Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Jezioro Mucharskie będzie oczyszczone

Redakcja RI  |  07.04.2020
Jezioro Mucharskie będzie oczyszczone
Jezioro Mucharskie będzie oczyszczone
Fot. Wody Polskie

Wody Polskie pracują nad oczyszczeniem dna i brzegów zbiornika wodnego Świnna Poręba z porastających zakrzaczeń i zadrzewień. Do tej pory oczyszczono 6 km brzegów.

Prace realizowane są od października 2019 r. i objęły oczyszczenie dwóch zatok znajdujących się w Jamniku, brzegów zbiornika na odcinku od starego kamieniołomu w Skawcach po Mucharską Górę, zatoki u ujścia Stryszówki w Dąbrówce, a także teren wokół wyspy na Zagórzu i ujściowy odcinek Jaszczurówki na Zielonej.

Przeczytaj również: Co z tą suszą?

Dodatkowo, w trakcie prowadzonych prac, oczyszczone zostało z zakrzaczeń stanowisko archeologiczne po dworze z przełomu XVIII i XIX w., które znajduje się na wyspie na Zagórzu. 10 kwietnia br. ma zostać rozstrzygnięty przetarg na czyszczenie dna zbiornika w jego cofkowej części u ujścia Skawy o powierzchni ok. 35 ha oraz brzegów zbiornika na kolejnych 34 ha powierzchni. Ma to prowadzić do poprawy przepływu wód w zbiorniku i podniesienia ich jakości. Poprawią także bezpieczeństwo osób przebywających nad zbiornikiem i podniosą wartości krajobrazowe.

Zbiornik wodny Świnna Poręba (Jezioro Mucharskie) powstał w Małopolsce na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły. Początkowo było nazywane zbiornikiem Świnna Poręba od miejscowości, gdzie powstała zapora. Ma pojemność 161 mln m sześc. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, a jej długość 604 m. Budowa była najdłużej prowadzoną inwestycją w Polsce – trwała od 1986 r. Przedsięwzięcie pochłonęło 2,2 mld zł. Zbiornik ma spełniać funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne dla m.in. Wadowic i Krakowa, a zarazem rezerwuaru wody do celów komunalnych i przemysłowych w woj. śląskim. Przyczynić się ma do rozwoju infrastruktury technicznej i gospodarczej okolicznych terenów. Wokół niego możliwy będzie rozwój usług turystycznych. Z początkiem marca br. Wody Polskie podały, że zbiornik jest już napełniany.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

[Wody Polskie, zbiornik wodny, woda, oczyszczanie wody, oczyszczanie dna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Zobacz film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe są wystarczające »

Jak nie dać sie czadowi »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl