Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Co czeka branżę grzewczą?

Co czeka branżę grzewczą?
Co czeka branżę grzewczą?
Fot. gov.pl

7 listopada 2019 r. w Warszawie odbyło się robocze spotkanie szefów firm członków wspierających PORT PC oraz przedstawicieli POBE – SBF Polska PV, SPIUG, SGGiK, SPW, PZITS i SEDG. Głównymi tematami dyskusji były kwestie rozwoju rynku urządzeń grzewczych, zmiany w prawie oraz działania podejmowane przez POBE i jego członków.

W spotkaniu wziął także udział Piotr Woźny, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedstawił on działania Funduszu w zakresie realizacji programu „Czyste Powietrze”. Zebrani zwracali jego uwagę m.in. na elementy, które można poprawić w działaniu tego programu. Wskazywano na negatywne praktyki mające miejsce na rynku urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Zwracano uwagę na brak egzekwowania istniejących przepisów dot. wymagań względem energii pierwotnej zużywanej przez nowe i modernizowane budynki. Dyskutowano też o zmianach w ustawie o ochronie środowiska dotyczących branży grzewczej. Zwracano również uwagę na niską świadomość inwestorów i branży na temat ulgi termomodernizacyjnej i uchwał antysmogowych. Pojawiły się także informacje o kolejnych inicjatywach POBE – planowanym poradniku dot. uchwał antysmogowych oraz analizie skierowanej do branży nt. wpływu WT na rynek urządzeń grzewczych i wyposażenie budynków od 2021 roku.

Przeczytaj również: Jakie są korzyści z termodernizacji? Raport „Polska ocieplona”

Rozwój technologii grzewczych OZE

W czasie spotkania Paweł Lachman (PORT PC) przedstawił także prognozy rozwoju technologii grzewczych OZE – rynku pomp ciepła i kotłów na biomasę. Dane te pochodzą z przygotowanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ekspertyzy Business Technology Roadmaps, dotyczącej przygotowania i wdrażania studiów wykonalności inwestycji badawczo-rozwojowych i innowacyjnych dla branży producentów urządzeń grzewczych. Program ten jest realizowany przez resort przedsiębiorczości w konsultacji z branżą. A jego efektem jest m.in. uruchomienie konkursu w ramach tzw. szybkiej ścieżki w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w celu wsparcia technologii nisko- i zeroemisyjnych korzystających z odnawialnych źródeł energii.

W ekspertyzie przeanalizowane zostały najważniejsze trendy i wyzwania dla branży, zarówno w ujęciu globalnym, jak i z perspektywy podmiotów funkcjonujących na polskim rynku. Rynek niskoemisyjnych technologii grzewczych w Polsce jest w trakcie dużych przekształceń i trudno go dokładnie zdefiniować m.in. z uwagi na różnorodność rozwiązań grzewczych. Cechą charakterystyczną branży jest niewielka liczba polskich producentów pomp ciepła – ok. 10 firm i stosunkowo duża liczba producentów kotłów na pelety – ok. 100 firm. Druga część ekspertyzy zawiera scenariusze rozwoju polskich technologii grzewczych. Obszary, w których upatruje się szansy uzyskania przewagi konkurencyjnej w stosunku do rozwiązań obecnie istniejących na rynku krajowym i zagranicznych, to konstrukcja i produkcja kotłów na biomasę, szczególnie pelety, oraz pomp ciepła.

Ekspertyza zawiera też wnioski i rekomendacje. Wskazano m.in., że poza rozwojem samych technologii istotną kwestią jest wspieranie przedsiębiorców w procesie wprowadzania nowych opracowań do sprzedaży, tak aby efektywniej konkurować na rynkach globalnych. W tym celu należy przede wszystkim stworzyć i wdrożyć system szkoleń dla instalatorów urządzeń i innych branżystów oraz dla samych producentów urządzeń. Powinien też powstać program monitoringu urządzeń grzewczych zamontowanych w budynkach oraz kampania informacyjna o niskoemisyjnych urządzeniach grzewczych. Konieczna jest też długoplanowa strategia rozwoju urządzeń grzewczych (i chłodzących) w obszarze budownictwa. Dotychczasowy brak takiej strategii jest ważnym powodem braku szybkich zmian w firmach produkujących urządzenia grzewcze w Polsce. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest inicjowanie i pobudzanie różnorodnych form współpracy polskich podmiotów działających w branży niskoemisyjnych technologii grzewczych (wymiana doświadczeń, inicjowanie konsorcjów, pomoc w znajdywaniu partnerów do realizacji projektów), a także wsparcie przedsiębiorców w procesie certyfikacji wyrobów.

Ekspertyza dostępna jest na www.gov.pl/web/rozwoj/wsparcie-dla-branzy-urzadzen-grzewczych.

[branża grzewcza, ogrzewanie, OZE, odnawialne źródła energii, urządzenia grzewcze, urządzenia chłodzące, technologia grzewcza, PORT PC]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 11/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl