Europejski Zielony Ład (European Green Deal), przedstawiony w grudniu 2019 r. przez Komisję Europejską, to ambitny pakiet środków, które powinny umożliwić europejskim obywatelom i przedsiębiorstwom czerpanie korzyści ze zrównoważonej zielonej transformacji. Może się on stać nową strategią wzrostu gospodarczego UE dzięki inwestycjom w technologie ekologiczne, zrównoważone rozwiązania i nowe przedsiębiorstwa. Zaangażowanie społeczeństwa i wszystkich zainteresowanych stron ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całej inicjatywy. Europejski Zielony Ład wytycza drogę ku transformacji uczciwej i zgodnej z zasadami sprawiedliwości społecznej.
Przeczytaj również: WSED 2019
Działania zaplanowano w taki sposób, aby żadna osoba ani żaden region nie pozostały w tyle w nadchodzącym okresie wielkiej transformacji. Unia Europejska ogłosiła, że będzie pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem do 2050 roku. Efektywność energetyczna to „pierwsze paliwo” tej transformacji energetycznej i zajmuje ona główną pozycję w planie działania na rzecz zrównoważenia gospodarki UE. Podczas konferencji w Wels efektywność energetyczna była rozpatrywana także w kontekście polityki, rynku, finansowania, e-mobilności i dekarbonizacji przemysłu.
Przedstawiono przykłady, jak dzięki transformacji energetycznej tworzy się lepsze społeczeństwo. Pokazywano, jak efektywność energetyczna przemysłu i niezależność od energii kopalnej stają się kluczowymi czynnikami konkurencyjności i będą stanowić kolejny duży krok w transformacji przemysłowej. Przedstawiono także aktualne informacje na temat postępów w transformacji energetycznej w sektorze mobilności i magazynowania energii elektrycznej. Przytaczano przykłady najlepszych praktyk. Transformacja wymaga inwestycji, zaprezentowano więc również szereg instrumentów finansowania i programów wsparcia.
World Sustainable Energy Days to jedna z wiodących światowych konferencji na temat neutralności klimatu. Oprócz European Energy Efficiency Conference towarzyszy im wiele wydarzeń – np. europejska konferencja pelletowa, konkurs dla młodych badaczy energii, warsztaty na temat zielonego finansowania, konferencja na temat efektywności energetycznej w przemyśle oraz konferencja Smart E-Mobility, a także targi i sesje posterowe. Kolejne World Sustainable Energy Days zaplanowano na 24–26 lutego 2021 r., a referaty można zgłaszać do 12 października 2020 r.
Więcej informacji na stronie www.wsed.at/call.
[WSED, WSED 2020, Dni Zrównoważonej Energii, europejski zielony ład, zrównoważona zielona transformacja, efektywność energetyczna]