Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego

Artykuł wstępny z RI 3/2020
Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 3/2020  |  27.02.2020
Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego
Co nowego w branży? Sprawdza redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego
Fot. Redakcja RI

Przy okazji dyskusji nad budżetem UE toczą się m.in. dyskusje nt. celów Wspólnoty w zakresie gospodarki, budownictwa i transportu. Branże te mają być zdekarbonizowane – czyli dążymy do tego, by używać energii niepowodującej emisji oraz stosować materiały i technologie nieobciążające środowiska. Celom tym służy m.in. zmieniona w 2018 roku dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Plan jest bardzo ambitny – do 2050 roku pełna dekarbonizacja europejskich zasobów budowlanych.

W prawie krajowym służy temu celowi m.in. ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, którą Sejm znowelizował 23 stycznia br. Wspierane będą inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków, zwłaszcza tych, w których wykorzystywana będzie energia odnawialna. Znajdą się środki dla osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz towarzystw budownictwa społecznego i budynków komunalnych. Gminom oferowane będą premie remontowe w wysokości 50% wartości przedsięwzięć remontowych realizowanych w budynkach z lokalami komunalnymi. Jeśli budynek komunalny jest wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia wyniesie 60% kosztów remontu. W wielkiej płycie dofinansowane będzie wzmacnianie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną – 50% kosztów zakupu i montażu kotew. Remonty powinny być powiązane z pracami termomodernizacyjnymi, na które oferowana jest premia 16%, bez ograniczania jej wysokości do dwukrotności rocznych oszczędności. Ma to zachęcać do realizacji kompleksowej termomodernizacji i podejmowania działań, które nie zwracają się szybko.

Gdy działanie termomodernizacyjne będzie obejmowało montaż mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej, np. paneli fotowoltaicznych, premia wzrasta z 16 do 21% kosztów przedsięwzięcia. Kolejna zmian to wypłata premii wraz z postępami przedsięwzięcia remontowego – w maksymalnie czterech ratach, a nie jak dotychczas w jednej, na koniec inwestycji. Ma to poprawić płynność finansową inwestorów.

Powstanie też Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) z informacjami o źródłach emisji w sektorze komunalno–bytowym i ich geolokalizacji z dokładnością do każdego budynku. W systemie znajdą się również informacje o stanie energetycznym budynków oraz pomocy publicznej uzyskanej na termomodernizację lub wymianę kotłów. PGNiG już przekazuje NFOŚiGW informacje o sieci gazowej, tak aby wspierać wymianę kotłów węglowych na gazowe w ramach programu „Czyste Powietrze”. PGNiG szacuje potencjał domów, które mogą być ogrzewane gazem, na 3 mln.

Mamy też pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii, który będzie koordynował działania na rzecz rozwoju OZE i poprawy efektywności energetycznej. Zajmie się także likwidacją barier ograniczających rozwój OZE. A to wszystko oznacza dużo pracy dla branży instalacyjnej, zwłaszcza specjalistów od instalacji korzystających z OZE. Na kolejnych stronach – m.in. o innych planach dekarbonizacji gospodarki i technologiach korzystających ze energii odnawialnej.

[wstępniak, OZE, odnawialne źródła energii, panele fotowoltaiczne, ogrzewanie, energia odnawialna, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, poprawa efektywności energetycznej]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 3/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl