Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Szczecin z dotacją na wymianę tzw. „kopciuchów”

Redakcja RI  |  24.02.2020
Szczecin z dotacją na wymianę tzw. „kopciuchów”
Szczecin z dotacją na wymianę tzw. „kopciuchów”
Fot. pixabay.com

Program wymiany kotłów węglowych „Zefirek” w Szczecinie jako pierwszy otrzyma dotację w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. W ramach umowy ma zostać wymienionych ok. 250 starych źródeł ciepła.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek podkreślił, że miasto od lat uczestniczy w programach poprawiających jakość powietrza, prowadzi też własny program MEWA. Do tej pory w Szczecinie udało się w sumie zlikwidować ponad 2,1 tys. źródeł ciepła starej generacji. W ramach dofinansowania z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego dla programu „Zefirek” Szczecin otrzyma ponad 2 mln zł, które pozwolą na eliminację ok. 250 przestarzałych źródeł ciepła.

Przeczytaj również: Województwo opolskie chce skorzystać z programu LIFE w walce ze smogiem

Środki na pilotażowy Zachodniopomorski Program Antysmogowy zarezerwowane zostały w ramach dwóch działań. Pierwsze z nich dotyczy wymiany szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła i zastąpienie ich nowymi jednostkami wytwarzającymi ciepło poprzez spalanie gazu lub ekologiczne paliwa. W tym zakresie z zachodniopomorskich gmin wpłynęły 73 wnioski, po ocenie wybrano 25 z nich. Dofinansowanie wyniesie w sumie blisko 15 mln 200 tys. zł.

Urząd Marszałkowski szacuje, że realizacja tych projektów doprowadzi do wymiany 2078 źródeł ciepła, co przyczyni się do redukcji CO2 na poziomie 11 839,63 ton równoważnika CO2 oraz spadku emisji pyłów na poziomie 17,84 Mg/rok. Drugie działanie dotyczy termomodernizacji budynków jednorodzinnych wraz ze zmianą indywidualnych systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne. Spośród 63 złożonych wniosków przyznano dotacje dla 14 z nich. Dofinansowanie wyniesie w sumie ponad 18 mln 300 tys. zł, obejmie ponad 430 budynków.

Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Najpierw to gminy składały wniosek o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, następnie mieszkańcy będą składać uproszczone wnioski o pomoc finansową w swoich miejscowościach. Kwota wsparcia przy wymianie starego źródła ciepła wynosi do 7,5 tys. zł oraz od 25 tys. do 50 tys. zł w przypadku termomodernizacji: w programie nie ma kryteriów dochodowych.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[Zachodniopomorski Program Antysmogowy, smog, walka ze smogiem, ogrzewanie, termomodernizacja, wymiana kotła grzewczego, program Zafirek]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl