Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

COVID-19 – Zalecenia Eurovent Middle East dla zakładów opieki zdrowotnej w kwestii filtracji powietrza i wentylacji

 wj  |  Rynek Instalacyjny 4/2020  |  24.03.2020
COVID-19 – Zalecenia Eurovent Middle East dla zakładów opieki zdrowotnej w kwestii filtracji powietrza i wentylacji
COVID-19 – Zalecenia Eurovent Middle East dla zakładów opieki zdrowotnej w kwestii filtracji powietrza i wentylacji
Fot. Eurovent

Działania zalecane przy specyfikacji, zakupie, instalacji, eksploatacji i konserwacji systemów filtracji powietrza w urządzeniach zamontowanych w obiektach opieki zdrowotnej.

Eurovent Middle East, jako stowarzyszenie branżowe zajmujące się produkcją urządzeń do ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa (HVACR), zachęca placówki opieki zdrowotnej do przestrzegania poniższych zaleceń w celu zmniejszenia ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się wirusów poprzez systemy filtracji powietrza i wentylacji oraz do odpowiedniego instruowania personelu zaangażowanego w specyfikację, zakup, instalację, obsługę i konserwację takich systemów.

Przeczytaj również: Zalecenia Eurovent Middle East dotyczące filtracji i wentylacji powietrza – COVID-19

Uwagi ogólne

Filtry nieprawidłowe, o niskiej skuteczności filtracji, a także nieobsługiwane lub niespełniające wymagań norm systemy wentylacyjne mogą znacząco przyczynić się do infekcji wirusowych i przekształcić placówkę opieki zdrowotnej w punkt zakażeń. Eurovent Middle East przedstawia poniżej podstawowe zalecenia dotyczące rozprzestrzeniania się wirusów oraz zdrowia pacjentów w placówkach opieki zdrowotnej. Zalecenia te opierają się na międzynarodowych standardach branżowych i zawierają wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w zakresie filtracji powietrza i wentylacji.

Filtracja powietrza

Specyfikacja filtrów powietrza do szczególnych zastosowań

W środowiskach wysokiego ryzyka, w tym w laboratoriach, szpitalach, izolatkach i miejscach kwarantanny, stosowanie filtrów HEPA (High Partective Air Particulate Air) jest obowiązkowe! Zamów kontrolę zainstalowanego systemu filtracji powietrza i upewnij się, że zainstalowany został filtr HEPA. W razie wątpliwości skontaktuj się z ekspertem, który oceni systemy filtracyjne. Filtry HEPA powinny również posiadać specjalny system ułatwiający ich wymianę bez fizycznego kontaktu z zanieczyszczonym materiałem tzw. Bag-in/Bag-out.

Zakup filtrów powietrza

Wiele dostępnych na rynku filtrów HEPA nie spełnia międzynarodowych standardów (EN 1822:2009, IEST-RP-CC001) i nie gwarantuje wymaganej wydajności filtrowania. Niestety wielu dostawców obecnych na rynku nie zdaje sobie sprawy z wymagań norm i poważnego wpływu, jaki może mieć nieodpowiedni filtr na zdrowie ludzi. Fałszywe raporty z testów lub certyfikaty są powszechne! Zazwyczaj każdy pojedynczy filtr HEPA jest przed wysyłką testowany zgodnie ze standardami przez producenta i dostarczany wraz z raportem z testu oraz etykietą przedstawiającą jego wyniki. Poszukaj oryginalnych produktów międzynarodowych producentów i poproś o kopię faktycznego raportu z badań, który powinien się odnosić do przepływu powietrza, oporu i penetracji. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym stowarzyszeniem na . Pomożemy ci ocenić, czy raporty z testów są prawdziwe.

Instalacja filtrów HEPA

Filtry HEPA nie mogą być w jakikolwiek sposób zmieniane w celu dopasowania do istniejącego systemu. Cięcie, gięcie lub wszelkie inne modyfikacje obniżają szczelność i sprawiają, że filtr staje się bezużyteczny! Tylko wykwalifikowane osoby zachowujące należytą ostrożność dają gwarancję montażu filtrów HEPA bez ich uszkodzenia. Po montażu wymagana jest kontrola systemu filtracji. Wezwij niezależnego eksperta do  oceny lub uruchomienia, aby upewnić się, że system filtracji działa zgodnie z przeznaczeniem.

Działanie systemów filtracyjnych

Filtry HEPA są skuteczne w filtrowaniu wirusów i bakterii, jednak z uwagi na wilgotność i materiały same mogą się stać wylęgarnią tych zanieczyszczeń. Regularne odkażanie poprzez fumigację systemu wentylacyjnego i wentylowanej przestrzeni pomaga utrzymać czystość w filtrach HEPA i systemach wentylacyjnych. Fumigację zwykle wykonuje się za pomocą par nadtlenku wodoru (VHP - H2O2) przy użyciu mobilnych generatorów VHP (Steris, Bioquell itp.). Uważaj, aby podczas tego procesu dopływ powietrza do pojedynczych pomieszczeń był odłączony od centrali wentylacyjnej. Zadzwoń do ekspertów, aby doradzili ci i wprowadzili odpowiednią procedurę.

Zobacz także: Koronawirus a branża instalacyjna

Konserwacja filtrów powietrza

Filtry HEPA należy oceniać i sprawdzać pod kątem ich integralności co sześć miesięcy i należy je wymienić po osiągnięciu wskazanego spadku ciśnienia. Personel zajmujący się konserwacją filtrów HEPA musi zostać specjalnie przeszkolony w zakresie przestrzegania odpowiedniej procedury. W przypadku braku systemów ograniczających, takich jak Bag-in/Bag-out, prace przy filtrach HEPA należy prowadzić wyłącznie w odzieży ochronnej (jednorazowe okulary, maski, rękawiczki i kombinezony). Należy je traktować jako zagrożenie biologiczne i usuwać zgodnie z międzynarodowymi standardami i przepisami. W żadnym wypadku nie wolno ich usuwać jak zwykłych odpadów. To samo dotyczy prac personelu konserwującego. Nadal zdarza się, że personel serwisowy myje filtry powietrza i przywraca je do eksploatacji. Praktyka ta musi zostać surowo zabroniona. Obowiązkiem operatora jest poinstruowanie o tym personelu lub kontrahentów.

Systemy wentylacyjne

Na oddziałach intensywnej terapii, gdzie musi być utrzymywane nadciśnienie powietrza w pomieszczeniu, sekcja filtracji powietrza za pomocą filtrów HEPA musi być zainstalowana po stronie nawiewania powietrza. W izolatkach lub innych szczególnych obszarach, takich jak laboratoria, należy utrzymywać podciśnienie powietrza, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz. System wentylacji nie powinien mieć recyrkulacji bez filtracji HEPA i odpowiedniego systemu ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). W takich instalacjach system filtracji powietrza musi zostać zainstalowany po stronie wylotu powietrza, a sekcja filtrów HEPA powinna mieć system Bag-in/Bag-out.

W pomieszczeniach, w których nie ma instalacji wentylacji mechanicznej (np. pokoje wyposażone są w klimatyzatory typu split) lub wentylacja jest niewystarczająca, zaleca się stosowanie wolnostojącego oczyszczacza powietrza z filtrami HEPA. W takich urządzeniach znajdują się filtry wychwytujące cząstki stałe i zanieczyszczenia gazowe oraz filtry o wysokiej skuteczności usuwające drobne pyły, oraz wirusy, bakterie, zarodniki grzybów i pleśni. Usunięcie pyłów i zanieczyszczeń gazowych zapewnia odpowiednią jakość powietrza.

Za wszelką cenę należy zapobiegać zanieczyszczeniu krzyżowemu między różnymi pokojami. Zaleca się regularną szczegółową ocenę systemu wentylacji, aby zapewnić integralność systemu i jego prawidłowe funkcjonowanie. Oceny muszą dokonać eksperci. Powietrze wywiewane musi być filtrowane za pomocą filtrów HEPA przed uwolnieniem powietrza do środowiska.

Rekomendowane działania

Eurovent Middle East zdecydowanie zaleca poszukiwanie fachowych porad w razie jakichkolwiek wątpliwości. Stowarzyszenie może udzielić pomocy i wskazówek w celu wskazania wiarygodnych dostawców i certyfikowanych produktów. W sprawie wniosków prosimy o kontakt: .

Powiązane dokumenty i linki

Wszystkie powiązane dokumenty i artykuły można znaleźć w odpowiednich sekcjach tutaj.

Źrodło: Eurovent

[koronwirus, Eurovent, filtr HEPA, wentylacja, filtr powietrza, filtrowanie powietrza, zanieczyszczenie powietrza, system filtrujący]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl