Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Geotermia pomoże w walce ze smogiem

Redakcja RI  |  18.11.2019
Geotermia pomoże w walce ze smogiem
Geotermia pomoże w walce ze smogiem
Fot. NFOŚiGW

Przyrzycki model programu wykorzystania zasobów geotermalnych jako narzędzia wsparcia lokalnej społeczności w walce z niską emisją jest celem porozumienia zawartego między NFOŚiGW, spółką Geotermia Pyrzyce, gminą Pyrzyce, WFOŚiGW w Szczecinie oraz Pełnomocnikiem Premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.

Wnioski i rekomendacje z projektu realizowanego w Pyrzycach – zawierające również propozycje zmian przepisów prawa wspierających wykorzystanie zasobów geotermalnych dla potrzeb wsparcia lokalnych systemów ciepłowniczych – trafią do administracji rządowej i samorządowej.

Przeczytaj również: NFOŚiGW: nowy prezes i nowa odsłona walki ze smogiem

– W lutym ubiegłego roku w Kancelarii Premiera inaugurowaliśmy program „StopSmog”, w ramach którego uruchomiliśmy działanie „Laboratorium Skawina” mające na celu wypracowanie najlepszych narzędzi współpracy rządu i samorządu terytorialnego wspierających ocieplenie domów i wymianę starych kotłów przez osoby ubogie energetycznie. Dzisiaj uruchamiamy „Laboratorium Pyrzyce”, którego celem jest zbadanie, w jaki sposób można wykorzystać odnawialne bogactwo naturalne, jakim jest geotermia oraz korzystającą z tego zasobu lokalną ciepłownię, dla potrzeb skutecznej walki z niską emisją – zapowiada współpracę pięciu sygnatariuszy porozumienia Prezes NFOŚiGW i Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” Piotr Woźny. 

– Konkretne, punktowe rozwiązania stosowane w miejscowościach borykających się ze smogiem przynoszą realne efekty, czego najlepszym przykładem jest Kraków, który zaczął odnosić zwycięstwa w walce ze smogiem. Od września tego roku w stolicy Małopolski obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Dzięki temu, mimo pierwszych przymrozków, czujniki jakości powietrza zachowały zielony kolor – podkreśla. – Z roku na rok ta poprawa będzie jeszcze bardziej odczuwalna wraz z sukcesywną likwidacją tzw. kopciuchów w gminach krakowskiego obwarzanka. O tym, jak pomocna może być geotermia w walce ze smogiem, może świadczyć to, że dzięki aktywności innej spółki portfelowej Funduszu – Geotermii Podhalańskiej, która dostarcza ok. 40% ciepła wykorzystywanego w Zakopanem – Zakopane, które jeszcze w 2016 r. figurowało na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie, nie zostało umieszczone na kolejnej liście opublikowanej przez Światową Organizację Zdrowia w 2018 r. – mówi Prezes Funduszu.

Podpisane porozumienie przewiduje powołanie przez sygnatariuszy zespołu roboczego, którego zadaniem będzie opracowanie w ciągu miesiąca mapy drogowej działań mających na celu znaczące ograniczenie, a docelowo – likwidację niskiej emisji na terenie gminy Pyrzyce. Kluczowym narzędziem dla realizacji tego zamierzenia będą zasoby i potencjał spółki Geotermia Pyrzyce, której udziałowcami są NFOŚiGW, WFOŚiGW w Szczecinie oraz gmina Pyrzyce. Pyrzycka spółka jest firmą o ponad 20-letnim doświadczeniu w eksploatacji wód geotermalnych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Stosuje innowacyjne metody na skalę światową, np. super miękkie kwasowanie, które zapobiega zjawisku kolmatacji i zyskało międzynarodowe uznanie oraz nagrodę specjalną Komisji Europejskiej w roku 2015. Produkcja ciepła w pyrzyckiej Geotermii jest oparta na wykorzystaniu gorących wód, czerpanych z głębokości 1640 metrów, o temperaturze 64°C.

Źródło: NFOŚiGW

[NFOŚiGW, geotermia, walka ze smogiem, smog, system ciepłowniczy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl