Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Oszustwa na rynku budowlanym? Do wyeliminowania tylko przez wysokie kary

Redakcja RI  |  24.01.2020
Oszustwa na rynku budowlanym? Do wyeliminowania tylko przez wysokie kary
Oszustwa na rynku budowlanym? Do wyeliminowania tylko przez wysokie kary
Fot. pixabay.com

Konfederacja Lewiatan podaje, że bez wysokich kar nie będziemy w stanie wyeliminować oszustw i strat na rynku wyrobów budowlanych. Z tego powodu bardzo dobrze się stało, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, za wielokrotne wprowadzanie na rynek nieprawidłowych wyrobów, nałożył na firmę Yetico karę w wysokości prawie 50 mln zł.

Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych polegających na wprowadzaniu konsumentów w błąd, co do parametrów 4 rodzajów płyt styropianowych UOKiK nałożył na Yetico prawie 50 mln zł kary (49 745 460 zł). To sankcja za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Specjalistyczny nadzór nad rynkiem wyrobów budowlanych sprawują organy nadzoru budowlanego. Najważniejsze działanie w tym obszarze, to badanie parametrów technicznych wyrobów budowlanych. Zgodnie z prawem (unijnym i polskim) producent ma obowiązek zadeklarować, jakie parametry posiada jego wyrób. Niestety, ok. 30 proc. wyrobów budowlanych oferowanych na polskim rynku nie spełnia deklarowanych wartości.

Przeczytaj również: Jak zmieniły się ceny materiałów budowlanych w grudniu?

Obserwując rynek, można zauważyć trzy grupy producentów:

  • rzetelnych, oferujących wyroby o parametrach zgodnych z deklaracją,
  • producentów, których wyroby są niezgodne z deklaracją, ale nieprawidłowości są relatywnie niewielkie. A najważniejsze, że w zasadzie niezgodności nie są zamierzone, wynikają z niedostatecznej kontroli procesu wytwórczego, czy niewłaściwych surowców. Oczywiście, mimo braku oszukańczych intencji, nie zwalnia to producentów z odpowiedzialności,
  • producenci, którzy świadomie produkują wyroby o zaniżonych parametrach, co pozwala im znacząco obniżyć koszty produkcji – mieć większe zyski.

Przykładem mogą być płyty styropianowe, gdzie skala nieprawidłowości (niezgodności parametrów z deklarowanymi) od lat utrzymuje się na poziomie ok. 60 proc. Producent, który zamierza mieć dodatkowe „korzyści”, zmniejsza ilość surowca. Jeżeli producent deklaruje współczynnik przewodzenia ciepła w wysokości 0,042 W/mK, a w rzeczywistości jest 0,047 W/mK, to można szacować, że zmniejszył udział surowca o ok. 4 kg +/- 0,5 kg/m3.

Jeżeli producent deklaruje naprężenie ściskające 120 kPa, a rzeczywistości jest 73,7 kPa, to znaczy, że zaoszczędził ok. 6 kg +/- 0,5 kg/m3.

To były przykłady ekstremalne, na rynku obserwowany poziom oszustwa na surowcu wynosi: od 1 kg/m3 do 3 kg/m3 i więcej. Ale dla poniższych wyliczeń przyjęto zmniejszony udział surowca tylko o 1 kg/m3 i średni koszt 1 kg surowca: 7 zł. Oznacza to:

  • dla średniej wielkości producenta „rozmijającego” się z własnymi deklaracjami. Produkcja na poziomie 400 tys. m3 razy 7 zł „oszczędności” na surowcu (1 kg na m3) daje dodatkowy zysk w wysokości 2,8 mln zł rocznie.
  • dla dużego producenta „rozmijającego” się z własnymi deklaracjami. Produkcja 1 mln m3 razy 7 zł „oszczędności” na surowcu (1 kg na m3) daje dodatkowy zysk w wysokości 7 mln zł rocznie.

Nieprawidłowe wyroby, w przypadku styropianu oznaczają dla użytkowników większe zużycie energii do ogrzewania, czyli wyższe koszty eksploatacji. Czyli dodatkowe „zyski” producenta finansują końcowi nabywcy, użytkownicy. Ale powszechność nieprawidłowych wyrobów oznacza także nieuczciwą konkurencję z rzetelnymi producentami, którzy nie mogą uczciwie obniżyć kosztów. Utrzymujący się wysoki poziom oszustw może spowodować wypieranie rzetelnych producentów z rynku.

Nadzór budowlany bada wyroby, wyniki są publicznie znane, ale bez znaczącego podniesienia wysokości kar pieniężnych, sytuacja się nie zmieni. Dzisiaj średnia kara orzekana przez organy nadzoru budowlanego wynosi ok. 15 tys. złotych. Trzeba ją porównywać z „korzyściami” producentów i stratami użytkowników.

Z informacji podanych przez przedstawicieli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że powtarzające się przypadki danego producenta wprowadzania na rynek nieprawidłowych materiałów będą zgłaszane do UOKiK. Tylko spowodowanie, że oszukiwanie nie będzie się opłacać, ukróci ten proceder.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

[materiały budowlane, budowa, UOKiK, nadzór budowlany, prawo, płyty styropianowe, producent]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl