym wykonawcą wskazując na opóźnienie i przerwanie realizacji robót.

Problemem w tej sprawie było określenie daty, do której obowiązywała umowa z inżynierem kontraktu oraz czy była to umowa starannego działania czy umowa rezultatu i jak to się przekłada na stosunek prawny. Obowiązki inżyniera kontraktu obejmowały m.in:

  • dokonywanie inwentaryzacji stanu robót w razie przerwania ich przez wykonawcę oraz w innych wypadkach, gdy zajdzie potrzeba,
  • nadzór inwestorski,
  • wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 720.000 zł netto nie podlegało waloryzacji ani zmianie w przypadku zmiany terminów realizacji zadania inwestycyjnego lub wartości robót.

Warto podkreślić, że po upływie terminu 30 marca 2012 r. inżynier kontraktu nadal wykonywał obowiązki, uczestniczył w rozmowach i czynnościach dotyczących wykonawców oraz wystawiał faktury na dotychczasowych zasadach. Powódka, pozwani i wykonawcy wynegocjowali nowy harmonogram robót obowiązujący do czasu rozstrzygnięcia sporu przez sąd arbitrażowy. Sąd I instancji orzekł, że nie termin, lecz zakres zadań ma znaczenie w celu określenia odpowiedzialności powoda. Sąd II instancji, Sąd Apelacyjny orzekł, że data końcowa obowiązywania umowy stanowi, że obowiązek świadczenia usług przez inżyniera kontraktu wygasł. Ważne jest dochowanie staranności, a nie osiągnięcie rezultatu. Inżynier kontraktu wykonywał swoje obowiązki do końca wskazanego w umowie terminu. Sąd orzekł, że świadczenie było jednorazowe, a umowa wygasła z chwilą nadejścia oznaczonej daty i zasądził ponad 70 tys. zł na rzecz powoda do niepodzielnej ręki, a nie podzielnie.

Pozwany inwestor złożył skargę kasacyjną, w której zarzucił wyrokowi m.in.:

  • wadliwą wykładnię umowy łączącej strony (naruszenie art. 65 par. 1 i 2 kc w związku z art. 360(1) kc ),
  • wadliwe zastosowanie art. 365 kc (czyli zobowiązania przemiennego),
  • naruszenie art. 321 par. 1 kpc (sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem, ani zasądzać ponad żądanie).

Powód twierdził, że strony podpisały umowę o świadczenie usługi intelektualnej, polegającej na pracy zespołu specjalistów na budowie. Pozwany przeciwnie twierdził, że to była umowa o dzieło. Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 20 marca 2018 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Jak powiedział sędzia sprawozdawca Jacek Grela sąd II instancji powinien jeszcze raz dokładnie przeanalizować postanowienia umowy i określić jej skutki prawne. W szczególności interpretacji wymaga art. 365 kpc mówiący o mocy wiążącej innych wyroków, bo w tej sprawie zapadł wyrok sądu wrocławskiego.

Zobacz również: Rynek urządzeń grzewczych pod lupą inspekcji

W tej sprawie nie skorzystano przy umowie z reguł FIDIC, więc należy ją interpretować jako umowę mieszaną, nienazwaną. Termin realizacji takich umów może nie mieć daty, ale jako datę końcowa ustalić można zdarzenie przyszłe i pewne. - Jeśli świadczenie jednej strony jest jednorazowe, to drugiej nie musi być ciągłe - dodał sędzia. - Co do zasady umowa inżyniera kontraktu, polegająca na obsłudze finansowej, doglądaniu, sprawdzaniu jest umową starannego działania, a nie rezultatu - powiedział SN. - Wydaje się, że w omawianym wypadku umowa dotyczyła czynności związanych z zadaniem, a nie z datą - dodał SN.

Sygnatura akt II CSK 710/18, wyrok z 16 października 2019 r.

Źródło: prawo.pl

[prawo, sąd najwyższy, inżynier, inżynier końcowy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl