Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

EKOinnowatorzy roku 2019 wyłonieni!

Redakcja RI  |  21.11.2019
EKOinnowatorzy roku 2019 wyłonieni!
EKOinnowatorzy roku 2019 wyłonieni!
Fot. IZE

Samochód, łódź i samolot zasilane energią słoneczną, trójkołowiec zasilany ogniwami paliwowymi, trzy motocykle elektryczne, autonomiczny dron podwodny, grzyby owadobójcze oraz turbina wodna – to projekty, które wzięły udział w Gali Finałowej ogólnopolskiego konkursu na najciekawsze inicjatywy studenckie z zakresu energetyki i ochrony środowiska pn. „EKOinnowatorzy”. Gala odbyła się 15 listopada br. na Kopcu Kościuszki w Krakowie, a w jej trakcie Jury wyłoniło najlepszy projekt w kategorii Energia i Środowisko.

Ogólnopolski konkurs „EKOinnowatorzy” kierowany był do studentów kół naukowych, realizujących innowacyjne projekty, które w przyszłości mogą znacząco oddziaływać na wybrane obszary sektora energetycznego i środowisko. Do udziału w konkursie mógł zostać zgłoszony dowolny projekt, który jest obecnie realizowany lub którego realizacja została zakończona w ciągu ostatniego roku. Oceniając nadesłane zgłoszenia, Komisja Konkursowa oceniała ogólny opis projektu, a także jego innowacyjność i oryginalność, wpływ na środowisko przyrodnicze, możliwości komercjalizacji oraz dotychczasowe osiągnięcia zespołu realizującego (wszystkie te elementy zostały opisywane przez studentów w formularzu zgłoszeniowym). Spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń, 10 najlepszych projektów zostało zakwalifikowanych do dalszych etapów konkursu.

Przeczytaj również: Warsztaty PZITS

W drugim etapie konkursu internauci mogli zapoznać się z filmami prezentującymi poszczególne projekty, a następnie oddać głos na wybrany przez siebie projekt. Filmy zostały przygotowane przez zespoły i opublikowane zostały na stronie internetowej konkursu (aktualnie dostępne są one również na stronie Instytutu Zrównoważonej Energetyki w zakładce Projekty -> EKOinnowatorzy). Projekt, który otrzymał największą liczbę głosów w głosowaniu internetowym, został dodatkowo wyróżniony podczas Gali Finałowej.

Kolejny etap konkursu obejmował szkolenia z zakresu energetyki, środowiska i aspektów biznesowych. Dziewięć szkoleń (w postaci prezentacji oraz filmów szkoleniowych) zostało udostępnionych uczestnikom konkursu za pośrednictwem Centrum e-Learningu Instytutu Zrównoważonej Energetyki. Podsumowaniem szkoleń był test wiedzy. Również w tym przypadku, specjalne wyróżnienie konkursowe zostało przewidziane dla zespołu, który uzyskał w teście największą liczbę punktów.

Zwieńczeniem konkursu była Uroczysta Gala Finałowa, która odbyła się na Kopcu Kościuszki – unikatowym miejscu na mapie Krakowa i Małopolski, które w 2017 r. zostało ustanowione Pomnikiem Historii. Podczas Gali każdy z zespołów w trakcie 10-minutowej prezentacji przedstawił realizowany przez siebie projekt, a następnie odpowiadał na pytania publiczności i Jury. W składzie Jury znaleźli się specjaliści z zakresu szeroko rozumianej energetyki i środowiska, reprezentujący organizatora konkursu, jak i otoczenie biznesowe: dr inż. Tomasz Mirowski, dr inż. Paweł Gajda, mgr inż. Kamila Rzepka (Instytut Zrównoważonej Energetyki), dr inż. Marta Dendys (MDConsulting), mgr inż. Paweł Kula (MAT Usługi Informatyczne) oraz mgr inż. Bartosz Puchałka (Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL).  Gala prowadzona była przez Krzysztofa Sornka i Wojciecha Goryla – przedstawicieli Instytutu Zrównoważonej Energetyki.

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji i naradzie, biorąc pod uwagę zarówno oceny prezentacji na Gali Finałowej, jak i wyniki wcześniejszych etapów, Jury wyłoniło zwycięzców tegorocznej edycji konkursu EKOinnowaorzy. W kategorii Energia 1. miejsce zdobył projekt obejmujący budowę motocykla elektrycznego – LEM Thunder V2 (Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych z Politechniki Wrocławskiej), a w kategorii Środowisko – projekt PWr Diving Crew autonomiczny dron podwodny (Koło Naukowe Automatyki i Robotyki „Robocik” z Politechniki Wrocławskiej). Zwycięzcy otrzymali nagrody główne – vouchery na zakup narzędzi oraz sprzętu elektrycznego, elektronicznego i komputerowego. Dodatkowo, wyróżnienia za największą liczbę głosów w głosowaniu internetowym oraz za najlepszy wynik testu wiedzy zdobyły odpowiednio Koło Naukowe Automatyki i Robotyki „Robocik” oraz Studenckie Koło Naukowe PolSl Racing z Politechniki Śląskiej. Wyróżnione zespoły otrzymały jako nagrodę dodatkową zestawy mierników elektronicznych. Pełna klasyfikacja podana została niżej.

Klasyfikacja końcowa w kategorii Energia:

 1. LEM Thunder V2 (Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych, Politechnika Wrocławska)
 2. Samochód elektryczny pozyskujący energię ze Słońca (PUT Solar Dynamics, Politechnika Poznańska)
 3. E-Moto AGH (Koła Naukowe Mechaników, Hydrogenium oraz Spectrum, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
 4. Motocykl elektryczny MC-01e „Elektra” (Studenckie Koło Naukowe PolSl Racing, Politechnika Śląska)
 5. HydRocket (EcoTech Team, Politechnika Gdańska)

Klasyfikacja końcowa w kategorii Środowisko:

 1. PWr Diving Crew – autonomiczny dron podwodny (Koło Naukowe Automatyków i Robotyków „Robocik”, Politechnika Wrocławska)
 2. Samolot solarny AGH Solar Plane (Studenckie Koło Naukowe AGH Solar Plane, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
 3. AGH Solar Boat Team (Studenckie Koło Naukowe Eko-Energia, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
 4. Grzyby owadobójcze jako ekologiczny sposób zwalczania owadów i jako źródło biologicznie aktywnych związków (Koło Naukowe Studentów Biotechnologii Bio-Top, Politechnika Wrocławska)
 5. Hydrosystem – budowa sieci małych elektrowni wodnych (Hydrosystem, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Źródło: IZE

[EKOinnowatorzy, konkurs, studenci, Instytut Zrównoważonej Energetyki, energia słoneczna dron]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl