Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Neutralność klimatyczna, smog i podwyżka cen

Co słychać w branży?
Co słychać w branży?
Fot. Redakcja RI

UE osiągnęła porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Dla Polski uczyniono wyjątek. Premier Morawiecki informował, że będziemy dochodzić do neutralności klimatycznej w swoim tempie, ale inni podkreślali, że musimy dogonić resztę, choć potrzebujemy na to więcej czasu. Za konsekwencje zaniechań naszego kraju w zakresie odchodzenia od paliw kopalnych płacimy nie tylko smogiem, ale też perspektywą podwyżek cen energii i paliw. Podobnie było z odkładaniem uregulowania gospodarki odpadami, a teraz mamy zamieszanie i szokowy wzrost cen.

Ale skoro będziemy więcej płacić, to ktoś powinien mieć większe przychody, a nawet na tym zarobić. Eksperci przewidują wysyp inwestycji w OZE, zwłaszcza w PV, i ma to w pierwszym rzędzie dotyczyć firm – one bowiem mają dachy pod instalacje. Kolejny wysyp inwestycji ma mieć swoje źródło w gospodarce odpadami i wpływać na wytwarzanie ciepła. RDF (Refuse Derived Fuel) wykorzystywane jest przez cementownie, a łakomie na to paliwo patrzą energetycy i ciepłownicy, gdyż poprawiłoby im bilans emisji CO2 i tym samym obniżyło koszty. Przewiduje się też walkę o moce w PV dla większych instalacji.

A co w wielkim świecie? Na poziomie globalnym powstaje coraz więcej opracowań, z których wynika, że przejście na stuprocentową energię odnawialną jest wykonalne i opłacalne i można to osiągnąć do 2050 roku lub nawet wcześniej. Na przykład grupa naukowców z Energy Watch Group w Niemczech i Uniwersytetu LUT w Finlandii twierdzi, że do 2050 roku.

A co w wielkim świecie? Na poziomie globalnym powstaje coraz więcej opracowań, z których wynika, że przejście na stuprocentową energię odnawialną jest wykonalne i opłacalne i można to osiągnąć do 2050 roku lub nawet wcześniej. Na przykład grupa naukowców z Energy Watch Group w Niemczech i Uniwersytetu LUT w Finlandii twierdzi, że do 2050 roku możliwe jest wprowadzenie nowego systemu energetycznego w skali globalnej, opartego na PV (69%), wietrze (18%), biopaliwach (6%), energii wodnej (3%) i geotermalnej (2%). Około 20% energii pochodzić będzie od prosumentów PV. 23% energii elektrycznej ma być magazynowane, a ciepła – 23%. Oczywiście będą różnice regionalne, co zwiększy bezpieczeństwo, np. południe wykorzysta głównie PV i akumulatory. Energia ma być nieco tańsza niż obecnie, ma być też więcej miejsc pracy, a mniej konfliktów, które obecne dziwnym trafem są tam, gdzie surowce i paliwa kopalne.

Z kolei duńscy naukowcy z Uniwersytetu Aalborg pracujący na zlecenie Danffossa i Engie przedstawili raport, w którym wskazują, jak w UE można zdekarbonizować sektor ciepłowniczy i chłodniczy do 2050 roku. Twierdzą, że gdyby kraje Unii zbudowały 21,5 tys. nowych sieci ciepłowniczych połączonych z inteligentnymi systemami zarządzania energią, nie tylko obylibyśmy się bez węgla i gazu, ale byłoby to nawet opłacalne. Samo obniżenie temperatury w sieciach ciepłowniczych z 70–120 do 50°C dałoby oszczędność 120 terawatów rocznie. A tak niska temperatura umożliwia efektywne korzystanie z geotermii i ciepła odpadowego.

Ale są też prognozy mówiące nie tylko o potencjale, ale i o inercji pewnych procesów globalnych. Amerykańska agencja rządowa EIA przygotowała raport dot. sektora energetycznego, w którym twierdzi, że do 2050 roku zużycie energii zwiększy się niemal o połowę, a emisja CO2 wciąż będzie rosła. Przyczynią się do tego kraje azjatyckie, zwłaszcza Chiny i Indie, gdyż trwa w nich boom demograficzny i lawinowo rosnąć będzie konsumpcja energii wraz ze wzrostem gospodarczym. Z raportu wynika, że na północy globu zużycie tylko nieznacznie wzrośnie, a emisja spadnie, ale południe dołoży swoje. I nie dziwi mnie to – skoro Polska może zmierzać własnym tempem do dekarbonizacji, to jakie mamy prawo odmawiania tego innym, zwłaszcza że mają oni szansę wyrwać się z negatywnych skutków kolonizacji i globalizacji gospodarczej.

Koniec roku sprzyja podsumowaniom, ale warto też popatrzeć przed siebie...

[nowy numer, konsumpcja energii, PV, fotowoltaika, system zarządzania energią, sieci ciepłownicze, energia odnawialna, OZE, odnawialne źródła energii]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 12/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl