Certyfikacja zestawów pompowych

 wj  |  27.03.2020
Certyfikacja zestawów pompowych
Certyfikacja zestawów pompowych
Fot. pixabay.com

Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych opublikowało stanowisko w sprawie certyfikacji „zestawów hydroforowych”. W liście przewodnim i dołączonym do niego raporcie SPSP odnosi się m.in. do certyfikacji przez firmę Wilo Polska zestawów pompowych. W odpowiedzi na te działania Wilo Polska oświadczyło, że dokumenty SPSP zawierają nieprawdziwe informacje i insynuacje, zarówno jeśli chodzi o wiedzę techniczną, jak i w zakresie aspektów prawnych, i wzywa do natychmiastowego zaprzestania ich rozpowszechniania.

SPSP w swoim stanowisku stwierdza, że pragnie zwrócić uwagę na szereg problemów i zagrożeń wiążących się z bieżącą interpretacją przez CNBOP rozporządzenia w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU 2016, poz. 1966, z późn. zm.). Bieżące interpretacje mogą zdaniem SPSP spowodować m.in.: likwidację i zagrożenia dla przedsiębiorstw oferujących zestawy pompowe; „monopol niemieckiego koncernu” na polskim rynku; podniesienie kosztów budowy i eksploatacji budynków oraz negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Przeczytaj również: Zmiana terminu egzaminu na uprawnienia budowlane

Wraz z listem SPSP opublikowało raport, w którym rozwija swoje tezy i prezentuje proponowane zmiany do rozporządzenia, m.in.: usunięcie zapisu „pompy do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych”, wprowadzenie do prawa zasady stosowania dwóch oddzielnych zestawów pompowych: hydroforowego na cele bytowe i zestawu pompowego zaopatrującego w wodę instalacje hydrantowe, wyodrębnienie z grupy „systemy tłumienia i gaszenia pożaru” elementów składowych w postaci „zespoły pomp instalacji wodociągowych przeciwpożarowych” oraz przesunięcie wejścia w życie obowiązku posiadania certyfikatu stałości właściwości użytkowych dla zestawów hydroforowych o minimum 24 miesiące. W raporcie znalazł się też zarzut wobec firmy Wilo, że „koncern silnie lobbował na etapie kolejnych zmian Rozporządzenia za koniecznością certyfikacji zestawów hydroforowych”. Zdaniem SPSP rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych nie zostanie wdrożone w obecnym kształcie lub zostanie przesunięte o kolejne lata. Stowarzyszenie informuje również, że zaprezentowało swoje stanowisko m.in. Ministerstwu Rozwoju. Prowadzi też w tej sprawie rozmowy z CNBOP i planuje przedstawić swoje stanowisko instytucjom państwowym, które „wspierają uczciwą konkurencję” oraz sektor MSP. SPSP powstało 15 stycznia 2020 roku i zrzesza firmy: Bartosz, Ebara, Grundfos, Hydro-Vacuum, Instalcompact, KSB, LFP i Xylem.

W związku z opublikowaniem przez Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych listu i raportu firma Wilo Polska wystosowała oświadczenie, w którym stwierdza „z całą stanowczością, że ww. dokumenty zawierają nieprawdziwe informacje i insynuacje, zarówno jeżeli chodzi o wiedzę techniczną jak i w zakresie aspektów prawnych dotyczących certyfikacji zespołów pomp pożarowych”. Swoje argumenty na brak podstaw do formułowania tez i pomówień SPSP zawartych w raporcie Wilo Polska przedstawia w wielostronicowym piśmie dołączonym do oświadczenia i podkreśla, że opublikowane przez SPSP materiały mają błędy merytoryczne i mogą wprowadzać w błąd projektantów, rzeczoznawców, instalatorów oraz opinię publiczną. Wilo Polska oświadcza też, że „produkuje w Polsce certyfikowane zespoły pomp pożarowych, tym samym spełniając – na dziś jako jedyny producent wszystkie wymagania Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym Dz.U. 2016 poz. 1966”. Zwraca również uwagę, że nigdy nie lobbowało w celu zmian zapisów tego rozporządzenia. Działaniem, jakie Wilo Polska podjęło w kontekście legislacyjnym, było formalne zgłoszenie uwag poprzez rządowy portal RCL, w odniesieniu do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 19 czerwca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym. Wilo Polska wzywa też SPSP i członków założycieli do „natychmiastowego zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji zawartych w materiałach, weryfikacji stanowiska zawartego w raporcie lub zamieszczenia stosownego sprostowania”.

Biorąc pod uwagę znaczenie tych kwestii dla procesów projektowania i budowy oraz bezpieczeństwa pożarowego w budynkach konieczne jest zajęcie stanowiska w tej sprawie przez podmioty takie, jak nadzór budowlany oraz resort budownictwa, a także CNBOP. Jest to ważne dla pracy firm projektowych i budowlanych, a także pomiotów z branży bezpieczeństwa pożarowego. O dalszych działaniach w tej sprawie będziemy informować Czytelników.

[SPSP, Wilo, pompy, woda, instalacja wodociągowa, certyfikacja zestawów pompowych, wyroby budowlane]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl