Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej

Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej
Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej
Fot. WJ

Przed służbami eksploatacyjnymi i samorządami stoi wiele wyzwań związanych z eksploatacją sieci kanalizacyjnej, w tym kanalizacji ciśnieniowej. Pentair Jung Pumpen oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Prószkowie k. Opola zorganizowały 26 listopada regionalne seminarium dla eksploatatorów sieci kanalizacyjnej i samorządowców. Wymieniano się na nim doświadczeniami z projektowania i eksploatacji.

Uczestników konferencji przywitali Marzena Spyra z Pentair Water Polska i Gerard Cebula, prezes zarządu ZGKiM w Prószkowie. Adam Kacperek z ZGKiM Prószków podkreślał, jak ważna jest dobra relacja na etapie projektowania między inwestorem a projektantem. Chodzi nie tylko o wybór sposobu odprowadzania ścieków, ale też o detale, takie jak np. pompownie przydomowe optymalnie dobrane do danych warunków lokalnych i sprawdzające się w trakcie eksploatacji, czyli najlepiej bezawaryjne i nie składane, ale stanowiące komplet. Ważne są też doradztwo techniczne i serwis oraz dobra jakość elementów pompowni. Przypomniał, że warto na etapie projektowania zwracać szczególną uwagę na nieprzewymiarowywanie pompowni i sieci.

Przeczytaj również: Kanalizacja ciśnieniowa – zasady projektowania

Przewymiarowanie kanalizacji ciśnieniowej wywołuje bowiem bardzo negatywne zjawiska, zwłaszcza zagniwanie ścieków i powstawanie związków agresywnych powodujących korozję elementów pompowni, przede wszystkim elementów betonowych oraz armatury. 
O tym, jak zapobiegać zagniwaniu ścieków w sieci kanalizacyjnej, mówił szerzej Tomasz Kępny z Pentair Water Polska. Zaprezentował m.in. nowe rozwiązania w pompowniach oparte na wieloletnich doświadczeniach eksploatacyjnych. Polegają one nie tylko na zwiększaniu żywotności i redukcji awaryjności pompowni poprzez zastosowanie nowych materiałów z tworzyw, ale też na usprawnieniach dotyczących czynności eksploatacyjnych ułatwiających pracę służb komunalnych.

Adam Kacperek sporo uwagi poświęcił też codziennym problemom eksploatacyjnym. Otóż ponad 80% awarii w sieciach kanalizacyjnych wynika z braku kultury eksploatacyjnej użytkowników – czyli mieszkańców gminy czy miasta. Podłączają oni np. do sieci instalacje odprowadzające deszczówkę. Ale największy problem stanowią śmieci trafiające do kanalizacji – plastiki, nierozpuszczalne ręczniki, chusteczki i podpaski, ubrania, torby foliowe, a nawet gruz i złom.

Zagadnienie odpadów włóknistych w kanalizacji bardzo szeroko omówił Marco Koch z Jung Pumpen Steinhagen w Niemczech. Otóż chusteczki nawilżane stały się problemem nie tylko dla poszczególnych aglomeracji, ale i globalnym – ok. 8% zanieczyszczeń z tworzyw trafiających do mórz i oceanów to pozostałości po chusteczkach nawilżanych i są one składnikiem sztucznych wysp z plastiku tworzących się na oceanach. Ale zanim tam trafią, powodują bardzo dużo problemów w eksploatacji kanalizacji. Ich wysoka trwałość i włóknista struktura sprzyjają nawijaniu się na wirniki pomp i jest to obecnie główna przyczyna problemów eksploatacyjnych w niemieckich sieciach kanalizacyjnych i oczyszczalniach ścieków. W Niemczech trwają prace nad normami dot. jakości i zawartości ścieków komunalnych i przy tej okazji podejmowane są inicjatywy zmierzające do ograniczenia wrzucania chusteczek nawilżanych do ścieków. Prowadzone są też akcje edukacyjne wśród mieszkańców, aby zwracali uwagę na to, co wrzucają do urządzeń sanitarnych.

Prezentacjom prelegentów towarzyszyły dyskusje i rozmowy kuluarowe, podczas których pracownicy zakładów gospodarki komunalnej z Opolszczyzny dzielili się doświadczeniami. Prezentowano też nowe przepompownie i pompy.

[oczyszczanie ścieków, ścieki, kanalizacja ciśnieniowa, kanalizacja, Jung Pumpen Steinhagen, sieć kanalizacyjna, ścieki komunalne]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 12/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl