Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Według sądu linia gazociągu może być zmieniona

Redakcja RI  |  12.03.2020
Według sądu linia gazociągu może być zmieniona
Według sądu linia gazociągu może być zmieniona
Fot. wikipedia.pl

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że specustawa pozwala zmienić linię gazociągu, jeśli jego inna lokalizacja będzie mniej uciążliwa dla właściciela nieruchomości, przez którą przebiega. Wg sądu w decyzji ministra inwestycji i rozwoju nie znalazło się wyjaśnienie, dlaczego alternatywny przebieg na tej samej działce jest niemożliwy.

Minister Inwestycji i Rozwoju w marcu 2018 r. wydał decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji terminalu skroplonego gazu ziemnego. Decyzja była ściśle związana z budową gazociągu Skoczów – Komorowice – Oświęcim o długości 53 km. Zaskarżoną decyzją Minister uchylił decyzję Wojewody z kwietnia 2017 r. Oprócz elementów liniowych w ramach inwestycji zostały zaprojektowane obiekty technologiczne, tj. zespoły zaporowo – upustowe, umożliwiające połączenie z istniejącym systemem gazowniczym. I taki zespół zaporowo-upustowy znalazł się na działce spółki Maksimum, która wniosła o zmianę decyzji lokalizacyjnej. Wskazała, że na innych działkach przeprowadzenie rurociągu byłoby mniej uciążliwe. O zmianę decyzji wystąpiła też spółka Concordia, przez której teren przechodziłaby inwestycja. Ale ta z kolei zaproponowała, aby przesunąć linię gazociągu na jej własnej nieruchomości.

Przeczytaj również: Ustawa Prawo budowlane - tekst ujednolicony

Skargę złożyli też Małgorzata i Józef F. Wszystkie te zarzuty dotyczyły ograniczeń w użytkowaniu nieruchomości, nadmierne obciążenia dla właścicieli (ograniczające dostęp do działek czasowy i bezterminowy). Podstawą skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego było m.in. naruszenie art. 20 i art. 24 specustawy gazowej. Według tych przepisów nieruchomości znajdujące się w liniach rozgraniczających teren inwestycji w zakresie oznaczonym w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji stała się ostateczna.

Sąd I instancji w całej rozciągłości podzielił ustalenia organu odwoławczego w zakresie spełnienia w sprawie wymów, jakie winna spełniać w świetle specustawy kontrolowana decyzja. Organ odwoławczy, zdaniem WSA, w sposób klarowny wyjaśnił potrzebę dokonanej zmiany decyzji organu I instancji oraz wykazał zasadność zakresu tej zmiany. W dalszej kolejności sąd przypomniał, że w art. 6 specustawy mówi o wymaganiach, które winien zawierać wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu, przy czym na równi ustawa traktuje inwestycje towarzyszące inwestycjom w zakresie terminalu i z taką mamy do czynienia w tej sprawie. Zarzuty sformułowane przez tę spółki dotyczą naruszenia istoty prawa własności określonego w art. 64 Konstytucji, poprzez ograniczenie możliwości korzystania z nieruchomości należących do spółki w granicach których ustalono przebieg gazociągu oraz działek z nimi sąsiadujących.

WSA wskazał, że z art. 64 ust. 3 wynika możliwość odgraniczenia prawa własności w drodze ustawy, Co więcej art. 21 ust. 2 przewiduje, zaś że wywłaszczenie może być dokonywane wyłącznie na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. W rozpoznanej sprawie odszkodowanie dokonywane jest na cel publiczny, jakim jest budowa inwestycji towarzyszącej w zakresie terminalu regazyfikacyjnego w ramach budowy gazociągu. Kolejny zarzut postawiony przez spółkę to naruszenie art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Chodzi o nierówne traktowanie przez organ administracji publicznej, z uwagi na ustalenie przebiegu gazociągu przez nieruchomości należące do skarżącego, w sposób znacznie bardziej uciążliwy, tj. powodujący szkodę znacznych rozmiarów, niż przez nieruchomości pozostałych uczestników postępowania. WSA także uznał ten zarzut za niezasadny. Sąd nie dopatrzył się, aby organy rozstrzygającej sprawę nie uczyniły zadość zasadzie proporcjonalności, którą winien kierować się organ przy ingerencji w prawo własności.

W takiej sytuacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego wpłynęły skargi kasacyjne dwóch spółek i małżeństwa F. Powtarzały one zarzuty naruszenia prawa własności i zasadę adekwatności w stosunku do celu inwestycji. Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił 10 marca br. tylko skargę spółki Concordia. Dwie inne oddalił. Uchylił więc w części wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

NSA podkreślił, że inwestor decyduje o przebiegu gazociągu uwzględniając jak najmniejsze uciążliwości dla właścicieli nieruchomości. Natomiast propozycja usytuowała gazociągu na innych działkach nie spotkała się z aprobata NSA. Przyjęcie innej lokalizacji zespołu zaporowo upustowego niż na nieruchomości spółki Maksimum nie okazało się trafne. Sąd stwierdził, że argument obniżenia wartości nieruchomości i jej przydatności do zagospodarowania nie jest usprawiedliwiony.

Sygnatura akt II OSK 3956/19, wyrok z 10 marca 2020 r.

Źródło: prawo.pl

[gazociąg, Wojewódzki Sąd Administracyjny, prawo, gaz ziemny]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl