Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Czy koronawirus i zanieczyszczenie powietrza zwiększają razem śmiertelność?

Redakcja RI  |  07.04.2020
Czy koronawirus i zanieczyszczenie powietrza zwiększają razem śmiertelność?
Czy koronawirus i zanieczyszczenie powietrza zwiększają razem śmiertelność?
Fot. pixabay.com

Jak poinformowało pismo „Environmental Pollution” istnieje możliwość, że koronawirus i zanieczyszczenie powietrza razem zwiększają śmiertelność.

Dr Dario Caro z Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu w Aarhus (Dania) oraz prof. Bruno Frediani i dr Edoardo Conticini z Uniwersytetu w Sienie (Włochy) analizowali dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza oraz związanej z COVID-19 śmiertelności w dwóch najbardziej dotkniętych chorobą regionach północnych Włoch: Lombardii oraz Emilia Romagna.

Przebieg choroby jest różny u pacjentów na całym świecie: niektórzy doświadczają objawów grypopodobnych, ale wielu innych wymaga leczenia szpitalnego z powodu ostrej infekcji dróg oddechowych, która w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci. Nie jest jasne, od czego zależy wskaźnik śmiertelnościAutorzy badali, czy może istnieć związek między wysokim wskaźnikiem śmiertelności obserwowanym w północnych Włoszech a poziomem zanieczyszczenia powietrza w tym samym regionie. O ile wskaźnik śmiertelności w północnej części Włoch, sięga 12 proc., w pozostałej części kraju jest to tylko 4,5 proc.

Przeczytaj również: Kryzys spowodowany koronawirusem może wpłynąć na ochronę klimatu

Autorzy podkreślają, że nie można zaniedbywać także innych czynników mogących mieć wpływ na wskaźnik śmiertelności wysokiej średniej wieku populacji Włoch, dużych różnic pomiędzy regionalnymi systemami opieki zdrowotnej, możliwości oddziałów intensywnej opieki medycznej oraz sposobów zgłaszania zakażeń i zgonów. Prawdopodobnie czynniki te mają większe znaczenie niż samo zanieczyszczenie powietrza.

Jak wynika z danych satelitarnych NASA, Lombardia i Emilia Romagna należą do regionów z najbardziej zanieczyszczonych powietrzem w Europie. Autorzy porównali te dane z tak zwanym wskaźnikiem jakości powietrza; opracowanym przez Europejską Agencję Środowiska, opartym na wskazaniach z kilku tysięcy stacji pomiarowych w całej Europie. Zdaniem doktora Dario Caro populacja regionów północnych Włoch jest narażona na wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, co może prowadzić do wielu komplikacji dla pacjentów z COVID-19. Ich organizmy mogły już zostać osłabione przez skumulowane narażenie na zanieczyszczenie powietrza narastające przez długi czas.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[koronawirus, COVID-19, zanieczyszczenie powietrza, jakość powietrza]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Zobacz film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe są wystarczające »

Jak nie dać sie czadowi »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl