Co czeka branżę grzewczą?

Co czeka branżę grzewczą?
Co czeka branżę grzewczą?
Fot. gov.pl

7 listopada 2019 r. w Warszawie odbyło się robocze spotkanie szefów firm członków wspierających PORT PC oraz przedstawicieli POBE – SBF Polska PV, SPIUG, SGGiK, SPW, PZITS i SEDG. Głównymi tematami dyskusji były kwestie rozwoju rynku urządzeń grzewczych, zmiany w prawie oraz działania podejmowane przez POBE i jego członków.

W spotkaniu wziął także udział Piotr Woźny, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedstawił on działania Funduszu w zakresie realizacji programu „Czyste Powietrze”. Zebrani zwracali jego uwagę m.in. na elementy, które można poprawić w działaniu tego programu. Wskazywano na negatywne praktyki mające miejsce na rynku urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Zwracano uwagę na brak egzekwowania istniejących przepisów dot. wymagań względem energii pierwotnej zużywanej przez nowe i modernizowane budynki. Dyskutowano też o zmianach w ustawie o ochronie środowiska dotyczących branży grzewczej. Zwracano również uwagę na niską świadomość inwestorów i branży na temat ulgi termomodernizacyjnej i uchwał antysmogowych. Pojawiły się także informacje o kolejnych inicjatywach POBE – planowanym poradniku dot. uchwał antysmogowych oraz analizie skierowanej do branży nt. wpływu WT na rynek urządzeń grzewczych i wyposażenie budynków od 2021 roku.

Przeczytaj również: Jakie są korzyści z termodernizacji? Raport „Polska ocieplona”

Rozwój technologii grzewczych OZE

W czasie spotkania Paweł Lachman (PORT PC) przedstawił także prognozy rozwoju technologii grzewczych OZE – rynku pomp ciepła i kotłów na biomasę. Dane te pochodzą z przygotowanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ekspertyzy Business Technology Roadmaps, dotyczącej przygotowania i wdrażania studiów wykonalności inwestycji badawczo-rozwojowych i innowacyjnych dla branży producentów urządzeń grzewczych. Program ten jest realizowany przez resort przedsiębiorczości w konsultacji z branżą. A jego efektem jest m.in. uruchomienie konkursu w ramach tzw. szybkiej ścieżki w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w celu wsparcia technologii nisko- i zeroemisyjnych korzystających z odnawialnych źródeł energii.

W ekspertyzie przeanalizowane zostały najważniejsze trendy i wyzwania dla branży, zarówno w ujęciu globalnym, jak i z perspektywy podmiotów funkcjonujących na polskim rynku. Rynek niskoemisyjnych technologii grzewczych w Polsce jest w trakcie dużych przekształceń i trudno go dokładnie zdefiniować m.in. z uwagi na różnorodność rozwiązań grzewczych. Cechą charakterystyczną branży jest niewielka liczba polskich producentów pomp ciepła – ok. 10 firm i stosunkowo duża liczba producentów kotłów na pelety – ok. 100 firm. Druga część ekspertyzy zawiera scenariusze rozwoju polskich technologii grzewczych. Obszary, w których upatruje się szansy uzyskania przewagi konkurencyjnej w stosunku do rozwiązań obecnie istniejących na rynku krajowym i zagranicznych, to konstrukcja i produkcja kotłów na biomasę, szczególnie pelety, oraz pomp ciepła.

Ekspertyza zawiera też wnioski i rekomendacje. Wskazano m.in., że poza rozwojem samych technologii istotną kwestią jest wspieranie przedsiębiorców w procesie wprowadzania nowych opracowań do sprzedaży, tak aby efektywniej konkurować na rynkach globalnych. W tym celu należy przede wszystkim stworzyć i wdrożyć system szkoleń dla instalatorów urządzeń i innych branżystów oraz dla samych producentów urządzeń. Powinien też powstać program monitoringu urządzeń grzewczych zamontowanych w budynkach oraz kampania informacyjna o niskoemisyjnych urządzeniach grzewczych. Konieczna jest też długoplanowa strategia rozwoju urządzeń grzewczych (i chłodzących) w obszarze budownictwa. Dotychczasowy brak takiej strategii jest ważnym powodem braku szybkich zmian w firmach produkujących urządzenia grzewcze w Polsce. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest inicjowanie i pobudzanie różnorodnych form współpracy polskich podmiotów działających w branży niskoemisyjnych technologii grzewczych (wymiana doświadczeń, inicjowanie konsorcjów, pomoc w znajdywaniu partnerów do realizacji projektów), a także wsparcie przedsiębiorców w procesie certyfikacji wyrobów.

Ekspertyza dostępna jest na www.gov.pl/web/rozwoj/wsparcie-dla-branzy-urzadzen-grzewczych.

[branża grzewcza, ogrzewanie, OZE, odnawialne źródła energii, urządzenia grzewcze, urządzenia chłodzące, technologia grzewcza, PORT PC]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 11/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl