Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Trendy energetyczne

Trendy Energetyczne 2019
Trendy Energetyczne 2019
Fot. GLOBEnergia

Na II Kongresie „Trendy energetyczne” zorganizowanym w Krakowie przez GLOBEnergia blisko 300 uczestników podczas dwóch dni debat (8–9 października) dyskutowało o przyszłości energetyki odnawianej i ogrzewaniu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Najwięcej uwagi poświęcono rewolucji fotowoltaicznej. W trakcie kongresu padło wiele ważnych deklaracji, w tym ze strony przedstawicieli rządu, które będą miały wpływ na dalszy rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Wicepremier Jarosław Gowin i Hanna Uhl z Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zapowiedzieli nowy program transformacji energetycznej dla branży producentów urządzeń grzewczych – i program ten jest już prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podległe resortowi nauki.

Z kolei prezes NFOŚiGW Piotr Woźny zapowiedział ograniczenie ulgi termomodernizacyjnej, tak aby nie korzystali z niej ci, którzy nie mają urządzeń grzewczych zgodnych z lokalnymi uchwałami antysmogowymi, przez co remonty nie przyczyniają się do likwidacji niskiej emisji. Poinformował też o pracach nad wprowadzeniem ulgi termomodernizacyjnej dla inwestycji, w których fotowoltaika zostanie połączona z pompą ciepła. Z kolei program „Mój Prąd” będzie prowadzony w sposób ciągły do momentu wyczerpania środków.

Przeczytaj również: Co czeka branżę grzewczą?

W dyskusji panelowej nt. trendów w energetyce, rynku energii i prosumeryzmu głos zabrali Piotr Woźny, dr inż. Marek Miara (ISE Fraunhofer), Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy), Paweł Lachman (PORT PC) oraz Bogdan Szymański (Stowarzyszenie Branży Fotwoltaicznej Polska PV). Wskazywano na łączenie się sektorów produkcji i zużycia energii, zmiany legislacyjne, na nowe technologie w budynkach wykorzystujące OZE oraz rozwój energetyki rozproszonej. Był też panel nt. energetyki rozproszonej i elektromobilności – uczestniczyli w nim dr inż. Konrad Witczak (Rockwool), Paweł Lachman, Bogdan Szymański, Wojciech Jakubczak (PSPA), Janusz Kahl (Komitet Sterujący EASME UE) i Janusz Starościk (SPIUG). Mówili oni m.in. o wpływie rozwoju mikroinstalacji OZE na budownictwo i elektromobilność, wpływie wymagań WT 2021 na budynki i możliwości stosowania w nich technologii grzewczych oraz smart.

Podczas kongresu wystąpiło wielu prelegentów, m.in. Sebastian Walerysiak (Viessmann) mówił o tym, że to ludzie kreują trendy energetyczne i są za nie odpowiedzialni. Na rosnące koszty pracy i zmiany w biznesie fotowoltaicznym oraz nowe technologie wskazywał Henryk Biały (Corab), a dr inż. Konrad Witczak (Rockwool) roztaczał wizję budynku mogącego być jednocześnie elektrownią, ciepłownią i stacją benzynową.

W drugim dniu dyskusje toczyły się wokół fotowoltaiki i pomp ciepła. Zaprezentowano m.in. tendencje rynkowe i technologiczne oraz prognozy dla polskiego rynku fotowoltaicznego (Bogdan Szymański), koszty wytwarzania energii w instalacjach PV (Jarosław Trela, PGES), innowacje w wysokosprawnych modułach PV (Roberto Murgioni, Jinko Solar) oraz wirtualne elektrownie (Alfred Karlstetter, SolarEdge). Były też wystąpienia nt. przyłączania instalacji OZE do sieci, transformacji energetycznej oraz gwarancji w fotowoltaice i finansowania inwestycji. O praktykach na rynku instalacji prosumenckich PV mówił dr inż. Jacek Biskupski (SBF Polska PV) – przytoczył kilka ciekawych przypadków, z którymi miał do czynienia jako biegły sądowy.

Zobacz także: Jakie są korzyści z termodernizacji? Raport „Polska ocieplona”

Z kolei w części poświęconej pompom ciepła w panelu, w którym udział wzięli dr inż. Marek Miara, Łukasz Sajewicz (Viessmann), Jakub Koczorowski (Vaillant), Roman Ciońćka (Dimplex), Bogdan Szczepański (COCH), Jarosław Kotyza (AGH) oraz dr hab. inż. Beata Kępińska (PAN), wskazywano m.in. na: zmiany na rynku pomp ciepła i trendy w rozwoju tej technologii, regulacje UE, problem czynników chłodniczych w pompach ciepła i ich wpływ na zmianę w technologiach. Dyskutowano też o współpracy branży pomp ciepła z krajowymi ośrodkami badawczymi, możliwościach i ograniczeniach dla ciepłowni geotermalnych w Polsce i ich potencjale współpracy z innymi źródłami OZE.

Podczas uroczystego bankietu uhonorowano osoby, które miały realny wpływ na zmiany w polskiej energetyce. Za rozwój energetyki obywatelskiej i intensywne działania wspierające polskich prosumentów oraz wkład w walkę o czyste powietrze tytuł Trendera 2019 otrzymał Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”. Za inicjatywę kampanii społecznej „Dom bez rachunków” promującej domy niezależne energetycznie oraz wkład w rozwój branży mikroinstalacji OZE tytuł Trendera 2019 otrzymał ambasador branży i prezes PORT PC – Paweł Lachman.

[PORT PC, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dofinansowanie, urządzenia grzewcze, kotły grzewcze, ogrzewanie]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 11/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl