Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Raport: Lokalne sieci energetyczne mogą przyczynić się do dekarbonizacji ciepłownictwa i chłodnictwa w UE

Redakcja RI  |  09.12.2019
Raport: Lokalne sieci energetyczne mogą przyczynić się do dekarbonizacji ciepłownictwa i chłodnictwa w UE
Raport: Lokalne sieci energetyczne mogą przyczynić się do dekarbonizacji ciepłownictwa i chłodnictwa w UE
Fot. Danfoss

Uniwersytet z Aalborg opublikował nowy raport – w jaki sposób kraje Unii Europejskiej mogą zdekarbonizować sektor ciepłowniczy i chłodniczy do roku 2050 poprzez połączenie lokalnych sieci elektrociepłowniczych z systemami optymalizującymi wykorzystanie energii.

Ciepłownictwo i chłodnictwo odpowiedzialne są za 50% zapotrzebowania na energię w UE. Dlatego też optymalizacja wykorzystania energii w tych sektorach będzie miała ogromne znaczenie w procesie realizacji unijnego celu, czyli osiągnięcia zerowego poziomu emisji do roku 2050. Lokalne sieci energetyczne mogą się znacznie do niego przyczynić. Gdyby kraje członkowskie stworzyły 21,5 tys. nowych sieci ciepłowniczych połączonych z inteligentnymi systemami zarządzania energią, dekarbonizacja ciepłownictwa i chłodnictwa w UE do roku 2050 nie tylko stałaby się rzeczywistością, ale również przeprowadzona byłaby w ekonomiczny sposób.

Przeczytaj również: Czy będzie przerwa w dostawie ciepła?

Jest to jeden z kluczowych wniosków opublikowanych w raporcie Uniwersytetu w Aalborg. Według niego oszczędność energii będzie znacząca głównie dzięki połączeniu lokalnych sieci elektrociepłowniczych z systemami optymalizującymi wykorzystanie energii. Dla przykładu, sieci elektrociepłownicze wykorzystujące niskie temperatury mogą przyczynić się do oszczędności energii rzędu 120 terawatów rocznie, czyli sumie ilości energii wykorzystywanej dziś przez sieci elektrociepłownicze w Niemczech i Danii. Temperatura wody w tego typu sieciach to jedynie około 50° Celsjusza, podczas gdy tradycyjne sieci podgrzewają wodę do 70-120 stopni. Zmiana ta pozwala na optymalizację systemów oraz wykorzystanie bardziej ekologicznych źródeł energii, takich jak wody geotermalne czy ciepło odlotowe.

Oszczędności sięgną miliardów euro rocznie, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę koszt wybudowania nowych sieci elektrociepłowniczych. Więcej na temat wyników i wniosków z raportu opublikowanego przez Uniwersytet w Aalborg pod adresem: www.danfoss.com/en/about-danfoss/insights-for-tomorrow/district-energy/.

Źródło: Danfoss

[Danfoss, ciepłownictwo, chłodnictwo, system zarządzania energią, odnawialne źródła energii, sieci ciepłownicze, raport]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl