Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Trendy energetyczne

Trendy Energetyczne 2019
Trendy Energetyczne 2019
Fot. GLOBEnergia

Na II Kongresie „Trendy energetyczne” zorganizowanym w Krakowie przez GLOBEnergia blisko 300 uczestników podczas dwóch dni debat (8–9 października) dyskutowało o przyszłości energetyki odnawianej i ogrzewaniu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Najwięcej uwagi poświęcono rewolucji fotowoltaicznej. W trakcie kongresu padło wiele ważnych deklaracji, w tym ze strony przedstawicieli rządu, które będą miały wpływ na dalszy rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Wicepremier Jarosław Gowin i Hanna Uhl z Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zapowiedzieli nowy program transformacji energetycznej dla branży producentów urządzeń grzewczych – i program ten jest już prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podległe resortowi nauki.

Z kolei prezes NFOŚiGW Piotr Woźny zapowiedział ograniczenie ulgi termomodernizacyjnej, tak aby nie korzystali z niej ci, którzy nie mają urządzeń grzewczych zgodnych z lokalnymi uchwałami antysmogowymi, przez co remonty nie przyczyniają się do likwidacji niskiej emisji. Poinformował też o pracach nad wprowadzeniem ulgi termomodernizacyjnej dla inwestycji, w których fotowoltaika zostanie połączona z pompą ciepła. Z kolei program „Mój Prąd” będzie prowadzony w sposób ciągły do momentu wyczerpania środków.

Przeczytaj również: Co czeka branżę grzewczą?

W dyskusji panelowej nt. trendów w energetyce, rynku energii i prosumeryzmu głos zabrali Piotr Woźny, dr inż. Marek Miara (ISE Fraunhofer), Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy), Paweł Lachman (PORT PC) oraz Bogdan Szymański (Stowarzyszenie Branży Fotwoltaicznej Polska PV). Wskazywano na łączenie się sektorów produkcji i zużycia energii, zmiany legislacyjne, na nowe technologie w budynkach wykorzystujące OZE oraz rozwój energetyki rozproszonej. Był też panel nt. energetyki rozproszonej i elektromobilności – uczestniczyli w nim dr inż. Konrad Witczak (Rockwool), Paweł Lachman, Bogdan Szymański, Wojciech Jakubczak (PSPA), Janusz Kahl (Komitet Sterujący EASME UE) i Janusz Starościk (SPIUG). Mówili oni m.in. o wpływie rozwoju mikroinstalacji OZE na budownictwo i elektromobilność, wpływie wymagań WT 2021 na budynki i możliwości stosowania w nich technologii grzewczych oraz smart.

Podczas kongresu wystąpiło wielu prelegentów, m.in. Sebastian Walerysiak (Viessmann) mówił o tym, że to ludzie kreują trendy energetyczne i są za nie odpowiedzialni. Na rosnące koszty pracy i zmiany w biznesie fotowoltaicznym oraz nowe technologie wskazywał Henryk Biały (Corab), a dr inż. Konrad Witczak (Rockwool) roztaczał wizję budynku mogącego być jednocześnie elektrownią, ciepłownią i stacją benzynową.

W drugim dniu dyskusje toczyły się wokół fotowoltaiki i pomp ciepła. Zaprezentowano m.in. tendencje rynkowe i technologiczne oraz prognozy dla polskiego rynku fotowoltaicznego (Bogdan Szymański), koszty wytwarzania energii w instalacjach PV (Jarosław Trela, PGES), innowacje w wysokosprawnych modułach PV (Roberto Murgioni, Jinko Solar) oraz wirtualne elektrownie (Alfred Karlstetter, SolarEdge). Były też wystąpienia nt. przyłączania instalacji OZE do sieci, transformacji energetycznej oraz gwarancji w fotowoltaice i finansowania inwestycji. O praktykach na rynku instalacji prosumenckich PV mówił dr inż. Jacek Biskupski (SBF Polska PV) – przytoczył kilka ciekawych przypadków, z którymi miał do czynienia jako biegły sądowy.

Zobacz także: Jakie są korzyści z termodernizacji? Raport „Polska ocieplona”

Z kolei w części poświęconej pompom ciepła w panelu, w którym udział wzięli dr inż. Marek Miara, Łukasz Sajewicz (Viessmann), Jakub Koczorowski (Vaillant), Roman Ciońćka (Dimplex), Bogdan Szczepański (COCH), Jarosław Kotyza (AGH) oraz dr hab. inż. Beata Kępińska (PAN), wskazywano m.in. na: zmiany na rynku pomp ciepła i trendy w rozwoju tej technologii, regulacje UE, problem czynników chłodniczych w pompach ciepła i ich wpływ na zmianę w technologiach. Dyskutowano też o współpracy branży pomp ciepła z krajowymi ośrodkami badawczymi, możliwościach i ograniczeniach dla ciepłowni geotermalnych w Polsce i ich potencjale współpracy z innymi źródłami OZE.

Podczas uroczystego bankietu uhonorowano osoby, które miały realny wpływ na zmiany w polskiej energetyce. Za rozwój energetyki obywatelskiej i intensywne działania wspierające polskich prosumentów oraz wkład w walkę o czyste powietrze tytuł Trendera 2019 otrzymał Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”. Za inicjatywę kampanii społecznej „Dom bez rachunków” promującej domy niezależne energetycznie oraz wkład w rozwój branży mikroinstalacji OZE tytuł Trendera 2019 otrzymał ambasador branży i prezes PORT PC – Paweł Lachman.

[PORT PC, walka ze smogiem, smog, zanieczyszczenie powietrza, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dofinansowanie, urządzenia grzewcze, kotły grzewcze, ogrzewanie]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 11/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl