Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Polskie rzeki zostały „wyprostowane”

Redakcja RI  |  02.12.2019
Polskie rzeki zostały „wyprostowane”
Polskie rzeki zostały „wyprostowane”
Fot. pixabay.com

W wyniku regulacji wiele polskich rzek zostało „wyprostowanych”. PGW Wody Polskie planują również, aby choć w części przywrócić im wcześniejszy, naturalny kształt.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zleciły zewnętrznej firmie przeprowadzenie „wielowymiarowej analizy możliwości oraz metod przeprowadzenia renaturyzacji wód powierzchniowych (rzek, jezior, wód przejściowych i przybrzeżnych) w Polsce”. Chodzi m.in. o te rzeki, których koryta w wyniku regulacji zostały wyprostowane, pozbawiono je meandrów i naturalnych terenów zalewowych. Dziś wiadomo, że to był błędny kierunek – nie tylko ze względu na utracone w ten sposób walory przyrodnicze i krajobrazowe.

Przeczytaj również: Światowy Dzień Toalety oficjalnie ustanowiony przez ONZ

Wyprostowana rzeka jest jak rynna, woda spływa nią szybciej niż naturalnym, meandrującym i niepozbawionym naturalnych terenów zalewowych korytem, co zwiększa ryzyko powodziowe, ale i potęguje skutki suszy. Z tych powodów np. w Niemczech przywraca się rzekom ich dawny kształt. Na renaturyzację Renu nasz zachodni sąsiad wydaje ogromne środki.

Renaturyzacja ma na celu przynajmniej częściowo przywrócić rzece, uprzednio zmienionej przez człowieka, jej naturalny bieg i kształt. Naturalna postać rzeki to często, choć nie zawsze, postać najbardziej odporna na suszę i najmniej groźna powodziowo, najtańsza w utrzymaniu, a przy tym gwarantująca piękno i życie nadrzecznego krajobrazu. Jednak, ze względu na zagospodarowanie terenów przy rzekach i różne ludzkie interesy, przywrócenie takiej postaci nie zawsze jest możliwe. Gdzie, jak i w jakiej kolejności powinniśmy przywracać rzekom pewne cechy naturalne – to pytania, na jakie ma odpowiedzieć zlecona przez Wody Polskie analiza.

Rzeki traciły swoją naturalność z różnych przyczyn. Mowa tu zarówno o radykalnych przekształceniach – czyli prostowaniu koryt, zwiększaniu spadku, ujednolicaniu wymiarów czy regulacji brzegów i ich dna, ale także odcięciach połączeń starorzecznych czy spływie zanieczyszczeń. Przywracanie lub utrzymanie naturalnych ekosystemów służy ochronie zasobów wodnych. Efektem tych działań renaturyzacyjnych ma być zmniejszenie strat ponoszonych przez ludzi, środowisko i gospodarkę na skutek zmian klimatu.

Źródło: samorzad.pap.pl

[woda, rzeki, prostowanie rzek, renaturalizacja, jeziora, Wody Polskie]

Tagi: 
woda | 
rzeki | 
prostowanie rzek | 
renaturalizacja | 
jeziora | 
wody polskie

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl