Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Panasonic zapewnia nowoczesny system chłodzenia dla międzynarodowej firmy technologicznej

Redakcja RI  |  03.04.2020
Panasonic ECOi
Panasonic ECOi
Fot. mat. pras.

Innowacyjny budynek biurowy ITK, zlokalizowany w zielonej dzielnicy Rülzheim w południowo-zachodnich Niemczech oraz instalatorzy Mardo Kältetechnik zostali nagrodzeni specjalną nagrodą za Najlepszy Zrównoważony Projekt podczas konkursu Panasonic PRO Awards 2018. W instalacji wykorzystano systemy ECOi Panasonic o wysokiej wydajności energetycznej, co pozwoliło firmie oszczędzać energię i znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne.

Firma ITK Engineering, specjalizująca się w elektryfikacji, automatyzacji i tworzeniu sieci systemów technologicznych, potrzebowała inteligentnego systemu ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, aby zapewnić idealne środowisko pracy dla ponad 400 pracowników. Do minimum musiały zostać ograniczone między innymi hałas i przeciągi – w celu zapewnienia komfortu. Klientowi zależało również na jak najprostszym sterowaniu przy zastosowaniu jednej nadrzędnej jednostki sterującej dla wszystkich systemów. Wyzwaniem był krótki czas na realizację projektu. Prace rozpoczęto w marcu 2018 r. i miały zostać zakończone w sierpniu tego samego roku.

Przeczytaj również: Usługa Panasonic Aquarea Smart Cloud zintegrowana z aplikacją IFTTT

Rozwiązanie Panasonic wybrane do tego projektu składa się z 8 jednostek zewnętrznych ECOi EX o wydajności chłodniczej od 28 do 45 kW. Pomimo zainstalowania wielu małych jednostek wewnętrznych pomagających schłodzić biuro i różnych warunków obciążenia w ciągu dnia, systemy działają w sposób bardzo ekonomiczny. Jedną z zalet systemów Panasonic ECOi EX VRF – poza ich łatwą instalacją i uruchomieniem – jest fakt, że działają wydajnie nawet przy częściowym obciążeniu, co odpowiada rzeczywistym warunkom pracy wskazanym przez SCOP i ESEER. Najmniejsza zainstalowana jednostka zewnętrzna ECOi EX o mocy 10 kW osiąga współczynnik ESEER 8,67 (metoda Eurovent) i współczynnik SCOP 5,74 (metoda SBEM).

Był to jeden z czynników, które zdecydowały o wyborze rozwiązania Panasonic. Kierownik projektu hurtowni Vogelsang Klimatechnik, Christoph Sodusch, oszacował, że uzyskane oszczędności wynoszą około 30% (w porównaniu z systemem wody lodowej). Od momentu uruchomienia systemy VRF firmy Panasonic działają niezawodnie i ekonomicznie, zapewniając ogrzewanie i chłodzenie budynku. Całkowita powierzchnia budynku wynosząca 5000 m2 jest również ogrzewana niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Energia jest skutecznie dostarczana przez dwa systemy pomp ciepła ECOi EX VRF o mocy 63kW każda (SCOP 4,09), a także dwa wodne wymienniki ciepła ECOi do wytwarzania wody lodowej i c.w.u.

Poza optymalną temperaturą w pomieszczeniu, ważnym elementem zapewniającym komfort w miejscu pracy jest świeże powietrze. W nowym budynku biurowym ITK Engineering zainstalowano dwa zestawy central AHU firmy Panasonic, które zapewniają, że do budynku dostaje się wyłącznie wstępnie klimatyzowane powietrze zewnętrzne w pożądanej temperaturze. Są one sterowane przez dwa systemy Panasonic PACi typu split pojedynczy o mocy 20 kW, wyposażone w wymienniki ciepła z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego zarówno w trybie chłodzenia, jak i ogrzewania. Całkowita objętość świeżego powietrza, która jest wstępnie klimatyzowana wynosi 8 000 m³/h. Krzyżowy wymiennik ciepła wykorzystuje energię z powietrza wywiewanego z systemu wentylacyjnego do wstępnego podgrzania lub schłodzenia powietrza nawiewanego. Zmniejszenie różnic temperatur pozwala na zaoszczędzenie energii w ramach systemów klimatyzacji, co powoduje znaczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych.

Źródło: Panasonic

[Panasonic, klimatyzacja, klimatyzator, klimatyzator split, chłodzenie, urządzenie chłodnicze, wymienniki ciepła]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl