Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacje basenowe

Uczestnicy konferencji „Instalacje basenowe”
Uczestnicy konferencji „Instalacje basenowe”
Fot. Redakcja RI

W dniach 27–29 listopada w Ustroniu odbyło się XII Sympozjum Naukowo-Techniczne „Instalacje basenowe”. To wydarzenie organizowane przez Katedrę Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej, w trakcie którego uczestnicy dzielą się wiedzą na temat kontroli i monitorowania zagrożeń w wodzie basenowej, dyskutują o doświadczeniach z projektowania obiektów, urządzeń i instalacji oraz z eksploatacji.

Sporo miejsca poświęcono w tym roku rozwiązaniom funkcjonalnym na basenach, instalacjom do uzdatniania wody i urządzeniom do jej ogrzewania oraz wentylacji i klimatyzacji obiektów basenowych. Zwrócono uwagę nie tylko na pomiary jakości wody, ale też powietrza, i czynniki, które na to oddziałują. O ile zmiany jakości wody wpływają na wszystkie osoby korzystające czynnie z basenów, jakość powietrza ma szczególne znaczenie dla obsługi tych obiektów, która spędza w nich wiele godzin dziennie i jest narażona na kontakt ze związkami lotnymi powstającymi w wyniku oczyszczania wody basenowej.

Przeczytaj również: Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania

O produktach ubocznych dezynfekcji wody basenowej w kontekście zachowania użytkowników pływalni mówiła Agnieszka Włodyka-Bergier z AGH w Krakowie. Higiena osób korzystających z basenu, zwłaszcza dokładne mycie się przed wejściem na pływalnię, wpływa na jakość nie tylko wody, ale też powietrza, w kontekście powstawania kancerogennych trihalometanów.

Ciekawe wyniki badań wody basenowej przedstawili: Anna Lempart-Rapacewicz, Edyta Kudlek, Joanna Wyczarska-Kokot, Mariusz Dudziak i Edyta Łaskawiec oraz Magdalena Żak z Politechniki Śląskiej. Większość obiektów spełnia zadania dotyczące oczyszczania wody basenowej w świetle aktualnych przepisów. Jednak wraz z postępem badań i wiedzy okazuje się, że metody oczyszczania nie są skuteczne w odniesieniu do wielu mikrozanieczyszczeń organicznych, a cyrkulacja wody może sprzyjać akumulacji zanieczyszczeń. Stosowane systemy oczyszczania wody basenowej nie eliminują bowiem np. produktów pochodzących z leków czy kosmetyków używanych przez kąpiących się. Występowanie takich związków w wodzie basenowej wywołuje m.in. ryzyko zaburzenia gospodarki hormonalnej i chorób endokrynologicznych. Jednak kategoryczne potwierdzenie tych zagrożeń wymaga badań dokładniejszych, szerszych i na większą skalę. W referatach pracowników Politechniki Śląskiej wskazywano, że na jakość wody wpływa obciążenie osobowe niecki basenowej i czas przebywania ludzi, ale też konstrukcja samej niecki.

Z kolei Florian Piechurski (PŚ) omówił badania nad zastosowaniem różnych rozwiązań urządzeń do wspomagania oczyszczania wody basenowej w krytych pływalniach. Przytoczył wiele istotnych zaleceń dot. stosowania technologii wykorzystujących chlor oraz ozonowanie. Zagadnienia ozonowania rozwinął Robert Muszański (Wofil) i zaprezentował technologię odgazowanej wody wysokoozonowanej w basenach kąpielowych jako alternatywę dla instalacji dozujących ozon gazowy.

Interesujące zalecenia dot. hydromasażu przed­stawiła Hanna Adamczyk-Bujniewicz z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Otóż nie każda część naszego ciała może być masowana strumieniem wody – trzeba unikać masażu szyi, pachwin czy okolic nerek oraz kierowania strumienia bezpośrednio na kręgosłup. Ponadto nie każdy może przyjmować masaż wodny – przeciwwskazaniami są m.in. nadciśnienie, choroba wieńcowa, żylaki, choroby dermatologiczne, kamica nerkowa, ciąża i infekcje intymne. Hydroterapia daje dobre efekty, ale powinna być umiejętnie stosowana. Problem w tym, że na basenach dostępne są hydromasaże, ale brakuje instrukcji dla użytkowników, informujących o przeciwwskazaniach oraz zasadach i celach ich stosowania. Brakuje też na basenach przemyślanego lokowania hydromasaży tak, aby mogły być łatwo nadzorowane przez fachowy personel.

Kwestie wentylacji basenowej omówił Andrzej Kolaszewski (Kolbi) – podkreślał, że hale wymagają zastosowania zaawansowanych technologii wentylacyjnych, a celem nadrzędnym jest wygoda, komfort i bezpieczeństwo użytkowników obiektu. Dużym wyzwaniem jest sprostanie celowi pośredniemu, jakim są niskie koszty eksploatacyjne obiektów basenowych, i w tym zakresie istotną rolę odgrywają nie tylko projekt i wykonanie, ale zwłaszcza fachowa obsługa.

O tym, jak w praktyce osiągać niskie koszty eksploatacyjne dzięki wysokiej efektywności energetycznej ogrzewania i wentylacji basenów, mówił Zbigniew Wnukowicz (Elbas). Zaprezentował m.in. analityczne metody wyznaczania rocznego zużycia energii na pływalni. Ma to szczególne znaczenie dla działających pływalni, wiele z nich zostało bowiem zbudowanych jakiś czas temu i obecnie mają one spory potencjał obniżenia zużycia energii, co przekłada się bezpośrednio na koszty eksploatacyjne, na które łożą głównie samorządy. Były też ciekawe prezentacje firmowe, wiele dyskusji oraz wydarzenia integracyjne. Kolejna konferencja basenowa – za dwa lata.

[seminarium, instalacje basenowe, basen, woda, woda basenowa, ogrzewanie wody, obiekt basenowy, klimatyzacja, wentylacja, POLSL]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 12/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 



4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 



Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 



Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 



5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 



Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl