Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rybnik zwolni na 2 lata z podatku od nieruchomości pod warunkiem ekologicznego ogrzewania

Redakcja RI  |  31.10.2019
Ulga za ekologiczne ogrzewanie w Rybniku
Ulga za ekologiczne ogrzewanie w Rybniku
Fot. pixabay.com

W Rybniku od 2020 r. ogrzewane w sposób ekologiczny domy jednorodzinne będą przez 2 lata zwolnione z podatku od nieruchomości.

Zainteresowanie mieszkańców ulgą jest spore – do 18 października wniosek o nią złożyło już 425 osób. Codziennie wpływają nowe wnioski. Jak informują władze rybnickiego magistratu, zwolnienie z podatku od nieruchomości jednorodzinnych budynków mieszkalnych ogrzewanych ekologicznie to kolejny element walki z zanieczyszczeniem powietrza. Uchwałę w tej sprawie rybniccy radni przyjęli w marcu tego roku.

Przeczytaj również: Nowy program rządu wspierający walkę ze smogiem

Obecnie wg danych samorządu jedynie 20 proc. z 18,3 tys. domów jednorodzinnych w Rybniku ogrzewa się w sposób ekologiczny. Z ulgi od przyszłego roku będą mogli skorzystać właściciele domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła. Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości wyłączone będą wszystkie kotły zasilane paliwami stałymi.

Zwolnienie dotyczy trzech grup mieszkańców:

  • którzy, 13 kwietnia 2019 roku, w dniu wejścia uchwały w życie ogrzewają swój dom w sposób ekologiczny (przewidziany w uchwale);
  • którzy wymienią źródło ciepła na jedno ze wskazanych w uchwale,
  • którzy w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego i zainstalują w nim ekologiczne źródło ciepła (przewidziane w uchwale).

Indywidualna ulga będzie przysługiwać przez kolejne dwa lata, natomiast sama uchwała – do 31 grudnia 2021 r., czyli do momentu, kiedy – zgodnie z regionalną uchwałą antysmogową sejmiku woj. śląskiego – upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat. Ze zwolnienia nie będą mogli skorzystać podatnicy zalegający ze spłatą zobowiązań podatkowych wobec miasta, a także ci, których domy są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Źródło: samorzad.pap.pl

[Rybnik, uchwała antysmogowa, wymiana źródeł ciepła, ogrzewanie, kocioł grzewczy, ogrzewanie ekologiczne, pompa ciepła, ekoogrzewanie, kocioł gazowy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl