Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowe standardy w technice grzewczej

Waldemar Joniec  |  Rynek Instalacyjny 4/2020  |  15.04.2020
Kongres PORT PC 2020
Kongres PORT PC 2020
Fot. WJ

Podczas VIII Kongresu PORT PC dyskutowano o roli sektora ogrzewnictwa indywidualnego w działaniach na rzecz redukcji emisji oraz o rozwoju efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Ma to szczególne znaczenie w kontekście prac nad kształtem Europejskiego Zielonego Ładu oraz realizacji polityki środowiskowej i klimatycznej UE.

W drugim dniu targów ENEX w Kielcach (27 lutego br.) odbył się największy kongres branży pomp ciepła w Unii Europejskiej. Zorganizowany przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła VIII Kongres PORT PC zgromadził ponad 600 osób i odbywał się pod hasłem: „Nowe standardy w technice grzewczej budynków”. W przesłaniu wideo do uczestników Kongresu Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i sprawozdawca komisji ds. przemysłu, badań i energii PE (ITRE) ws. rozporządzenia nt. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powiedział, że Obecnie dostępne są tylko trzy technologie ogrzewania domów w oparciu o odnawialne źródła energii. Są to kotły grzewcze na biomasę, termiczne kolektory słoneczne i różnego typu pompy ciepła. Pompy ciepła odgrywają coraz większą rolę ze względu na wielki potencjał w zakresie poprawy efektywności energetycznej i zwiększania udziału OZE. Doskonale wpisują się w idee Smart City, a przede wszystkim – Europejskiego Zielonego Ładu.

Przeczytaj również: Kongres PORT PC 2020 – co się działo na konferencji?

Na kongresie prezentowane były prognozy wzrostu rynku, synergia pomp ciepła i energetyki rozproszonej oraz sieciowej, polskie plany wobec odnawialnych źródeł energii, badania nad pompami ciepła, a także analizy dot. źródeł ogrzewania w nowych i remontowanych budynkach zgodnych z WT 2021 oraz poradnik POBE i nowe wytyczne dot. projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła. W dyskusjach i kuluarach wielokrotnie podejmowano kwestię współdziałania instalacji PV i pomp ciepła. Jest to nie tylko możliwość spełnienia prawnych wymogów korzystania z energii odnawialnej, ale i sposób na niskie koszty energii zużywanej do ogrzewania budynków i przygotowania c.w.u. Każdy ze scenariuszy rozwoju gospodarki UE, w tym transportu, przemysłu i budownictwa, zawiera elektryfikację, gdyż tylko ona pozwala na osiągnięcie celu, jakim jest dekarbonizacja. Podkreślano to w wielu wystąpieniach i podczas debaty panelowej, a szerzej mówiła o tym Natalia Plaskiewicz, doradca ds. efektywności energetycznej, wytwarzania i innowacji Eurelectric. Przedstawiono prognozy dot. roli wodoru w gospodarce – nie zawsze i nie wszędzie będzie to paliwo uzasadnione ekonomicznie i ekologicznie. Plan rozwoju OZE w Polsce do 2030 roku omówił Christian Schnell, ekspert Instytutu Jagiellońskiego – to decentralizacja i digitalizacja rynku energii elektrycznej oraz elektryfikacja ciepłownictwa i ogrzewnictwa. Tą drogą podążają nasi sąsiedzi z UE i po prostu innej nie ma. Węgiel, a z czasem i gaz przestaną być wykorzystywane w energetyce z powodów ekonomicznych.

Odbyła się też debata panelowa na temat przyszłości rynku urządzeń grzewczych w Polsce z udziałem m.in. Jarosława Kotyzy, Piotra Woźnego, Andrzeja Guły, Thomasa Nowaka, Marka Miary i Pawła Lachmana. Thomas Nowak, sekretarz generalny ¬EHPA, doceniając dotychczasowe polskie wysiłki, a także program modernizacji ogrzewnictwa, zauważył, że Polska może być siłą napędową wzrostu znaczenia pomp ciepła w Unii Europejskiej. Sporo uwagi poświęcono zmianom w programie „Czyste Powietrze” i potrzebie jego zgodności z wymogami tzw. szybkiej ścieżki dla urządzeń grzewczych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kwestie te omówił Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW i pełnomocnik Premiera ds. Programu Czyste Powietrze. Podkreślał on, że intensywność dofinansowania niskoemisyjnych technologii grzewczych w programie „Czyste Powietrze” będzie zależeć od zmniejszania emisji z urządzeń grzewczych. Zgodnie z zasadą, że im mniejsza emisja zanieczyszczeń i wyższa efektywność rozwiązań, tym większe dofinansowanie. Paweł Lachman, prezes PORT PC, wskazywał, że Dekarbonizacja sektora ogrzewania i chłodzenia jest niezbędnym krokiem do osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych i energetycznych Unii Europejskiej.

Tym bardziej że ogrzewanie i chłodzenie stanowią połowę całkowitego zapotrzebowania na energię końcową w Unii i jest to zdecydowanie największy sektor energochłonny. Przy czym obecne podejście do tego sektora można nazwać usilnym niedostrzeganiem „słonia w pokoju”. Wskazywano też, ze pompy ciepła stają się w ogrzewaniu budynków odpowiednikiem samochodów elektrycznych w transporcie. W miastach, gdzie powstaje dużo ciepła odpadowego, np. z kanalizacji czy zakładów przemysłowych, można je wykorzystać w systemach ciepłowniczych i budynkach jednorodzinnych, do których nie dociera sieć ciepłownicza, łącząc z energetyką prosumencką, czyli produkcją i konsumpcją własnej energii elektrycznej wytworzonej z instalacji fotowoltaicznych.

Stan badań nad technologiami pomp ciepła w Polsce i na świecie omówił Marek Miara z Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme ISE. Dla branży pomp ciepła ważna jest obecnie decyzja, jakie czynniki robocze stosować i jak w pełni wykorzystać postępującą digitalizację naszego życia – w gospodarce, energetyce, komunikacji i budownictwie oraz jak wykorzystywać wszystkie możliwości ery smart dla dekarbonizacji gospodarki i zapewniania wysokiego standardu życia.Były też wystąpienia Adolfa Mirowskiego i Pawła Lachmana prezentujące poradnik POBE pt. Jak spełnić wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki od 2021 roku? Ogrzewanie i wentylacja w warunkach technicznych przygotowany we współpracy z naszą redakcją. Zawiera on analizy 10 wariantów ogrzewania dla trzech różnych budynków – dwóch jednorodzinnych i jednego wielorodzinnego – pod względem spełniania wymagań wobec wskaźnika energii pierwotnej. Wnioski są jednoznaczne – bez użycia OZE nie jest to możliwe, a bez fotowoltaiki i pomp ciepła trudno osiągnąć niskie koszty eksploatacyjne. Analizy ekonomiczne tych wariantów przedstawiał Paweł Lachman. Zaprezentowano również nowe wydanie wytycznych PORT PC cz. 1 – dolne źródła dla pomp ciepła oraz wytycznych PORT PC cz. 7 – projektowanie, wykonanie i odbiór instalacji z pompami ciepła. Poradnik POBE i prezentacje kongresowe są dostępne na stronie http://portpc.pl/prezentacje/

Podczas Kongresu rozstrzygnięto konkurs dla firm instalacyjnych na najlepszy przykład rozwiązania w ramach akcji społecznej „Dom bez rachunków”. Pierwszą nagrodę zdobył Mariusz Markanycz z firmy Suntherm za projekt pt. „Dom z basenem w Wolinie” oraz „Dom bez rachunków w Szczecinku”. Drugie miejsce zajął Marcin Krystoń z Villavarme PHU za projekt pt. „Dom jednorodzinny w Grabówce”, a trzecie Bartłomiej Zubek z Tatra Green House za projekt pt. „Tatra Green House – wypoczynek w zgodzie z naturą w domkach przyjaznych dla środowiska” (pisaliśmy o tym projekcie w nr. 9/2018). Wyróżnienie otrzymał Zbigniew Bogdan Bukowski z Bukowski Instalator za projekt pt. „Osiedle domów jednorodzinnych w Mławie”. Więcej o tych realizacjach napiszemy w kolejnym numerze.

[PORT PC, kongres, konferencja, branża grzewcza, OZE, odnawialne źródła energii, Dom bez rachunków, pompy ciepła, rynek pomp ciepła, ogrzewanie, chłodzenie]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 4/2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie
10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Dołącz do klubu elektrobohaterów »

klub instalatora

 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


10/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Bezpieczeństwo pożarowe garaży
  • - Budowa kanalizacji deszczowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl