Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

DKBE 2019 – relacja

patronat medialny Rynku Instalacyjnego
Redakcja RI  |  Rynek Instalacyjny 11/2019  |  14.11.2019
DKBE 2019
DKBE 2019
Fot. Lindab

7 listopada 2019 r. odbyła się debata na temat komfortu wewnętrznego i rozwiązaniach instalacyjnych w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym zorganizowana przez firmę Lindab. W konferencji wzięło udział 260 specjalistów i ekspertów.

Spotkanie stanowiło unikalną możliwość wymiany poglądów i poznania wzajemnych oczekiwań różnych środowisk, ponieważ wśród uczestników DKBE znaleźli się inwestorzy, zarządcy nieruchomości, architekci, projektanci, inspektorzy, rzeczoznawcy i specjaliści HVAC, przedstawiciele ośrodków akademickich i przyszli inżynierowie. Debata podzielona była na 3 części: pierwszą stanowiła wspólna dla wszystkich uczestników część plenarna, po której odbyły się dwa panele branżowe, a wydarzenie zakończyła otwarta dyskusja i sesja pytań do prelegentów. Nowością tegorocznej debaty był sposób zadawania pytań: stworzyliśmy specjalną stronę, na której użytkownicy wpisywali pytania, które następnie przedstawiane były podczas trwania debaty.

Przeczytaj również: Jak budować i projektować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju?

Tematy konferencji

Wśród wielu interesujących tematów poruszanych w trakcie konferencji znalazły się m.in.:

  • systemy certyfikacji WELL i GBS i ich wpływ na założenia „gdy liczy się przede wszystkim człowiek”,
  • wpływ środowiska wewnętrznego na komfort i wydajność pracy użytkowników budynków,
  • BIM – rewolucja w nowoczesnym budownictwie,
  • inwestor jako największym beneficjentem wdrożenia BIM,
  • komfortowe warunki dla użytkowania budynków a minimalizacja kosztów w kontekście wyboru wodnych systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych,
  • rola szczelności instalacji w kontekście precyzyjnej regulacji ilości powietrza DCV oraz zużycia energii budynku LCC.

Konferencji towarzyszyła część wystawowa, gdzie prezentowane były nowoczesne rozwiązania i technologie dedykowane branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Na zbudowanych specjalnie na potrzeby konferencji układach, przeprowadzone były pomiary i badanie szczelności w systemach HVAC.

Pokazywane były dwa układy:

  • układ bez uszczelki, łączony blachowkrętami i dodatkowo doszczelniany taśmą,
  • układ z kształtkami z uszczelką EPDM, łączony tylko blachowkrętami.

W trakcie pokazów, powietrze w obu układach tłoczone było za pomocą urządzeń typu LT600 służących do pomiarów szczelności układów wentylacyjnych. Eksperyment prowadzony był przy utrzymaniu w obu układach takiego samego ciśnienia ok. 600 Pa. Pobór energii urządzeń był mierzony na watomierzach. Uczestnicy konferencji mogli bezpośrednio przekonać się jak duży wpływ na zużycie energii ma odpowiednie zastosowanie elementów z uszczelką, dzięki czemu mogli zobaczyć jak duża jest różnica w zużyciu energii, która wynosiła nawet 40% – 50%, co dowodzi jak olbrzymie znaczenie ma szczelność w kontekście energooszczędności, przede wszystkim dla inwestorów i zarządców nieruchomości.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się także zaawansowany system VAV Lindab Pascal, którego sercem była innowacyjna skrzynka rozprężna z przepustnicą i nawiewnik wyposażony w czujkę obecności. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość bezpośredniego podłączenia skrzynek rozprężnych i centrali kanałem bez dodatkowych elementów kontrolujących przepływ. Zapotrzebowanie wydatku dla danego pomieszczenia jest komunikowane w ramach inteligentnej sieci łączącej wszystkie urządzenia Lindab Pascal i na tej podstawie odbywa się regulacja prędkości pracy wentylatora.

Konferencja DKBE pokazała, że spotkania branżowe są potrzebne i służą wszystkim podmiotom zaangażowanym w proces budowlany. Dyskusja, wymiana poglądów, nawiązywanie nowych kontaktów pozwala na poznanie wzajemnych oczekiwań i współdziałania w zakresie zmian w branży HVAC oraz podejścia do tematyki zrównoważonego budownictwa.

Źródło: Lindab

[Lindab, DKBE 2019, DKBE, konferencja, debata, budownictwo, HVAC]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 11/2019
Tagi: 
lindab | 
dkbe 2019 | 
dkbe | 
konferencja | 
debata | 
budownictwo | 
hvac

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl